• دوشنبه / ۲۹ دی ۱۳۹۹ / ۱۲:۱۵
  • دسته‌بندی: خانواده
  • کد خبر: 99102921155
  • خبرنگار : 71584

پرداخت ماهانه ۲۰۰ هزار تومان کمک حمایت معیشتی به نیازمندان

پرداخت ماهانه ۲۰۰ هزار تومان کمک حمایت معیشتی به نیازمندان
عکس تزئینی است.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام (ره) خدمات این نهاد برای حمایت از مددجویان را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، حسین خدرویسی در نشستی خبری به ارائه گزارش عملکرد ۹ ماهه این معاونت پرداخت و گفت: در شهر تهران مرکز خدمات مددکاری برای ارائه خدمات اورژانسی و فوری به نیازمندان و مددجویان و مسافران نیازمند و در راه مانده  که بعد از کار مددکاری فوری کمیته امداد نیازمند واقعی تشخیص داده می شوند، ارائه می شود. 

خدرویسی با بیان اینکه مددجویانی که تحت پوشش ما هستند و از خدمات ما استفاده می کنند به چند طبقه تقسیم می شوند؛ مددجویان معیشت بگیر، مددجویان تبصره ۱۴، خدمات تک خدمت و موردی و چند خدمتی هستند، اظهار کرد: ما در کمیته امداد بیش از ۱۲۰ خدمت به نیازمندان ارائه می کنیم و به این معنا نیست که یک مددجو از ۱۲۰ خدمت ما استفاده کند و به تناسب نیاز ۱۲۰ سرفصل خدمتی داریم. آخرین پرداختی ماهیانه ما به صورت نقدی به عنوان مستمری ۶۴۰ میلیارد تومان است. 

وی با اشاره به آمار مددجویان افزود: در حال حاضر حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر زنان سرپرست خانوار و یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از سالمندان تحت پوشش کمیته امداد هستند و بیماران خاص و صعب العلاج که یکی از گروههای تحت حمایت ما هستند بیش از ۸۰ هزار نفر هستند. دانش آموزان در حوزه معیشت بگیر و تبصره ۱۴ و خدمات موردی و تک خدمتی و چند خدمتی ما حدود ۷۵۰ هزار دانش آموز است. حدود ۱۰۰ هزار دانش آموز از خدمات حمایتی و آموزشی ما استفاده می کنند. همچنین ۱۴۵ هزار یتیم تحت خدمات همه جانبه امداد قرار دارند و ۲۱۲ هزار نفر محسنین تحت پوشش هستند. 

 معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام (ره) در ادامه با اشاره به کمکهای نقدی و کالایی جهیزیه اظهار کرد: حدود ۳۵ هزار فقره جهیزیه در سال جاری به مددجویان پرداخت شده است. 

به گفته وی، همچنین ۱۹۷ هزار فقره وام کارگشایی قرض الحسنه و ۹۶ هزار فقره وام ودیعه مسکن پرداخت شده است.

خدرویسی ادامه داد: از محل هم افزایی بنیاد مستضعفان متناسب شرایط اقتصادی سال در دو مرحله کمک موردی به مددجویان پرداخت کردیم. ۸۵ هزار قلم کالای اساسی و لوازم خانوادگی ضروری امسال بین مددجویان با اولویت مددجویان مناطق محروم و دارای ضریب محرومیت توزیع کردیم. همچنین ۱۲۲ هزار خدمت برای گازکشی منازل، احداث سرویس بهداشتی و حمام در حال اجرا در سطح کشور است؛ نیاز سنجی که انجام شد ۱۲۲ هزار خانواده مددجو انشعاب گاز به درب منازل آنها رفته اما به دلیل ناتوانی در داخل خانه لوله کشی انجام نشده است و یا سرویس بهداشتی مناسب ندارند و یا فاقد حمام هستند که امسال این پروژه در اقدامی جهادی با هم افزایی نهادها در حال اجراست. 

بنابر اعلام خدرویسی، بیش از ۳۰ هزار خانواده تحت پوشش کمیته امداد از معافیت انشعابات آب، برق، گاز، فاضلاب و عوارض ساختمان در سال جاری استفاده کردند.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام (ره) بیان کرد: ۴۳۰۰ نفر از محل تسهیلات کمیته امداد برای معافیت به نظام وظیفه نیروی انتظامی معرفی شدند. 

وی گفت: دو میلیون و ۲۰۰ هزار سبد غذایی در اقدامی هماهنگ درسطح کشور از طریق فروشگاه رفاه و دفاتر کمیته امداد توزیع شده است.

خدرویسی همچنین با اشاره به صندوق جبران خسارت که نقش بیمه ای دارند بیان کرد: با نگاه حمایتی، کل جان و مال و کار مددجویان مان تحت پوشش این صندوق کمیته امداد قرار گرفت و منازلی که در اثر سیل، زلزله و آتش سوزی به هر دلیلی جانی و مالی مورد خسارت قرار گرفتند از محل این صندوق با نگاه حمایتی، خسارات پرداخت شده است. حدود ۳۵۰ هزار خانواده روستایی و عشایر در تفاهم نامه ای تحت پوشش بیمه اجتماعی صندوق روستایی و عشایر قرار گرفته اند.

وی اظهار کرد: ما برای مددجویانمان که بر اثر کرونا فوت کردند، در اقدامی مناسب با حمایت مالی بنیاد مستضعفان به این افراد هزینه پرداخت کردیم. برای هر سرپرست خانواده ای که فوت شد ۱۰ میلیون تومان و برای عضو خانواده نیز ۵ میلیون تومان پرداخت شد. همچنین توزیع بسته های بهداشتی در اقدام مقابله ای و پیشگیرانه برای مددجویان در حوزه کرونا مانند ماسک و ضدعفونی کننده و... انجام شد که حدود ۳۰۰ میلیارد تومان در این بخش برای مددجویان هزینه شد.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام (ره) در ادامه با بیان اینکه مددجویان براساس فرآیند دقیق به نام نیاز سنجی تحت پوشش ما قرار می گیرند که بر اساس این فرآیند دقیق اقدام توانمندسازی نیز براساس راهبردهای کمیته امداد جاری است گفت: در این ۹ ماهه، ۵۳ هزار خانواده بر اساس عوامل توانمندساز از چرخه ما خارج شدند و افراد جدید تحت پوشش قرار گرفتند.

خدرویسی در ادامه با اشاره به ارائه بسته های حمایتی به مادران باردار و شیرده گفت: ارائه بسته حمایتی مادران باردار و شیرده براساس معرفی خانه های بهداشت و شبکه بهداشت و درمان شهرستانها و دانشگاه علوم پزشکی استانها، مادرانی که دچار سوء تغذیه شدند و هر فردی که براساس نظریه پزشک نیازمند حمایت معیشتی است، ماهیانه کارت آنها را ۲۰۰ هزار تومان شارژ می کنیم و تا یکسال تحت پوشش ما هستند. همچنین ۱۴۰ هزار کودک دچار سوء تغذیه نیز تحت پوشش ما هستند که ماهیانه کارت این کودکان نیز شارژ می شود.

وی ادامه داد: کار جدیدی که در یکسال گذشته کمیته امداد انجام می دهد ارائه بسته تشویقی حمایتی به خانواده های دارای سه نوزاد و بیشتر است. در حوزه مسکن، تغذیه و معیشت این خانواده ها مورد حمایت ویژه ما هستند و این هدیه مقام معظم رهبری است و اعتبار مربوطه از طریق بنیاد مستضعفان به امداد پرداخت می شود و ما به قید فوریت برای این دسته از خانواده ها پرونده تشکیل می دهیم و خدمات تشویقی به آنها ارائه میشود. این نگاه تشویقی است و مددجو و غیر مددجو ندارد و فرد در هر شرایطی و هر وضعیت مالی داشته باشد می تواند از این بسته تشویقی استفاده کند. 

وی افزود: به طور مثال به مددجوی خود کمک مسکن حداکثر 30 میلیون تومان بلاعوض است، اما برای خانواده سه نوزاد و بیشتر 100 میلیون تومان بلاعوض پرداخت می کنیم.

انتهای پیام