تاپ سه دیدنی‌ها

 • ویدئو / گل‌های هفته بیست‌ودوم لیگ برتر فوتبال ایران

  لیگ بیستم؛

  ویدئو / گل‌های هفته بیست‌ودوم لیگ برتر فوتبال ایران

  هفته بیستم و دوم از بیستمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران طی روزهای ۱۸ و ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ با برگزاری شش دیدار پیگیری شد. همچنین، یک دیدار قرار است ۳۰ اردیبهشت برگزار شود و یک دیدار دیگر نیز به زمان نامعلومی موکول شده است. در این ویدئو گل‌های این شش بازی از هفته بیستم و دوم لیگ برتر فوتبال (جام خلیج فارس) را می‌بینید.

 • ویدئو / سایه‌های کوچک ایدز

  به بهانه ۱۷ اردیبهشت، روز جهانی کودکان متأثر از اچ‌آی‌وی

  ویدئو / سایه‌های کوچک ایدز

  «نترس از این سایه اگر در حرکت تند نور، ترسناک می‌شود. من و سایه من بیش از آنکه بترسانیم، ترسیده‌ایم.» در جامعه مبتلایان به ویروس اچ‌آی‌وی، جامعه کوچکتری وجود دارد از کودکان که عمدتا از طریق مادر مبتلا شده‌اند. کودکانی که آینده آنها در صورت فقدان آموزش درست و مراقبت‌های روانی و فیزیکی می‌تواند به سرانجامی تلخ منتهی شود. در هفتم مِی (۱۷ اردیبهشت) روز جهانی «کودکان متاثر از اچ‌آی‌وی (ایدز)» زندگی را از نگاه دو کودک مبتلا، بر صفحه کاغذ می‌بینیم.

 • ویدئو / موسیقی فیلم؛ «ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه»

  ویدئو / موسیقی فیلم؛ «ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه»

  «ارباب حلقه‌ها» نامِ کلی یک سه‌گانه سینمایی به کارگردانی «پیتر جکسون» است که بر پایه رمانی به همین نام نوشته «جی. آر. آر. تالکین» ساخته شد. این سه‌گانه با نام‌های فرعی «یاران حلقه»، «دو برج» و «بازگشت پادشاه» طی سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳ اکران شد و به موفقیتی کم‌نظیر دست یافت. این پروژۀ بزرگ و پرخرج سینمایی در مجموع ۱۷ جایزه اسکار را از جمله برای بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه دریافت کرد. موسیقی متن هر سه قسمت را «هاوارد لسلی شور» آهنگساز مشهور کانادایی ساخت و برای قسمت‌های اول و سوم، دو جایزه اسکار کسب کرد.

 • ویدئو / موسیقی فیلم؛ «روح»

  ویدئو / موسیقی فیلم؛ «روح»

  «روح» انیمیشنی درام و ماجراجویانه، ساختۀ کمپانی پیکسار است که توسط والت‌دیزنی پیکچرز در سال ۲۰۲۰ منتشر شد. کارگردان این اثر، «پیتر داکتر» است؛ فیلمساز و صداپیشه‌ای که انیمیشن‌های «کمپانی هیولاها»، «بالا» و «درون و بیرون» هم از آثار اوست موسیقی متن این اثر، ساخته «ترنت رزنر» آهنگساز و خواننده آمریکایی، «آتیکوس راس» موسیقیدان بریتانیایی و «جون باتیست» نوازنده آمریکایی است. «رزنر» و «راس» در ساخت موسیقی فیلم «شبکه اجتماعی» با یکدیگر همکاری کرده و به طور مشترک برنده اسکار شده بودند.

 • ویدئو / «جومونگ‌های گلشهر»

  ویدئو / «جومونگ‌های گلشهر»

  گلشهر یکی از محله‌های مشهد است که در چند دهه اخیر سکونتگاه مهاجران افغانستانی بوده است. برخی از ساکنان گلشهر که عمدتا افراد سالخورده مهاجر افغان هستند، برای گذراندن اوقات فراغت و ایام بازنشستگی، به ورزش تیروکمان روی آورده‌اند. با شروع همه‌گیری کرونا و کمتر شدن اسباب فراغت، جوانان هم به مرور به این جمع پیوسته‌اند و با تجهیزات ابتدایی به تمرین تیراندازی می‌پردازند. آنها در جمع‌های خودمانی و غیررسمی به خود لقب «جومونگ‌های گلشهر» داده‌اند؛ شخصیتی برگرفته از یک سریال معروف کره‌ای.

 • ویدئو / گل‌های هفته بیست‌ویکم لیگ برتر فوتبال ایران

  لیگ بیستم؛

  ویدئو / گل‌های هفته بیست‌ویکم لیگ برتر فوتبال ایران

  هفته بیستم و یکم از بیستمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران طی روزهای ۲ تا ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ با برگزاری تنها چهار دیدار پیگیری شد و دیگر دیدارهای هفته به زمان نامعلومی موکول شده است. در این ویدئو گل‌های این چهار بازی از هفته بیستم و یکم لیگ برتر فوتبال (جام خلیج فارس) را می‌بینید.

 • ویدئو / موسیقی فیلم؛ «زندانیان»

  ویدئو / موسیقی فیلم؛ «زندانیان»

  «زندانیان» فیلمی معمایی، جنایی و درام به کارگردانی «دنی ویلنوو» کارگردان و فیلمنامه‌نویس موفق کانادایی است. «ویلنوو» با «زندانیان» توجه منتقدان را جلب کرد و سپس با آثاری مثل «سیکاریو»، «بلید رانر ۲۰۴۹» و «ورود» به اوج شهرت رسید. موسیقی این فیلم ساخته «یوهان یوهانسون» است؛ آهنگسازی که در دو اثر دیگر با ویلنوو همکاری کرد اما با درگذشتش، این همکاری به پایان رسید. این موسیقیدان اهل ایسلند، برای موسیقی متن «تئوری همه‌چیز» جایزه بهترین آهنگسازی را از جشنواره گلدن گلوب دریافت کرد.

 • ویدئو / گل‌های هفته بیستم لیگ برتر فوتبال ایران

  لیگ بیستم؛

  ویدئو / گل‌های هفته بیستم لیگ برتر فوتبال ایران

  هفته بیستم از بیستمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران طی روزهای ۱۹ تا ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ برگزار شد. در این هفته یک بازی به تعویق افتاد و یک بازی دیگر هم به زمان نامعلومی موکول شد. در این ویدئو گل‌های هفته بیستم لیگ برتر فوتبال (جام خلیج فارس) را می‌بینید.

 • ویدئو / موسیقی فیلم؛ «دختر کارخانه کبریت‌سازی»

  ویدئو / موسیقی فیلم؛ «دختر کارخانه کبریت‌سازی»

  «دختر کارخانه کبریت‌سازی» فیلمی درام به کارگردانی «آکی کائوریسماکی» فیلمساز و مستندساز مشهور فنلاندی است. این فیلم مصائب زندگی و کار دختری جوان در یک کارخانه را روایت می‌کند و آخرین فیلم از سه‌گانه کائوریسماکی درباره طبقه کارگر است. «جنایت و مکافات»، «آریل» و «روی دیگر امید» از جمله دیگر آثار سینمایی کائوریسماکی است.قطعاتی از موسیقی «دختر کارخانه کبریت‌سازی» ساخته «کلاوس ترویهایت» آهنگساز آلمانی است و اغلب قطعات دیگر آن، از آثار دیگری انتخاب شده است. این آهنگساز و نوازنده ۶۴ ساله، سابقه چندانی در ساخت موسیقی فیلم ندارد، اما برای فیلم‌هایی از کائوریسماکی چند قطعه ساخته است.

 • ویدئو / از تأثیر آفتاب بر بیماران کرونایی تا تلاش برای صحبت با عنکبوت‌ها

  بسته اخبار علم و فناوری؛

  ویدئو / از تأثیر آفتاب بر بیماران کرونایی تا تلاش برای صحبت با عنکبوت‌ها

  در این شماره از بستۀ اخبار علم و فناوری ایسنا، خبرهایی از تاثیر آفتاب بر آمار مرگ و میر بیماران مبتلا به کرونا، بازسازی قدیمی‌ترین ژنوم انسان مدرن، تلاش برای برقراری ارتباط با عنکبوت‌ها و دو خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / کوچ و لانه‌گذاری «حاجی لک‌لک» در دزفول

  ویدئو / کوچ و لانه‌گذاری «حاجی لک‌لک» در دزفول

  باغ لک‌لک‌ها در دزفول سال‌هاست یکی از زیستگاه‌ها و محل‌های لانه‌گذاری و جوجه‌آوری گونه ارزشمند لک‌لک در فصل بهار به شمار می‌آید. هر سال تعدادی از درختان بلند و خشکیده آکالیپتوس این باغ برای لانه‌گذاری و جوجه‌آوری مورد استفاده لک‌لک‌ها قرار می‌گیرد. این باغ قدیمی در روستای بن جعفر دزفول قرار دارد و از حدود نیم قرن پیش زیستگاه لک‌لک‌ها بوده است. این باغ پنج هکتاری، یکی از جاذبه‌های گردشگری استان خوزستان و محل زیست لک‌لک‌های سفید موسوم به «حاجی لک‌لک‌» است.

 • ویدئو / موسیقی فیلم؛ «بازیکن شماره یک، آماده»

  ویدئو / موسیقی فیلم؛ «بازیکن شماره یک، آماده»

  «بازیکن شماره یک، آماده» فیلمی مهیج و علمی - تخیلی به کارگردانی «استیون اسپیلبرگ» فیلمساز مطرح سینمای هالیوود است.اسپیلبرگ که سابقه طولانی و موفقی در اجرای پروژه‌های بزرگ سینمایی دارد، در این فیلم سراغ دنیای موازی یک بازی کامپیوتری رفته است. در این فیلم که نامزد اسکار بهترین جلوه‌های ویژه هم شده بود، از انیمیشن نیز در بخش‌هایی از فیلم بهره گرفته شده است. موسیقی این فیلم ساخته «آلن سیلوستری» موسیقیدان ۷۱ ساله اهل ایالات متحده آمریکا است. این آهنگساز تاکنون برای حدود ۶۰ اثر سینمایی موسیقی متن نوشته که بسیاری از آنها آثاری ماجراجویانه، فانتزی و علمی - تخیلی است.

 • ویدئو / موزه و نمایشگاه تجارت دریایی خلیج فارس بوشهر

  ویدئو / موزه و نمایشگاه تجارت دریایی خلیج فارس بوشهر

  موزه و نمایشگاه تجارت دریایی خلیج فارس بوشهر، ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ افتتاح شد. این نمایشگاه در عمارت ایرانی (یکی از تجار صاحب‌نام دوره قاجار)، با بیش از ۱۰۰ سال قدمت، قرار دارد. در موزه تجارت دریایی، آثار مکتوب در ۳۵ ویترین به نمایش گذاشته شده و اسناد دریایی خلیج‌فارس که بیانگر ارتباط نمایندگان سیاسی کشورهای خارجی با گمرکات جنوب کشور به ویژه بندر بوشهر بوده و همچنین بخشی از دست‌یافته‌های باستان‌شناسی زیر آب شامل خمره‌های سفالی مربوط به حمل مایعات، اسناد حاکمیت خلیج‌فارس، اسناد صادرات و واردات شرکت‌های تجاری که در بندر بوشهر فعالیت می‌کردند به نمایش درآمده است.

 • ویدئو / گل‌های هفته نوزدهم لیگ برتر فوتبال ایران

  لیگ بیستم

  ویدئو / گل‌های هفته نوزدهم لیگ برتر فوتبال ایران

  هفته نوزدهم بیستمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران با برگزاری هشت مسابقه از روز پنجشنبه تا دوشنبه (۱۲تا ۱۶ فروردین) برگزار شد. در این ویدئو گل‌های هفته نوزدهم لیگ برتر فوتبال (جام خلیج فارس) را می‌بینید.

 • ویدئو / جاده میانه، جاذبه چشم‌نواز دزفول

  ایران زیباست؛

  ویدئو / جاده میانه، جاذبه چشم‌نواز دزفول

  جاده میانه در شمال شهرستان دزفول بین سردشت و شهیون قرار دارد و یکی از مناطق زیبای این شهرستان محسوب می‌شود. دریاچه میانه، نهرهای فصلی و تپه‌های زیبا از جمله جاذبه‌های این جاده در استان خوزستان است. زیباترین دورۀ این جاده، از اواخر پاییز تا اواخر فروردین است و می‌توان به عنوان یکی از گزینه‌های سفر روی آن حساب کرد؛ البته بعد از پایان کرونا.

 • ویدئو / گشتی در باغ گل‌های اصفهان

  ویدئو / گشتی در باغ گل‌های اصفهان

  باغ گل‌های اصفهان، بزرگترین فضای سبز حفاظت‌شده این استان است که به همت شهرداری اصفهان با وسعت ۶۷ هزار متر مربع ساخته شد. این باغ در حاشیه زاینده‌رود، مجهز به دو سالن سربسته برای نگهداری بیش از ۷۰۰ گونه خاص گیاهی است. از ویژگی‌های این باغ، وجوه چندگانه تفریحی، فرهنگی،‌ آموزشی و تحقیقی است که توانسته سهمی در جذب گردشگران به اصفهان داشته باشد.

 • ویدئو / «کمردوغ»، آبشار فرح‌بخش کهگیلویه ‌و ‌بویراحمد

  ایران زیباست؛

  ویدئو / «کمردوغ»، آبشار فرح‌بخش کهگیلویه ‌و ‌بویراحمد

  آبشار «کمردوغ» در بخش «چاروسا» از توابع شهرستان کهگیلویۀ استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد. این جاذبه طبیعی هفتمین آبشار بلند ایران است که طول آن به ۱۰۰ متر و عرض آن به بیشتر از ۶۰ متر می‌رسد و به عنوان یکی از جاذبه‌های طبیعی در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. شور بودن آب این آبشار، به دلیل چشمه‌های نمکی موجود در منطقه است.

 • ویدئو / موسیقی فیلم؛ «شبکه اجتماعی»

  ویدئو / موسیقی فیلم؛ «شبکه اجتماعی»

  «شبکه اجتماعی» فیلمی زندگینامه‌ای و درام به کارگردانی «دیوید فینچر» کارگردان مشهور و موفق آمریکایی است. فینچر که با آثاری مثل «هفت» و «باشگاه مشت‌زنی» به اوج شهرت رسیده بود، سراغ فیلمی درباره سرگذشت «مارک زاکربرگ» خالق فیسبوک رفت. «شبکه اجتماعی» نیز مانند دیگر فیلم‌های فینچر با استقبال منتقدان و مخاطبان مواجه شد و توانست سه اسکار و چهار گلدن گلوب دریافت کند. موسیقی این فیلم، کاری مشترک از «آتیکوس راس» موسیقیدان بریتانیایی و «ترنت رزنر» آهنگساز و خواننده آمریکایی است.

 • ویدئو / نوای نواحی در تهران؛ از خیام‌خوانی بوشهری تا ساز افغان

  ویدئو / نوای نواحی در تهران؛ از خیام‌خوانی بوشهری تا ساز افغان

  پایگاه میراث شهری خیابان ولی‌عصر و دبیرخانه تهران ۱۴۰۰، تلاش کردند تا با برگزاری فستیوال «نوای نواحی»، تعطیلات نوروز همراه با قرنطینه دوران کرونا را برای تهرانی‌ها متفاوت کنند. در اجراهای تعیین شده برای این فستیوال که به مدت هفت روز برگزار شد، دو کار متفاوت «خیام‌خوانی» بوشهری‌ها توسط گروه لیان بوشهر در موزه خیابان ولی‌عصر در خانه تاریخی مینایی و «سعدی‌خوانی» افغانستانی‌ها در پایگاه میراث شهری خیابان ولی‌عصر در روزهای پایانی تعطیلات مورد توجه قرار گرفتند.

 • ویدئو / تکه‌ای از بهشت با عمارت زیبا و سروهای رقصان

  ویدئو / تکه‌ای از بهشت با عمارت زیبا و سروهای رقصان

  باغ ارم از جاذبه‌های گردشگری شیراز و نمونه‌ای از یک باغ - کوشک است. این باغ به‌واسطه درختان مرکبات و خیابان طویل با سروهای باشکوه در دو طرف، محبوبیت زیادی بین گردشگران دارد. علاوه بر کوشک اصلی عهد قاجار که هسته مرکزی باغ را تشکیل می‌دهد، سرونازهای بلند و کهن، زیبایی باغ را دوچندان کرده است.