• شنبه / ۲۷ دی ۱۳۹۹ / ۲۲:۲۸
  • دسته‌بندی: خوزستان
  • کد خبر: 99102720409
  • خبرنگار : 50227

مدیرکل حفاظت محیط زیست مطرح کرد

بارندگی، فعلا روزهای خاکی را از خوزستان برده است

بارندگی، فعلا روزهای خاکی را از خوزستان برده است

ایسنا/خوزستان مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: بارندگی‌های اخیر در خوزستان اثر چشمگیری بر کاهش تعداد روزهای خاکی داشته است به شکلی که در سال‌های ۹۸ و ۹۹ روز گرد و خاکی در خوزستان به یاد نداریم.

محمدجواد اشرفی در جلسه شورای برنامه‌ریزی خوزستان که امروز (۲۷ دی‌ماه) در اهواز برگزار شد، با اشاره به اثر بارندگی‌های اخیر بر کاهش ریزگردها در خوزستان اظهار کرد: بارندگی‌های اخیر در خوزستان اثر چشمگیری بر کاهش تعداد روزهای خاکی داشته است به شکلی که در سال‌های ۹۸ و ۹۹ روز گرد و خاکی در خوزستان به یاد نداریم.

به گزارش ایسنا، وی افزود: با تعبیری که از گرد و غبار خوزستان در سال‌های ۹۶ و ۹۵ به یاد داریم، در سال ۹۸ تنها ۴۰ روز را در خوزستان با شاخص ذرات کوچکتر از ۱۰ میکرون (PM۱۰) با گرد و خاک مواجه بودیم که ماندگاری و غلظت آن بسیار پایین بود. این عدد در سال ۹۹ نیز تنها ۴۳ روز بود. این شرایط آلودگی هوا تنها برای گروه‌های حساس، ناسالم است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان تصریح کرد: اقدامات مدیریتی در زمینه کنترل گرد و غبار در خوزستان انجام شده است که شاخص‌ترین آن، کشت حدود ۳۰ هزار هکتار جنگل دست‌کاشت در عرصه‌های ریزگرد خوزستان بوده است.

اشرفی ادامه داد: بخش قابل توجهی از کانون‌هایی که در سال‌های گذشته به عنوان کانون گرد و غبار از آن‌ها یاد می شد، به علت کاهش بارندگی‌ها و تخریب مراتع به وجود آمده بودند و بارندگی‌های اخیر، شرایط این بخش‌ها را تا حدودی مطلوب کرده است اما این موضوع یک هشدار است که باید به آن توجه شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان خاطرنشان کرد: این مساله هشداردهنده آن است که باید بحث‌های مدیریتی به صورت ویژه دنبال شوند و در صورت عدم رعایت این مسائل؛ در سال‌های آینده و با کاهش بارندگی، مجددا با پدیده گرد و خاک در خوزستان مواجه خواهیم شد.

وی با بیان اینکه اکنون وضعیت مراتع استان خوزستان از نظر بوته‌ای خوب و مطلوب شده است، گفت: وضعیت بانک بذر مراتع خوزستان مطلوب است و بعد از بارندگی‌ها مجددا شرایط مراتع خوب شده است.

انتهای پیام