• شنبه / ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ / ۱۱:۱۲
  • دسته‌بندی: سیستان و بلوچستان
  • کد خبر: 99121611627
  • خبرنگار : 50191

۱۷۰ میلیون متر مکعب آب تحویل کشاورزان منطقه سیستان شده است

۱۷۰ میلیون متر مکعب آب تحویل کشاورزان منطقه سیستان شده است

ایسنا/سیستان و بلوچستان رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان گفت: تا کنون طی دومرحله آبیاری مزارع کشاورزان در پنج شهرستان حوزه سیستان، ١٧٠ میلیون مترمکعب در محل حوضچه های پنج هکتاری تحویل کشاورزان شده است.

به گزارش ایسنا محمد علی نیکبخت اظهار کرد: با بررسی الگوریتم های راداری و اپتیکی و تکنیک های سنجش از دور در سال زراعی جاری سطح سبز دشت سیستان به رقم ۶٨ هزارو ١٠٠هکتار رسیده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان افزود: از این سطح ۵۶هزار و ٧٠٠ هکتار از محل طرح ۴۶هزار هکتاری دشت سیستان آبگیری شده و مابقی از محل آب چاهک ها و از طریق انهار سنتی مشروب شده است.

وی بیان داشت: در سال زراعی گذشته تا اول هفته دیماه ١٣٩٨ با رها سازی ٢٢٠ میلیون مترمکعب آب از طریق انهار ،۴١ هزار هکتار به زیر کشت رفت ولی در سال زراعی ١٣٩٩ تا هفته اول دیماه با تحویل ١٠٧ میلیون مترمکعب آب از طریق طرح آبرسانی در محل حوضچه های پنج هکتاری ،۵۶ هزار و ٧٠٠ هکتار از زمین های کشاورزان به زیر کشت رفت.

نیکبخت افزود: با قیاس این ارقام علاوه برصرفه جویی ١١٣ میلیون مترمکعبی آب، شاهد ارتقای بهره وری آب مصرفی به ازای هرمترمکعب آب مصرفی از ٢ متر مربع سطح سبز به ۵ متر مربع سطح  سبز هستیم.

مجری طرح آبرسانی دشت سیستان بیان کرد: با اجرای طرح تغییر الگوی کشت ارتقای بهره وری آب بیشتر خواهد شد.

انتهای پیام