• دوشنبه / ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ / ۱۷:۵۱
  • دسته‌بندی: خانواده
  • کد خبر: 99121108248
  • خبرنگار : 71650

آمار ازدواج ۲۵ سال است نزولی است/سایتهای همسریابی غیرقانونی هستند

آمار ازدواج ۲۵ سال است نزولی است/سایتهای همسریابی غیرقانونی هستند

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان درباره مساله اجباری شدن مشاوره پیش از ازدواج، گفت: با توجه به اینکه حدود ۲۵ سال است آمار ازدواج در کشور نزولی است، چه تضمینی وجود دارد در صورت اجباری شدن مشاوره، آمار ازدواج افزایش یابد؟.

به گزارش ایسنا، محمد مهدی تندگویان در نشست وزیر ورزش وجوانان با تعدادی از منتخبین مراکز تخصصی ازدواج استان تهران، اظهار کرد: در شهر تهران با توجه به مصوبه ستاد ساماندهی امور جوانان استان تهران می توانیم مشاوره پیش از ازدواج را اجباری کنیم اما در صورتی می توان امر ازدواج را منوط به امر مشاوره  دانست و در سراسر کشور اجباری کرد که زیر ساخت آن در تمام کشور و در روستاها وجود داشته باشد.


وی ادامه داد: اگر زیرساخت‌های لازم برای اجباری شدن مشاوره پیش از ازدواج در سراسر کشور وجود نداشته باشد عملا فعالیت ما منجر به منع ازدواج جوانان می‌شود.


تندگویان معتقد است: با توجه به مباحث فرهنگی ایجاد شده نظیر کاهش جمعیت و تک فرزندی اکنون باید بر روی اجباری شدن حضور روانشناسان و ارائه خدمات روانشناسی در مدارس تمرکز کنیم چراکه نمی‌توان به جوان ۲۰ یا  ۳۰ ساله مشاوره‌ای که باید در سن ۱۰ سالگی به او داده می‌شد، را ارائه کرد.


معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان افزود: حداقل ۴۰ درصد فضای آموزشی باید به مهارت‌های زندگی، اشتغال و ورود به اجتماع معطوف شود. اینگونه گردش مالی روانشناسان نیز رونق می‌گیرد. همچنین در ارائه خدمات مشاوره روانشناسی باید به بحث خانواده توجه کرد و این خدمات خانواده محور باشند و نه دانش آموز محور چراکه روانشناسی فارغ از شرایط رفتار خانواده بی‌تاثیر است.


معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: اعزام روانشناس به مناطق محروم تهران که از خیلی استان ها محروم تر هستند امری حائز اهمیت است. در استان‌ها نیز می توانیم با انجام پایشی فضایی را برای ارایه خدمات مشاوره نظیر ورزشگاه‌ها در اختیارشان قرار دهیم.


تندگویان گفت:  در دنیایی هستیم که برای تخریب باورها سرمایه گذاری می‌شود بنابراین اگر در موضوعات روانشناسی به روز نباشیم به نتیجه دلخواه نخواهیم رسید. نمونه آن ازدواج سفید است که متاسفانه اکنون تبدیل به فرهنگ شده که از جمله دلایل آن عدم به روز رسانی خدمات مشاوره است.


به گفته معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان نگرش و باورهای گذشته در میان جوانان امروزی تضعیف شده و تا زمانی که نتوانیم این باورها و اعتقادات را در خدمات مشاوره ارائه دهیم به نتیجه دلخواه نخواهیم رسید.


تندگویان ادامه داد: ما اشتباها ازدواج را هدف قرار داده بودیم در حالی که باید خانواده درست و فرزندآوری را هدف مشاوره‌ها ولو مشاوره‌های پیش از ازدواج قرار دهیم. جوان باید بپذیرد فرزندآوری به معنای  خوشبختی است. باید خانواده را محور مشاوره ها قرار دهیم و افزایش جمعیت را مد نظر قرار دهیم.


وی درباره بیمه صنف مشاوران و روانشناسان و بهره‌برداران این خدمات، اظهار کرد: ما  به عنوان یکی از نهادهایی که با روانشناسان در تماس هستیم هرآنچه در این زمینه از دستمان بر آمده انجام داده‌ایم، باسازمان تامین اجتماعی  وسازمان برنامه و بودجه مکاتباتی ر انجام داده‌ایم تا در ردیف ها و اعتبارات بودجه سالیانه موضوع بیمه روانشناسان مدنظر قرار گیرد و از این بیشتر در حوزه اختیارات ما نیست.


معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در بخش دیگر سخنان خود به سایت‌های همسریابی اشاره کرد و گفت: ما بارها اعلام کرده‌ایم که این سایت‌ها  مجوز ندارند و از نظر ما ۱۰۰ درصد غیر قانونی‌اند. تمامی مکاتبات لازم با دادستانی، پلیس فتا، شورای اجتماعی کشور و... را انجام داده‌ایم. باید نظارت بر شناسایی آن شکل گیرد حتی نیاز به ضابط ناظری وجود دارد و نیاز است این ضابط به سازمان نظام روانشناسی اضافه شود.


تندگویان افزود: می توانیم گردش کاری را صورت دهیم که در سازمان‌های دولتی بحث ارائه خدمات روانشناسی به عنوان خدمات دولت به پرسنل جایگاه خود را پیدا کند. این معاونت سامانه "امید زندگی" را پیش تر راه اندازی کرده است که روانشناسان می توانند در آن ثبت نام کنند و مراجعان به صورت آنلاین تعرفه‌ها را پرداخت و مشاور و روانشناس خود را انتخاب کنند، اما متاسفانه با استقبال خوب جامعه روانشناسان و مشاوران مواجه نشد، در حالی که می توان به سوی تجارت الکترونیک پیش رفت‌.


تندگویان همچنین این را هم گفت که مسئولین و روانشناسان باید بدانند مدل ارتباط با جوانان تغییر کرده است و با دروسی که در دانشگاه گذرانده‌اند نمی توان با جوان نسل امروز ارتباط گرفت. ما باید یاد بگیریم چگونه مدل ارتباط با جوان را به گونه‌ای تاثیر گذار تغییر دهیم.

وی در پایان افزود: ما به وظایفمان درست عمل کردیم  اما مدعی انجام کار خارق العاده‌ای در حوزه مشاوره امر ازدواج نیستیم. هدفمان این بود مطالباتی از سالیان پیش باقی نماند و آنها را پیگیری کردیم. بخشی از این فعالیت‌ها به علت مدیریت توانمند وزیر جوانان سلطانی فر بود که از جمله آنها افزایش متراژ عمرانی فضاهای ورزشی بود و اگر ما در حوزه معاونت امور جوانان توانستیم به خوبی کار کنیم معطوف به مافوق خوب می‌شود. ما با دیدگاه مهندسی روانشناسی را مدیریت کردیم.


انتهای پیام