• شنبه / ۴ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۰:۲۱
  • دسته‌بندی: چهارمحال و بختیاری
  • کد خبر: 99110402029
  • منبع : نمایندگی چهارمحال و بختیاری

فرزندانی که هدایت تحمیلی می‌شوند

فرزندانی که هدایت تحمیلی می‌شوند

ایسنا/چهارمحال و بختیاری یک روانشناس و مشاور خانواده با بیان اینکه در انتخاب رشته و شغل، انتخاب‌گر اصلی فرزندان هستند، گفت: گاهی مشاهده می‌شود که والدین نه تنها راه صحیح را به فرزندان خود نشان نمی‌دهند بلکه با تحمیل رشته‌ای ناسازگار و نامتناسب، آن‌ها را در مسیر غلط قرار می‌دهند.

احمدرضا عرب در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه از دید روانشناسان، انسان خوشبخت کسی است که در کار و ازدواج موفق باشد، اظهار کرد: لازمه داشتن شغل، انتخاب رشته تحصیلی مناسب است.

وی با تاکید بر اینکه برای انتخاب رشته تحصیلی مناسب باید به چند عامل علاقه، استعداد و توانایی، بازار کار و نیاز جامعه توجه کرد، افزود: معمولا در بسیاری از موارد ملاحظه می‌شود که این عوامل نادیده گرفته شده و دانش‌آموز رشته نامناسبی را به ‌دلایل چشم و هم چشمی، فشار والدین، تبلیغات و جو اجتماعی به اجبار انتخاب می‌کند.

این روانشناس و مشاور خانواده نتیجه این انتخاب‌ها را معمولا سرخوردگی، ناکامی، شکست تحصیلی، موفق نشدن و حتی بروز ناراحتی‌های روانی دانست و افزود: به‌همین دلیل خانواده‌ها می‌توانند نقش سرنوشت‌سازی در هدایت تحصیلی فرزندان خود داشته باشند.

عرب گفت: والدین با توجه به استعداد و توان فرزند خود باید آن‌ها را در یک انتخاب معقول و منطقی یاری کرده که در رقم زدن آینده مناسب‌تر فرزند خود نقش بزرگی خواهند داشت.

وی اظهار کرد: گاهی مشاهده می‌شود که والدین نه تنها راه صحیح را به فرزندان خود نشان نمی‌دهند بلکه با تحمیل رشته‌ای ناسازگار و نامتناسب، آن‌ها را در مسیر غلط قرار داده که از دلایل آن می‌توان به ناآگاهی والدین، چشم و هم‌چشمی با دیگران و جوسازی اجتماعی اشاره کرد.

این روانشناس و مشاور خانواده به دلیل بسیار مهم انتخاب رشته تحمیلی بر فرزندان اشاره و تصریح کرد: یک دلیل بسیار مهم که والدین ممکن است خود از آن دلیل آگاهی نداشته باشند این است که پدرمادرها در تلاش بوده که آرمان‌های برآورده نشده خود را توسط فرزندان خود تامین کنند.

عرب ادامه داد: پدر مادری که به دلایل مختلف نتوانسته‌اند رشته‌های مناسبی را پذیرفته شوند، اینک می‌خواهند این ناکامی را از طریق فرزند خود جبران کرده و یا به‌واسطه فرزند خود موقعیت اقتصادیشان را تغییر داده و حتی از این طریق پایگاه اجتماعی‌ خود را عوض کنند.

وی انتخاب رشته تحمیلی بر فرزندان را به‌نوعی قربانی شدن آنان عنوان کرد و یادآور شد: در مراجعات خود دانش‌آموزان و دانشجویان بسیاری را مشاهده می‌کنیم که از والدین خود شاکی بوده و با مشکلات بسیاری مواجه شده‌اند و نتیجه آن نارضایتی شغلی، ترک تحصیل و در مواقعی خودکشی شده است.

عرب با اشاره به اینکه انتخاب رشته و شغل تحمیلی اثرات سوء زیادی دارد، افزود: وقتی فردی معتقد است در رشته‌ای موفق است، در خودش آن میل و علاقه و گرایش را دیده و نباید او را مجبور به انتخاب رشته و یا شغل تحمیلی دیگری کرد زیرا نمی‌تواند در آن حوزه موفق شود، به‌عنوان مثال ممکن است فرزند پزشک شود، اما موفق و کاربلد نمی‌شود و چه بسا دانشجویانی را در دانشکده‌های پزشکی دیده‌ایم که پس از مدتی انصراف و یا تغییر رشته داده‌اند.

این روانشناس و مشاور خانواده با تاکید بر اینکه والدین باید بدانند فرزندان آنان منحصر به فرد هستند، بیان کرد: هر شخص با علایق و استعدادهایی خلق شده است که خداوند دوست دارد آن استعداد درست و در راستای کمک به همنوعان صرف شود.

عرب در پایان خاطرنشان کرد: افراد می‌توانند از روانشناسان و مشاوران تحصیلی و صاحبان مشاغل برای انتخاب رشته و شغل کمک بگیرند و در نهایت باید دانست که انتخاب‌گر اصلی فرزندان هستند و ما نقش مشاور و کمک‌کننده به آنان را ایفا می‌کنیم و باید دقت کنیم که با قصد کمک کردن اتفاق ناخوشایند را برای فرزند خود رقم نزنیم.

انتهای پیام