• یکشنبه / ۵ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۵:۰۲
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: 99110503262
  • خبرنگار : 50005

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی:

انقلاب اسلامی ایران، ریشه قرآنی دارد/ برگزاری همایش خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی در ۱۲ اسفند

انقلاب اسلامی ایران، ریشه قرآنی دارد/ برگزاری همایش خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی در ۱۲ اسفند

ایسنا/آذربایجان شرقی مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی گفت: انقلاب اسلامی ایران، ریشه قرآنی دارد و برگرفته از قرآن کریم و فرهنگ قرآن و عترت است و تمام تلاش خود را به کار خواهیم گرفت تا در این دهه، جلوه‌های قرآنی نمود و بروز بیشتری داشته باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید شهاب‌الدین حسینی در نشست کارگروه قرآنی ستاد گرامیداشت دهه فجر استان با اصحاب رسانه، اظهار کرد: اداره کل اوقاف و امور خیریه استان از طرف ستاد گرامیداشت دهه فجر استان به عنوان "کارگروه قرآنی" این ستاد انتخاب شده و در این راستا حرکت‌ها و برنامه‌های متعددی را تدارک دیده است.

وی با بیان اینکه برگزاری محافل انس با قرآن کریم، اجرای برنامه‌های تلویزیونی، دیدار با خانواده‌های برتر قرآنی، تجلیل از قاریان، حافظان و پیشکسوتان و شهدای قرآنی از جمله برنامه‌های کمیته قرآنی خواهد بود، افزود: بیش از ۱۰ محفل فاخر قرآنی در مساجد و امام زادگان شهرستان‌ها به ویژه در شهرهای قرآنی مثل مراغه، اهر، مرند، میانه و... برگزار خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه برنامه‌های متنوع تلویزیونی نیز در این رابطه تدارک دیده شده است که زمان برگزاری آن متعاقبا اعلام می‌شود، گفت: در فضای مجازی نیز علاوه بر محافل قرآنی، به تولید محتوای قرآنی نیز توجه کرده‌ایم و در این رابطه با مشارکت موسسات قرآنی و نهادهای قرآنی مثل سازمان تبلیغات، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مجموعه‌های قرآنی برنامه‌هایی با وحدت و همدلی اجرا خواهد شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان ادامه داد: همزمان با شب میلاد حضرت صدیقه طاهره(س) محفل قرآنی بزرگ در امام زاده سیدحمزه (ع) برگزار شده و برای ۲۲ بهمن ماه نیز بعد از اقامه نماز، محفل قرآنی در امام زاده سیدمحمد کججانی(ع) تدارک دیده شده است.

برگزاری همایش خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی در ۱۲ اسفند

وی در ادامه با اشاره به برگزاری اولین همایش بین المللی گرامیداشت خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی در تبریز با محوریت "وقف و علم الادیان"، بیان کرد: این همایش از حدود هفت ماه قبل کلید خورده با مشارکت دانشگاه تبریز و دانشکده الهیات این دانشگاه برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه مجوز isc نیز برای مقالات دریافت شده است، افزود: فراخوان همایش نیز در چهار محور "اندیشه‌های علمی خواجه‌ رشیدالدین فضل‌الله همدانی، مجموعه تاریخی ربع رشیدی و موقافات خواجه‌ رشیدالدین فضل‌الله همدانی، علم الادیان در عصر خواجه‌ رشیدالدین فضل‌الله همدانی و دستاوردها و چشم انداز پژوهش‌های میراث فرهنگی در رابطه با ربع رشیدی" منتشر شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی با بیان اینکه بنا بود تا سوم آذرماه روند دریافت مقاله به اتمام برسد که با توجه به شرایط کرونایی این امر به تاخیر افتاد، اضافه کرد: در صورت مساعد بودن وضعیت و کسب مجوز از ستاد مقابله با کرونا، این همایش ۱۲ اسفند ماه به صورت حضوری و با رعایت پروتکل‌ها برگزار خواهد شد، در غیر این صورت، همایش را به صورت مجازی برگزار خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه علاوه بر دانشگاه‌های داخلی، دانشگاه‌های خارجی نیز در برگزاری همایش مشارکت دارند و اساتید برتر بین‌المللی نیز مقالاتی ارسال کرده‌اند، اظهار کرد: در روند انجام امور همایش، بازخوانی مجموعه ربع رشیدی، شخصیت خواجه‌ رشیدالدین فضل‌الله همدانی وقفنامه‌ ایشان به عنوان اولین وقفنامه ثبت جهانی شده ایران تاکنون مورد توجه قرار گرفته است.

تهیه موسوعه موقوفات آذربایجان‌شرقی در ۱۰ جلد

وی با تاکید بر اینکه همزمان با این همایش، موسوعه موقوفات آذربایجان شرقی نیز در دست تهیه بوده و در قالب بیش از ۱۰ جلد کتاب به عنوان سند عظیم بالادستی تاریخی ارائه خواهد شد، افزود: در این موسوعه، از موقوفه غازان خان گرفته تا ربع رشیدی، مسجد کبود، قایم مقام فراهانی و... ذکر خواهد شد و به عنوان یک سند عظیم تاریخی در راستای نگهداری و حفظ آثار وقفی، در اختیار پژوهشگران و... قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام