• شنبه / ۴ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۱:۲۲
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: 99110402138
  • خبرنگار : 50185

مدیرکل میراث ‌فرهنگی استان کرمان:

گردشگری معدن ایده‌ای نو برای توسعه گردشگری کرمان است

گردشگری معدن ایده‌ای نو برای توسعه گردشگری کرمان است

ایسنا/کرمان مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان گفت: با همکاری دستگاه‌های مرتبط، گردشگری معدن به ایده‌ای جدید برای توسعه گردشگری کرمان مبدل خواهد شد.

"فریدون فعالی" در نشست با مدیرعامل شرکت زغال‌سنگ استان کرمان و فرماندار کوهبنان بر لزوم توسعه گردشگری معدن به عنوان اندیشه‌ای جدیدی برای جذب گردشگران تاکید کرد و افزود:شناساندن و معرفی ظرفیت‌های گردشگری معدن برای سرمایه‌گذاران و ایجاد تعامل با دستگاه‌های مرتبط یکی از اولویت‌های میراث فرهنگی است.

وی اظهار کرد: استان کرمان به واسطه معادن آن شناخته می‌شود که می‌توان با فراهم کردن زیرساخت های لازم و ایجاد مسایل ایمنی برای معادن متروک نظر گردشگران را به سوی این بخش جلب کرد و گردشگری معدن را توسعه داد.

فعالی با بیان اینکه به راحتی و با برنامه ریزی می‌شود معادن متروک را به یک منبع درآمد و ایجاد شغل تبدیل کرد، بیان کرد:  با توجه به تعداد بالای معادن فعال در استان کرمان، دیدن مراحل استخراج از یک معدن در حال فعالیت با رعایت تمام مسائل ایمنی نیز می‌تواند برای گردشگران جذاب و دیدنی باشد.

فعالی تصریح کرد: فعالیت در معادن استان کرمان دارای سابقه تاریخی زیادی است که دیدن این پیشینه برای گردشگران نیز جذاب خواهد بود.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان افزود: هر استان با توجه به داشته‌های خود گردشگران را به سوی خود جذب می کند و استان کرمان با داشتن ظرفیت‌هایی همچون معادن و شب‌های پرستاره کویر می‌تواند گردشگری معدن و گردشگری نجوم را فعال کند و از این طریق گردشگران را به سوی خود جذب کند.

وی افزود: امروزه گردشگران به دنبال جاذبه‌های جدید هستند که خوشبختانه استان کرمان در این زمینه حرف زیادی برای گفتن دارد.

فعالی بیان کرد: در حال حاضر سرمایه گذار برای سرمایه‌گذاری در بخش معادن شهرستان کوهبنان اعلام آمادگی کرده است که امیدواریم با همکاری فرمانداری کوهبنان و شرکت زغال سنگ استان، هرچه سریع تر مجوزهای لازم برای انجام فعالیت به این سرمایه گذار اعطا شود.

وی به انعقاد تفاهمنامه همکاری متقابل با شرکت زغال سنگ کرمان اشاره و اظهار کرد: با انعقاد این تفاهمنامه قدم های موثری در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان برداشته خواهد شد.

فعالی گفت: راه اندازی گردشگری معدن در شهرستان کوهبنان و مرمت و احیاء تیمچه علی خان این شهرستان، اشتغال‌زایی برای هنرمندان صنایع‌دستی کرمان، راه‌اندازی اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی در راور، راه‌اندازی موزه زغال‌سنگ و... از جمله بندهایی است که در گام اول در این تفاهم نامه گنجانده خواهد شد.

در ادامه "باقر نیک‌طبع" مدیرعامل شرکت معادن زغال‌سنگ استان کرمان از انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان ابراز خوشنودی کرد و افزود: این تفاهم‌نامه برای انجام مسئولیت‌های اجتماعی شرکت زغال‌سنگ که از مهم‌ترین اولویت‌های این شرکت است منعقد می‌شود.

وی افزود: شرکت زغال‌سنگ استان کرمان آماده همکاری با میراث فرهنگی برای کمک به رونق تولید و اشتغال در حوزه های مختلف صنعت گردشگری است، افزود: در این حوزه‌ها به ویژه حوزه صنایع‌دستی ظرفیت‌های خوبی برای اشتغال پایدار وجود دارد.

نیک‌طبع به ظرفیت گردشگری معدن در شهرستان کوهبنان اشاره کرد و گفت: کرمان دارای معادن زیادی است که معدن زغال سنگ شهرستان کوهبنان یکی از آنها است که می تواند زمینه حضور گردشگران را فراهم کند.

وی با اشاره به اینکه فعالیت معادن علاوه بر تاثیر مثبت اقتصادی و ایجاد اشتغال، به بخشی از میراث تاریخی و فرهنگی مناطق مختلف دنیا تبدیل شده است که گردشگران را علاقه‌مند به بازدید می‌کند، افزود: تغییر سلیقه گردشگران و علاقه آنها به جستجو برای مقصدهای جدید می‌تواند عامل مهمی برای بهره‌برداری از معادن در ارائه خدمات به گردشگران باشد.

در ادامه این نشست "حسین سالاری" فرماندار شهرستان کوهبنان نیز اظهار کرد: گردشگری معدن، ظرفیتی است که تاکنون به صورت جدی در کشور ما دنبال نشده و با راه‌اندازی این ظرفیت جدید علاوه بر گردشگران داخلی و خارجی هم استانی‌های کرمانی نیز از این جاذبه بهره‌مند خواهند شد.

وی افزود: این طرح نیازمند ایجاد زیرساخت‌های گردشگری به ویژه اقامتگاه است که سرمایه‌گذار با راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم‌گردی در اطراف این معادن که خوشبختانه ظرفیت آن نیز وجود دارد می تواند نیازهای گردشگران را مرتفع سازد.

انتهای پیام