• دوشنبه / ۲۹ دی ۱۳۹۹ / ۱۰:۳۴
  • دسته‌بندی: صنفی، فرهنگی
  • کد خبر: 99102921007
  • منبع : نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها

معاون آموزشی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها :

ایجاد تحول در متن دروس معارف اسلامی از جمله اصلی‌ترین ماموریت‌ها است

ایجاد تحول در متن دروس معارف اسلامی از جمله اصلی‌ترین ماموریت‌ها است

معاون آموزشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: ایجاد تحول در متن دروس معارف اسلامی از جمله اصلی‌ترین ماموریت‌های معاونت آموزشی است.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام عیسی‌زاده معاون آموزشی نهاد در جلسه مجازی با دفتر استانی نهاد در دانشگاه‌های اصفهان گفت: با مطالعه‌ای که در حوزه گروه‌ها و دروس معارف اسلامی معطوف به دغدغه مقام معظم رهبری، بیانیه گام دوم، اسناد بالادستی و همچنین اقتضائات بدنه و محیط دانشگاه انجام شد، رویکرد معاونت را به گونه‌ای انتخاب کردیم تا بتوانیم کلیه برنامه‌ها را در راستای تحقق این هدف متعالی یعنی تربیت دینی در تراز انقلاب اسلامی تنظیم کنیم.

معاون آموزشی ادامه داد: واژه به واژه این رویکرد با عنایت و مطالعه اسناد بالادستی خصوصاً سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها به عنوان سندی فاخر و بیانیه گام دوم انتخاب شده است.

وی افزود: مقام معظم رهبری در جای جای این بیانیه در توجه به تربیت نسلی کارآمد، با معنویت، با تقوا، عالم، آگاه و با بصیرت برای آینده نظام اسلامی اشاره و تاکید دارند.

عیسی‌زاده عنوان کرد: برنامه تحولی که ذیل این رویکرد باید اجرا می‌شد، بحث تحول در متون دروس معارف است که به عنوان یک ماموریت اصلی و جدی در دستور کار معاونت به ویژه در قسمت تهیه و تدوین زیرساخت‌های لازم مانند کمیته‌های علمی قرار دارد. یکی از ساختارهای مهمی که به طور جدی ایجاد شد و شروع به کار کرد، شورای معارف نهاد با ریاست حجت الاسلام والمسلمین رستمی رئیس نهاد و معاون آموزشی به عنوان دبیر شورا است. این شورا با برگزاری جلسات منظم وضعیت گروه‌ها، دروس و استادان معارف را رصد می‌کند و سیاستگذاری‌های کلانی در این شورا صورت می‌گیرد.

معاون آموزشی گفت: تحول دروس معارف در قالب دو طرح کوتاه مدت و بلند مدت دیده شده است. طرح کوتاه مدت بازتنظیم سرفصل‌های گرایش‌های مختلف دروس معارف است که نظرسنجی‌های انجام شده گواه بر این بود که این سرفصل‌ها می بایست بازنگری شود.

وی با اشاره به اهمیت برگزاری جلسات "گفتگوی ماه" تصریح کرد: یکی از بازوهای اصلی ما برای رسیدن به این طرح کوتاه مدت، جلسات گفتگوی ماه است. گفتگویی که در راستای نقد و بررسی سرفصل‌ها و محتوای دروسی که در حال حاضر تدریس می‌شوند، انجام می شود.

عیسی‌زاده ادامه داد: برنامه جدیدی را با عنوان جذب فعال استادان فاضل و چهره‌های فرهیخته، موثر و تاثیرگذار شروع کردیم. جذب فعال به این معناست که مسئول استانی، مسئولین دفاتر نهاد و مدیران گروه‌های معارف افرادی را که شرایط اولیه دریافت مجوز تدریس را دارند اما از طریق سامانه سجا اقدام نکرده‌اند را شناسایی و معرفی می‌کنند تا با حضور تاثیرگذار آن‌ها بتوان در راستای تحقق هدف تربیت دینی در تراز انقلاب اسلامی گام برداشت.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، پیش از سخنان معاون آموزشی نهاد، حجت الاسلام خوشنویس زاده رئیس دفتر استانی نهاد دانشگاه‌های اصفهان، ضمن تبیین ضرورت برپایی جلسه اطلاعاتی درباره گروه‌ها و استادان معارف استان ارائه کردند و در ادامه جلسه تعدادی از مسئولان دفاتر، مدیران گروه‌های معارف و دبیران هم اندیشی استادان به ارائه مطالب و طرح سئوال پیرامون مشکلات استادان و گروه‌های معارف و سامانه آموزش مجازی دانشگاهیان پرداختند و مدیران ستادی معاونت، پاسخ‌های لازم را ارائه کردند.

انتهای پیام