• چهارشنبه / ۸ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۳:۰۱
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 99110805733
  • خبرنگار : 71415

روسیه:توقف تولید کلاهک‌های هسته‌ای برای دولت قبل در آمریکا بود

روسیه:توقف تولید کلاهک‌های هسته‌ای برای دولت قبل در آمریکا بود

معاون وزیرامور خارجه روسیه گفت، پیشنهاد روسیه برای توقف تولید کلاهکهای هسته‌ای برای یک سال برای دولت قبلی آمریکا که نمیخواست معاهده استارت جدید را تمدید کند در نظر گرفته شده بود.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، روز سه شنبه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و جو بایدن رئیس جمهور آمریکا گفتگویی تلفنی با یکدیگر داشتند و طی آن گفتند از توافق مربوط به تمدید معاهده استارت جدید خرسند هستند. بر طبق اعلام کاخ سفید، هر دو رئیس‌جمهور ازتیمهایشان خواستند تا به سختی برای آنکه بتوانند این توافق را قبل از منقضی شدنش در پنج فوریه تمدید کنند، کار کنند.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه اظهار کرد: ایده توقف تولید یک بسته توافقی همراه با ایده موافقت با پیشنهاد آمریکا برای تمدید یک ساله بود.

وی تاکید کرد: ما اکنون ممکن است بگوییم که این پیشنهادها ملغی هستند. اکنون دیگر دلیلی برای برگشتن به آن وجود ندارد. ما به برگزاری مذاکرات بر مبنای یک وضعیت متفاوت می پردازیم.

معاون وزیر خارجه روسیه بیان کرد: روسیه آماده شروع گفتگوهای فشرده با ایالات متحده در مورد آینده کنترل تسلیحات بر اساس پیمان استارت است. ضروری است که قرارداد برای یک دوره پنج ساله و بدون شرایط اضافی تمدید شود. روسیه روی دوره پنج ساله‌ای که معاهده اقدامات برای کاهش بیشتر و محدود کردن سلاح های تهاجمی استراتژیک را تمدید کند، حساب می کند.

وی در ادامه افزود: ما مشتاقانه منتظریم تا از این زمان برای آغاز مذاکرات عمیق فشرده با ایالات متحده در زمینه کنترل تسلیحات آینده به منظور ایجاد یک معادله امنیتی جدید استفاده کنیم که شامل تمام عوامل موثر بر حفظ امنیت بین المللی و ثبات استراتژیک باشد.

انتهای پیام