• شنبه / ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ / ۱۵:۲۰
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 99121612004
  • خبرنگار : 30054

نگرانی صنعت از فولاد تقلبی!

با دقت خرید کنید تا در دام برندهای تقلبی فولاد نیافتید

با دقت خرید کنید تا در دام برندهای تقلبی فولاد نیافتید

برای خرید مقاطع فولادی، باید خیلی مراقب فولاد تقلبی موجود در بازار باشید! فولاد تقلبی کپی‌ غیرمجازی از نمونه‌های اصل بازار هستند. این محصولات معمولا با سوءاستفاده از برند اصلی تولیدکننده، به همان شکل تولید و روانه بازار می‌شوند.

به گزارش ایسنا، بنابراعلام آسرون، بر اساس گزارش‌ اتحادیه مقابله با فولاد تقلبی (SAAC) که خاورمیانه را رصد می‌کند، بیش از ۵۳٪ از صنایع مرتبط به‌طور مستقیم با انواع محصولات تقلبی مواجه می‌شوند.

روش‌ فروش فولاد تقلبی

عمدتاً ۲ اتفاق غیرقانونی در فروش فولاد تقلبی صورت می‌گیرد:

۱. استفاده جعلی از برندهای شناخته‌ شده.

۲. نوسازی محصولات فولادی دست‌دوم؛ طوری که بتوان آن‌ها را جای محصول نو فروخت.

۳. جعل گواهینامه‌های محصولات.

بی‌شک عرضه فولاد تقلبی، روی تأمین‌کنندگان هم اثر منفی خواهد گذاشت؛ چرا که علاوه‌ بر از دست دادن بخشی از سهم بازار و درآمدشان، اعتبار خود را از دست می‌دهند.

وجود مقاطع فولادی تقلبی در بازار هم باعث کاهش قیمت این محصولات خواهد شد. مثلا قیمت میلگرد با وجود نمونه‌های تقلبی کم می‌شود که به ضرر تولیدکنندگان واقعی این محصول خواهد بود.

از سوی دیگر، مصرف‌کنندگان محصولات تقلبی هم ناخواسته ساختمان غیرایمن می‌سازند. به همین دلیل تولیدکنندگان فولاد ناچارند بخشی از منابع مالی خود را صرف جلوگیری از این اتفاق کنند.

نمونه‌هایی از فروش فولاد تقلبی و استفاده‌ی آن در صنعت

باوجود تمام حساسیت‌ها و نظارت‌ها، همچنان محصولات تقلبی فولادی راه خود را در صنایع مختلف بازکرده‌اند که به چند نمونه اتفاق افتاده در منطقه خاورمیانه اشاره می‌کنیم.

فولاد تقلبی در کارخانه کوبه استیل

اغلب مشکل فولاد تقلبی مربوط به شرکت‌های کوچک و بی‌اعتباری است که از مواد نامرغوب برای تولید محصولاتشان استفاده می‌کنند؛ اما اخیراً رسوایی بزرگی در شرکت کوبه استیل ژاپن هم رخ داده است.

کوبه استیل برای تطابق محصول خود با مشخصات موردنظر مشتری، گواهینامه‌های تست مواد (MTC) را جعل می‌کرد. جالب است بدانید این کلاه‌برداری بیش از یک دهه ادامه داشت و این شرکت توانست در این مدت میلیون‌ها دلار درآمد کسب کند. ۲ روز بعد از فاش شدن ماجرای تقلب، ارزش سهام کوبه استیل ژاپن به مقدار زیادی کاهش یافت.

فولاد تقلبی در صنعت هسته‌ای فرانسه

چند سال قبل رسوایی بزرگ دیگری یک شرکت بزرگ فرانسوی را هم درگیر کرد. در آوریل ۲۰۱۵ مرکز ایمنی هسته‌ای فرانسه (ASN) اعلام کرد که ترکیب فولاد استفاده‌شده در راکتور Flamanville EPR ناخالصی‌هایی دارد.

در می ۲۰۱۶، اعلام شد که فولاد خریداری‌شده از شرکت Creusot Areva NP در سال ۲۰۰۶ تقلبی و گواهینامه‌های مربوط به آن جعلی بوده است. در نهایت در آگوست ۲۰۱۷ مرکز ایمنی هسته‌ای فرانسه بررسی کلیه اجزای موجود در نیروگاه‌های هسته‌ای فعال آن زمان را در دستور کار خود قرار داد.

استفاده از فولاد تقلبی در زنجیره تأمین هوافضا

هرچند صنعت هوافضا با جان افراد سروکار دارد؛ اما این صنعت هم از رسوخ فولاد تقلبی در امان نبوده است.

گاهی ممکن است برای جایگزینی برخی قطعات امکان استفاده از محصولات شرکت تولیدکننده اولیه نباشد. وقتی قطعات و موادی از طریق کانال‌های توزیع غیر از سازنده اصلی خریداری شود، احتمال دریافت قطعاتی که مشخصات اصلی را ندارند وجود خواهد داشت.

چگونه فولاد تقلبی را تشخیص دهید؟

معمولاً گواهینامه‌های تست مواد برای تأیید اصالت محصولات ارائه می‌شوند. خریدار با بررسی این گواهینامه‌ها و تطابق آن‌ با استانداردهای موجود می‌تواند تا حدی از کیفیت محصولات خریداری‌شده اطمینان حاصل کند.

گرچه در برخی موارد این گواهینامه‌ها هم جعل می‌شوند و برای تشخیص اصالت آن‌ها به دقت بیشتری نیاز است. برخی از محصولات فولادی که با این تست به فروش می‌رسند در لیست زیر آمده‌اند:

· اتصالات فولادی

· شیرآلات

· لوله‌ها

· تجهیزات الکتریکی

· مخازن تحت‌فشار

یکی دیگر از راه‌های شناخت محصول اصل برای خریداران استعلام قیمت از مراکز معتبر است. اگر فروشنده‌ محصولی را با قیمت بسیار پایین‌تر ارائه کند، باید به اصالت آن محصول شک کنید.

برای استعلام قیمت آهن و مقاطع فولادی می‌توانید به سایت آسرون ( /https://asroon.ir ) مراجعه نمایید یا با شماره ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۳ تماس بگیرید.

بررسی گواهینامه تست مواد

این گواهینامه می‌تواند قابلیت ردیابی و اطمینان را در مورد کیفیت فولاد مورداستفاده و فرآیند تولید را برای کاربر نهایی فراهم کند. در بررسی گواهینامه تست به موارد زیر دقت نمایید:

· وجود مشخصات درخواستی در گواهینامه

· تطابق نتیجه آنالیزهای شیمیایی انجام‌شده با مشخصات درخواستی

· مقدار درخواستی مشتری

· تطابق مشخصات مکانیکی محصول با مشخصات درخواستی

· نام کارخانه تولیدکننده

· ابعاد و تعداد دسته 

· نوع آزمون استفاده‌شده برای صدور گواهینامه

· وجود آرم خریدار در گواهینامه

در هر حال ممکن است گواهینامه تست نیز جعلی باشد. باید در نظر داشته باشید که برای اطمینان بیشتر، بهترین گزینه تست مجدد مواد توسط خودتان است.

در این خصوص شناسایی و تجزیه‌وتحلیل شیمیایی آلیاژهای مختلف فلزات از طریق روش‌های غیرمخرب، مانند فلورسانس اشعه ایکس و طیف‌سنجی انتشار نوری (OES) می‌توانند کارآمد باشند.

در کل باید گفت سازمان‌ها و خریدارانی که محصولات را از تأمین‌کنندگان اصلی خریداری می‌کنند، می‌توانند تا حد زیادی از اصل بودن آن مطمئن باشند. البته در این بین اگر همه تولیدکنندگان فهرستی از تأمین‌کنندگان تأییدشده خود داشته باشند، خریداران خرد که امکان خرید از تولیدکننده اصلی را ندارند هم از سفارش خود اطمینان‌خاطر بیشتری خواهند داشت.

همچنین وجود استاندارد بین‌المللی برای صنایع تأمین‌کننده مواد نیز روش دیگری است که می‌تواند در تشخیص کالای تقلبی از اصل به خریداران کمک نماید.

اگر به دنبال خرید مطمئن آهن و مقاطع فولادی هستید و در این مورد اطلاعات کافی ندارید پیشنهاد میکنیم روی لینک زیر کلیک کنید و متن راهنمای جامع خرید آهن و فولاد را مطالعه کنید:

https://www.asroon.ir/blog/detail/راهنمای-خرید-آهن-و-فولاد/۱۰۴۳/view/

انتهای رپرتاژ آگهی