• شنبه / ۲۷ دی ۱۳۹۹ / ۰۸:۰۱
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99102719746
  • خبرنگار : 50246

مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فیروزه اعلام کرد

پیش‌بینی کشت ۳۰ درصد باغ گیاه شناسی واقع در باغ نشاط قبل از نوروز

پیش‌بینی کشت ۳۰ درصد باغ گیاه شناسی واقع در باغ نشاط قبل از نوروز

ایسنا/خراسان رضوی مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فیروزه با اشاره به تبدیل باغ نشاط به باغ گیاه شناسی با حفظ شکل تاریخی آن، گفت: برنامه این است که تا قبل از نوروز باغ را کشت کنیم که در حال حاضر یک مشکل اداری در پیش رو داریم که به محض حل شدنش و به احتمال زیاد قبل از عید تا ۳۰ درصد از این باغ کشت شود.

مجید ابراهیم‌نیا در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: برای باغ نشاط در حال عقد قرارداد با سرمایه گذار هستیم و از طرفی خود ما نیز در آن مشغول به کار هستیم؛ در حال حاضر ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار از تهران آمده است که برای پیش ساخت‌های گردشگری و همچنین کارهای اداری است که در آینده از طریق فرماندار قراردادی امضا می‌شود که البته قالب ذکر است که پیش قراردادی بین شهرداری و سازمان همیاری شهرداری‌ها و فرمانداری امضا شده است. بعد از قرارداد نهایی سرمایه گذار مشغول به کار خواهد شد.

وی درباره وضعیت آبیاری و کمبود آب در باغ نشاط با توجه به وجود درختان و نوع کاربری آن افزود: در رابطه با آب باغ نشاط ما یک چاه خریداری کرده‌ایم که با کمک همان سرمایه گذار راه اندازی خواهد شد، یک قنات هست که پیشتر مالکیت آن از شهرداری فیروزه است و با کمک فرمانداری و جهاد، دنبال هستیم که آن لایه روبی شود که یک قسمت از آب آن قنات به باغ اختصاص داده می‌شود و احتمال دارد چند ساعتی از همین قنات نیز از طریق همان سرمایه گذار خریداری شود و در حال حاضر مشکل خاصی برای تامین آب در باغ نشاط وجود ندارد.

مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان فیروزه اظهار کرد: به دلیل اینکه بنا است این مکان به کشت گیاهان دارویی اختصاص داده شود؛ در مرحله اول گیاهانی که نیاز به آب کمتری دارند در آن کشت می‌شوند تا کمی رونق بگیرد و در سال‌های بعد برای محصولات، آب خریداری می‌شود و در کل این مکان تبدیل به باغ گیاه شناسی خواهد شد در عین حال، شکل تاریخی آن نیز حفظ می‌شود و بناها و فضا سازی آن نیز احیا می‌گردد و خزانه‌ها و بانک‌های گیاهان دارویی از این مکان می‌توانند استفاده کنند که از نظر اقتصادی هم خوب است.

ابراهیم‌نیا مطرح کرد: لازم به ذکر است ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار که آمده است و پیش از درباره آن صحبت شد، مربوط به ابنیه نیست؛ ضمن اینکه طرحی که ما تهیه کرده‌ایم، طرح احیای باغ نیز در آن دیده شده و سرمایه گذار هم موظف است برابر طرح و نظارت میراث، ابنیه و هم باغ را احیا و نگهداری کند و این‌ها همه انجام خواهد شد.

وی درباره آغاز به کار باغ گیاه شناسی نیز گفت: ما برنامه داریم که سرمایه گذار تا قبل از نوروز یک قسمت باغ را کشت کند که در حال حاضر یک مشکل اداری در پیش رو داریم ولی مطالعات آن در حال انجام و بازدیدهای میدانی آن انجام شده است و به محض حل شدن این مشکل و به احتمال زیاد قبل از عید شروع به کشت می‌کنند البته نه همه فضا اما حداقل تا ۳۰ درصد از فضای در نظر گرفته شده را کشت خواهند کرد.

گفتنی است؛ باغ نشاط که ساخت آن به دوره قاجاریه – پهلوی بر می‌گردد، شامل باغ و دو عمارت مرکزی و شمالی با مساحت عرصه ۱۹ هزار و ۲۰۰ متر مربع است. بنای آن دارای تزئینات، آجرکاری و نقاشی بوده است.

باغ نشاط در حال حاضر واقع در شهرستان فیروزه است که معتمد گنجی یکی از دوستان کمال‌الملک در آن زندگی می‌کرده است؛ این مکان، محل رفت و آمد و جلسات کمال‌الملک بوده و ماجرای نابینا شدن یک چشم کمال‌الملک نیز در این باغ اتفاق افتاده است. این باغ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

انتهای پیام