• شنبه / ۱۵ آذر ۱۳۹۹ / ۱۰:۴۳
  • دسته‌بندی: انرژی
  • کد خبر: 99091511078
  • خبرنگار : 71263

پایان استخراج نفت در دانمارک تا ۳۰ سال دیگر

پایان استخراج نفت در دانمارک تا ۳۰ سال دیگر

دولت دانمارک استخراج نفت از دریای شمال را در سال ۲۰۵۰ خاتمه خواهد داد و هشتمین دور مجوز را که اوایل امسال اعلام شده بود را لغو می کند.

به گزارش ایسنا، هر چند صدور مجوز مذکور چندان متقاضی نداشت و پس از کنار کشیدن شرکت فرانسوی توتال فقط یک تقاضا وجود داشت.

دانمارک تولیدکننده بزرگ نفت و گاز نیست و متوسط تولید روزانه امسال این کشور ۸۳ هزار بشکه نفت و معادل ۲۰ هزار بشکه نفت بوده است. با این حال بدون در نظر گرفتن نروژ و انگلیس که از سال آینده عضو اتحادیه اروپا نیست، بزرگترین تولیدکننده این بلوک به شمار می رود.

این کشور کوچک اسکاندیناوی همچنین بلندپروازانه ترین طرح اقلیمی را دارد. دانمارک قصد دارد میزان آلایندگی را تا سال ۲۰۳۰ به میزان ۷۰ درصد از سطح سال ۱۹۹۰ کاهش دهد و تا سال ۲۰۵۰ از نظر تولید کربن به سطح خنثی برسد.

دان یورگنسن، وزیر اقلیم دانمارک اظهار کرد کارمندان صنعت نفت و گاز که با تعطیلی استخراج، کارشان را از دست می دهند، کمکهای لازم را از طریق آموزش برای یافتن اشتغال جدید دریافت می کنند. وی گفت: میادین نفت و گاز برای نگهداری کربن مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

پایان استخراج سوخت فسیلی از دریای شمال شامل لغو هشتمین مجوز، برای دانمارک ۲.۱ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت.

بر اساس گزارش اویل پرایس، دانمارک در عرصه گذار به انرژی تجدیدپذیر پیشتاز بوده و ۳۰ درصد از انرژی این کشور با استفاده از منابع تجدیدپذیر شامل نیروی بادی و زیست توده تامین می شود. این کشور بالاترین سرانه تولید نیروی بادی را در سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (OECD) دارد اما حدود دو سوم از انرژی تجدیدپذیر این کشور از طریق زیست توده تولید می شود.

دولت دانمارک همچنین روز جمعه با قراردادی با پارلمان برای ورود حداقل ۷۷۵ هزار خودروی برقی یا هیبریدی به جاده های این کشور تا سال ۲۰۳۰ موافقت کرد. دولت دانمارک برنامه ورود یک میلیون خودروی پاک به جاده های این کشور تا سال ۲۰۳۰ را اعلام کرده بود اما توافق اخیر فاینانس ۷۷۵ هزار دستگاه نخست را تامین خواهد کرد. در حال حاضر حدود ۲۰ هزار خودروی برقی در دانمارک وجود دارد که در مقایسه با ۲.۵ میلیون خودرو در کل این کشور رقم اندکی محسوب می شود.

انتهای پیام