تاپ سه گزارش و تحلیل

 • نگرانی آمریکا از روابط فزاینده روسیه با چین

  نگرانی آمریکا از روابط فزاینده روسیه با چین

  اوایل ماه جاری میلادی مقامهای روسیه و چین در جشن مربوط به سالگرد یک معاهده میان دو کشور یک چالش تلویحی علیه آمریکا را مطرح ساختند.

 • دیپلماسی محیط زیست؛ گفت‌وگو برای جهانی قابل زیست

  /یادداشت/

  دیپلماسی محیط زیست؛ گفت‌وگو برای جهانی قابل زیست

  از دیپلماسی غالباً به عنوان علم و هنر انجام مذاکرات و حفظ و توسعه روابط میان کشورها و دفاع از منافع و ارزشهای یک واحد سیاسی یاد می‌شود. این مهارت عموما در راه تبدیل اهداف بلندمدت یک کشور از قوه به فعل و محقق ساختن آمال و آرزوهای یک ملت از مسیر گفتگو و تعامل هدفمند صورت می‌گیرد. به عبارت بهتر و دقیق‌تر، دیپلماسی راه عملی دستیابی اهداف، از طریق گفتگو، تعامل، مذاکره و دادوستد است.

 • سرنوشت نتانیاهو چه می‌شود؟

  سرنوشت نتانیاهو چه می‌شود؟

  با پایان ۱۲ سال حکومت بنیامین نتانیاهو و تشکیل دولت جدید رژیم صهیونیستی با ریاست نفتالی بنت سوالاتی درباره سرنوشت نتانیاهو در رابطه با پرونده‌های فساد پیش می‌آید.

 • نفتالی بنت؛ پایان دهنده دوران نتانیاهو کیست؟

  نفتالی بنت؛ پایان دهنده دوران نتانیاهو کیست؟

  نفتالی بنت پس از آنکه سال‌ها یکی از افراد بسیار نزدیک به نتانیاهو بود، در نهایت از رهبر حزب لیکود فاصله گرفت و به فردی با نفوذ در انتخابات ماه مارس ۲۰۲۱ و در نهایت به دشمن نخست‌وزیر و پایان دهنده دوران او تبدیل شد.

 • خداحافظی نمادین رهبران ناتو با افغانستان

  خداحافظی نمادین رهبران ناتو با افغانستان

  جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و همتایانش در ائتلاف ناتو فردا دوشنبه در آخرین اجلاسشان پیش از آنکه آمریکا به طولانی‌ترین "جنگ ابدی" خود در افغانستان پایان دهد و ارتش آمریکا نیروهایش را از آنجا خارج کند، یک خداحافظی نمادین با این کشور خواهند داشت.

 • نخست وزیر جدید اسرائیل باید از روز اول سخت کار کند

  /تحلیل-آحارونوت/

  نخست وزیر جدید اسرائیل باید از روز اول سخت کار کند

  با نزدیک شدن به ساعت آغاز جلسه کنست برای رای گیری بر سر دولت تغییر، یک تحلیلگر صهیونیستی در گزارشی نوشت، دولت جدید اسرائیل پس از تایید از سوی پارلمان زمان زیادی در اختیار ندارد و بلافاصله باید بررسی‌ها را درمورد انتقال پول قطر به نوار غزه، مذاکرات پیرامون تبادل اسرا با حماس، تدوین بودجه و تخلیه کانون‌های شهرک سازی در کرانه باختری و دیگر پرونده‌های داغ روی میز نخست وزیر شروع کند. لذا انتظار می‌رود نخست وزیر جدید بلافاصله پشت میز نشسته و از همان ابتدا تصمیمات تعیین کننده‌ای بگیرد.

 • تداوم کشتار هزاره‌های افغانستان در مدارس، مکانهای عمومی و حتی زایشگاه‌ها

  تداوم کشتار هزاره‌های افغانستان در مدارس، مکانهای عمومی و حتی زایشگاه‌ها

  هر ماه صدها تن از افغانها در خشونتهای مربوط به جنگ مداوم این کشور کشته یا زخمی می‌شوند اما هزاره‌ها که حدود ۹ درصد از جمعیت ۳۶ میلیون نفری این کشور را تشکیل می‌دهند مشخصا به خاطر قومیتشان – مجزا از دیگر گروه‌های قومی همچون تاجیک‌ها و ازبکها و اکثریت پشتون – و همینطور مذهبشان عمدا هدف گرفته می‌شوند.

 • "محمد ضیف"؛ فرمانده حماس که سال‌ها از حملات رژیم صهیونیستی جان سالم به در برده‌

  "محمد ضیف"؛ فرمانده حماس که سال‌ها از حملات رژیم صهیونیستی جان سالم به در برده‌

  «فایل صوتی بی‌کیفتی که یک شبه‌نظامی فلسطینی چندی پیش منتشر کرد، حاوی تهدیدهایی جدی برای اسرائیلی‌ها بود. صدایی که در این فایل صوتی شنیده می‌شد به اسرائیل هشدار می‌داد که اگر خواسته‌های حماس را برآورده نکنند، "هزینه سنگینی" خواهد پرداخت.»

 • لغو "راهپیمایی پرچم‌ها" دستاورد مهم بزرگ مقاومت فلسطین

  /تحلیل- رای الیوم/

  لغو "راهپیمایی پرچم‌ها" دستاورد مهم بزرگ مقاومت فلسطین

  رژیم صهیونیستی این روزها در وضعیت رعب و بی‌وزنی بی‌سابقه‌ای به سر می‌برد، چراکه با یک جنگ روانی شدید مواجه است؛ یک جنگ شدید روانی که در حال حاضر توسط جنبش مقاومت اسلامی حماس با روش‌های عملی پیشرفته برای تکمیل پیروزی موشکی بزرگ خود در جنگ اخیر غزه در جریان است و این رژیم به سرعت درحال فروپاشی است تسلط خود  بر شهر قدس اشغالی و به ویژه بخش شرقی آن را از دست خواهد داد.

 • ویدئو / ترکیه در شمال سوریه چه می‌کند؟

  ویدئو / ترکیه در شمال سوریه چه می‌کند؟

  ترکیه در سال ۲۰۱۹ دست به اشغال شمال سوریه زد و به نظر می‌رسد برخی رفتارهای دولت ترکیه در جهت تغییر قومی جمعیت شهرهای شمالی سوریه است. برخی تحلیلگران نگرانند که این کشور می‌خواهد با اشغال شمال سوریه و تغییر جمعیت منطقه در آینده نزدیک این مناطق را به خاک خود الحاق کند اما ترکیه در پاسخ به این انتقادات می‌گوید می‌خواهد بافت جمعیتی را که توسط نیروهای دموکراتیک سوریه تغییر داده شده است «اصلاح کند».

 • جاده سیاست تل‌آویو به پیچ خطرناک نزدیک شده است

  /تحلیل-سما/

  جاده سیاست تل‌آویو به پیچ خطرناک نزدیک شده است

  اسرائیل در حال عبور از یک مرحله تنش سیاسی است که با مرحله پیش از ترور اسحاق رابین، نخست وزیر پیشین این رژیم در سال ۱۹۹۵ به ضرب گلوله یک تندرو یهود شباهت دارد؛ به ویژه پس از آنکه شایاک علنا هشدار داد اظهارات تحریک‌آمیز ممکن است به ترورهای سیاسی و اقدامات خشونت آمیز منجر شود.

 • دیپلماسی زیارت؛ آمیزه دین و اقتصاد در سیاست خارجی

  /یادداشت/

  دیپلماسی زیارت؛ آمیزه دین و اقتصاد در سیاست خارجی

  دیپلماسی آداب شناخت زیر و بم‌های گفت‌وگو تعامل در روابط بین‌الملل است. نوعی از گفت‌وگو و اندرکنش میان خود و دیگری با هدف افزایش سطح دسترسی به منابع مورد تنازع و در نهایت گسترده کردن بهره‌مندی از امکانات و ظرفیت‌های موجود که از مسیری غیر منتهی به جنگ به دست می‌آید. در حقیفت راه طولانی، پر زحمت اما کم هزینه‌تر در مقایسه با جنگ برای حل و فصل منازعات مختلفی که میان کشورها رخ می‌دهد. عمده این درگیری‌ها به منظور جلب نفع بیشتر یا دفع ضرر کمتر است که گاه قدرت نظامی و تمایل به استفاده از آن مانع از تحقق این راه و آن هدف می‌شود.

 • "جنگ غزه روابط مصر و قطر را گرم کرد"

  "جنگ غزه روابط مصر و قطر را گرم کرد"

  روزنامه اسرائیلی هاآرتص گزارشی تحلیلی درباره جنگ ۱۱ روزه در غزه و تاثیر آن بر تقویت مناسبات میان دوحه و قاهره منتشر کرد و نوشت که جنگ اخیر در غزه باعث تقویت روابط جدید بین مصر و قطر شده است.

 • "چپ و راست فرقی ندارند؛ اسرائیل در حال اجرای پروژه خودتخریبی است"

  /گزارش -المیادین/

  "چپ و راست فرقی ندارند؛ اسرائیل در حال اجرای پروژه خودتخریبی است"

  در پی اعلام توافق رهبران احزاب "یمینا" و "آینده‌ای هست" برای تشکیل دولت تغییر و کنار زدن بنیامین نتانیاهو از قدرت، شبکه المیادین در مطلبی به این مساله پرداخته که آیا نخست وزیر رژیم صهیونیستی قادر به خنثی سازی سناریوی احتمالی کابینه جدید است یا اینکه در برابر فجایع متوالی که از زمان از دست دادن متحدش دونالد ترامپ ادامه دارد، درمانده شده است.

 • "نسل Z" فلسطین را آزاد خواهد کرد

  "نسل Z" فلسطین را آزاد خواهد کرد

  "نسل جدید تاکنون ثابت کرده‌اند تا زمانی که سرکوب مردم فلسطین پایان نیابد، دست از مبارزه نخواهند کشید."

 • جنگ بعدی اسرائیل با کل محور مقاومت است

  /تحلیل- رای الیوم/

  جنگ بعدی اسرائیل با کل محور مقاومت است

  نویسنده و تحلیلگر مشهور جهان عرب در یادداشتی نوشت که سخنرانی اخیر دبیرکل حزب‌الله لبنان و رئیس جنبش مقاومت اسلامی حماس در غزه وحشت به جان صهیونیست‌ها انداخته است. این سخنان از اهمیت سیاسی و نظامی قابل توجهی برخوردار هستند و در واقع ماهیت جنگ آینده و نقشه راه آن را مشخص کردند.

 • ارتش هکری کره شمالی،خطری مهمتر از برنامه‌های تسلیحاتی این کشور

  /گزارش- خبرگزاری فرانسه/

  ارتش هکری کره شمالی،خطری مهمتر از برنامه‌های تسلیحاتی این کشور

  "تحلیلگران می‌گویند، کره شمالی مجهز به سلاح هسته‌ای در خط مقدم جنگ سایبری میلیاردها دلار سرقت می‌کند و این خطری واضح‌تر و آشکارتر از برنامه‌های تسلیحاتی ممنوعه این کشور است."

 • دیپلماسی سلامت؛ ضامن سلامت شهروندان جامعه جهانی

  /یادداشت/

  دیپلماسی سلامت؛ ضامن سلامت شهروندان جامعه جهانی

  از دیپلماسی غالباً به عنوان علم و هنر انجام مذاکرات و برقراری روابط بین‌الملل از طریق مداخله دیپلمات‌های حرفه‌ای یاد می‌شود. این مهارت عموما در راه تبدیل اهداف بلند مدت یک کشور از قوه به فعل صورت می‌گیرد. به عبارت بهتر و دقیق‌تر، دیپلماسی راه عملی دستیابی اهداف از طریق گفتگو، تعامل، مذاکره و داد و ستد است. دیپلماسی در حقیقت راه بسیار کم هزینه، معقول، منطقی و مبتنی بر تعامل در معنای وسیع آن، با هدف حفظ و گسترش هویت، پرستیژ و اعتبار یک ملت و کمک به تحقق اهداف مورد نظر از طریق بهترین و مناسب ترین روش‌ها است.

 • ۵۰۰ کیلومتر زیر زمین؛ میدان نبرد پیچیده مقاومت در غزه

  /تحلیل- رای الیوم/

  ۵۰۰ کیلومتر زیر زمین؛ میدان نبرد پیچیده مقاومت در غزه

  رئیس سابق گروه تاریخ در ارتش رژیم صهیونیستی با انتشار کتابی به تونل‌های حفر شده توسط گروه‌های مقاومت در زیر غزه پرداخت و این تونل‌ها را مشکل اصلی ارتش این رژیم در تمامی جنگ‌ها با نوار غزه خواند.

 • سربرآوردن داعش جای شادی برای افول بوکوحرام نمی‌گذارد

  /گزارش-گاردین/

  سربرآوردن داعش جای شادی برای افول بوکوحرام نمی‌گذارد

  بیش از یک دهه، سرویس‌های امنیتی نیجریه و حامیان بین‌المللی آنها برای خاتمه دادن به سلطه وحشت بوکوحرام بر سر شمال شرقی نیجریه تلاش کرده‌ و ناکام ماندند. حال ورود داعش معادلات را به هم میریزد.