• پنجشنبه / ۲۵ دی ۱۳۹۹ / ۱۱:۴۴
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 99102519021
  • منبع : نمایندگی همدان

شاعر آئینی ملایری رخ در نقاب خاک کشید

شاعر آئینی ملایری رخ در نقاب خاک کشید

ایسنا/همدان "مصطفی پورکریمی" شاعر آئینی ملایر دار فانی را وداع گفت و رخ در نقاب خاک کشید.

مصطفی پورکریمی، فرهنگی بازنشسته ملایری بود که سرودن شعر را از دوره دانش‌آموزی آغاز کرد. اشعار وی در زمینه انقلاب، شهدا و دفاع مقدس از شهرت بیشتری برخوردارند، وی بارها در جشنواره‌های مختلف استانی و کشوری حائز رتبه برتر شد. "جنگ خرها و فیل‌ها" ، "شهید فخری زاده"، "کروناویروس" و "در_خانه_بمانیم" از جمله آخرین اشعار این شاعر بوده که در سال‌جاری سروده شده است.

قدر هنرمندان را تا زنده هستند، بدانید

مسئول انجمن ادبی معراج ملایر با ابراز تأسف از ضایعه درگذشت مصطفی پورکریمی، شاعر آئینی ملایر گفت: شناخت بنده از او به ۳۰ سال قبل بازمی‌گردد که به طور مشترک با همکاری مهران ترکمان، یکی دیگر از فعالان حوزه شعر و ادب، انجمن شعر عاشورایی را پایه‌گذاری کردیم.

مراد طاهرنیا در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به به جایگاه شاخص و منحصربفرد مرحوم پورکریمی در حوزه اشعار آئینی و انقلابی، افزود: او در جشنواره‌های مختلف حائز رتبه برتر شد و افتخار آفرید. پورکریمی فردی مؤمن، معتقد، انقلابی و ولایی بود. اشعار او بیشتر در زمینه اهل بیت(ع) و انقلاب بود، البته غزل‌های عارفانه و عاشقانه ناب و ماندگاری نیز داشت.

وی با اشاره به اینکه مصطفی پورکریمی عضو مجمع بسیج هنرمندان، فردی اهل مسجد و منبر و دارای اعتقادات قوی مذهبی بود، افزود: همواره اشعار وزین و بی‌نقص وی از نظر فنی و آرایه های ادبی توجه علاقمندان و صاحب نظران در حوزه شعر و ادب را جلب می‌کرد.

وی با تأکید بر اینکه مسئولان باید قدر هنرمندان را تا زمانی که زنده هستند بدانند و به آنها بها بدهند، گفت: ما در حوزه هنرمندان حلقه وصلی نداریم، شاید هنرمندان دیدگاه‌ها و تفکر سیاسی متفاوتی داشته باشند اما همگی در یک مسیر حرکت می‌کنند.

مسئول انجمن ادبی معراج ملایر به مشکلات هنرمندان اشاره کرد و گفت: متأسفانه هستند هنرمندانی که یا در بستر بیماری‌اند، مشکلات معیشتی دارند و یا اینکه به علت تنگناهای مالی، آثارشان به مرحله چاپ نمی‌رسد و به تاریخ می‌پیوندد.

وی بر لزوم ایجاد حلقه وصل بین هنرمندان و حمایت مادی و معنوی مسئولان از این قشر در زمان حیات تأکید و خاطرنشان کرد: هنرمندان قشر تأثیرگذار و جریان ساز جامعه بوده و هستند و در این میان هنرمندان ملایری در سطح کشور همواره خوش درخشیده و منشأ اثر بوده اند.

در پی درگذشت مصطفی پورکریمی، شاعر آئینی ملایر، حجت الاسلام احد آزادی‌خواه، نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، پیام تسلیتی صادر کرد که در آن آمده است: "درگذشت شاعر توانمند، انقلابی و چهره ماندگار فرهنگ شهرستان ملایر، استاد مصطفی پورکریمی موجب تأثر و تألم فراوان شد.

آن مرحوم به عنوان شاعری توانا در سبک های شعری و سراینده سرودهای دلنشین از تلاشگران خدوم در عرصه فرهنگ و ادب بود که توانست با تعهد به ارزش ها و ذوق هنرمندانه خود، آثار زیبایی را ماندگار سازد.

اینجانب ضایعه درگذشت این شاعر متعهد را به جامعه فرهنگ و ادب، دوستداران شعر و ادبیات و به ویژه خانواده شان تسلیت گفته، برای آن عزیز از دست رفته علو درجات و برای عموم بازماندگان صبر و اجر مسألت دارم."

طالب ترکاشوند، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ملایر نیز در پیامی درگذشت مصطفی پور کریمی را تسلیت گفت که بدین شرح است: "رحلت شاعر آئینی مصطفی پورکریمی موجبات حزن و اندوه اهالی فرهنگ وهنر و جامعه ادبی شهرستان به ویژه شاعران و علاقمندان او را فراهم آورد.

مرحوم پورکریمی از شاعران مطرح و برجسته و تأثیرگذار آئینی ملایر بود که با آثار خود بر غنای شعر و ادبیات شهرستان افزود و آثار فاخری را از خود به یادگار گذاشت. اینجانب فقدان آن شاعر توانا را به تمامی اهالی ادبیات و خانواده وی تسلیت عرض کرده، از درگاه حضرت احدیت، برای آن عزیز سفرکرده رحمت و غفران الهی و برای بازماندگان صبری جمیل و اجری عظیم خواستارم."

به گزارش ایسنا، پیکر مرحوم مصطفی پورکریمی، امروز -پنج شنبه ۲۵ دی ماه- ساعت ۱۱ در محل بهشت هاجر ملایر تشییع و به خاک سپرده شد.

گزیده ای از اشعار مرحوم مصطفی پورکریمی

در- خانه- بمانیم (تقدیم به شهدای سلامت)

گرفت از سینه ام، نبض پرستار نجیبم را

بُرید این سرفه های خشک هم  اَمّن یُجیبم را

به روی  شانه های خسته ی  او تکیه می کردم

به حسرت می برم  حالا  تب داغِ  طبیبم را

به  جانم ریختم  ویروس تلخِ  لاابالی ها

به دوشم می کشم آوارِ سنگین فریبم را

دلم خوش بود می سازم بهشتِ هفت سینم را

شبِ آئینه و قرآن قلم کردند سیبم را

پریدی تا خدا از این قفس های قرنطینه

کجا باید بَرَم این بغض های ناشکیبم را ؟

در سوگ سردار شهید حاج قاسم سلیمانی

چه شوری در زمان افتاده از پرواز خونین ات

چه دردی بر زمین باریده از بارانِ  رنگین ات

چه دارد می کِشد از دوری ات فرزند احساسم

چه دارد می کُند با محتشم ها داغ  سنگین ات

چه عهدی بسته ای با حضرت صدّیقه ی کبری

چه رازی داشته با آسمان ها مرغ  آمین ات

چه حالی دارد امشب از غمت حیدر نمی دانم

چه سوگی در دلش افتاده از  ترتیل یاسین ات

کجا سیّد حسن باید بخواند  نوحه ی خود  را

کجای بیت حانون می نویسد اسم شیرین ات

امید شیخ   زکزاکی  نگویند  از نفس  افتاد

نیفتد  کاش از پا  فاطمیّون  روی  بالین ات

دوباره خون زنبق ها  شکفته در دل محراب

و دیگر بار اَشقَی الاشقیایی گشته گلچین ات

شکست آیینه ات امّا  شدی تکثیر در عالم

که در هر گوشه یک " قاسم" علم کرده است آئین ات...

انتهای پیام