• شنبه / ۱۵ آذر ۱۳۹۹ / ۰۷:۴۴
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 99091510894
  • خبرنگار : 71290

یک کارشناس مسائل منطقه مطرح کرد

نگرانی عربستان و نتانیاهو از بازگشت آمریکا به برجام 

نگرانی عربستان و نتانیاهو از بازگشت آمریکا به برجام 

یک کارشناس مسائل منطقه با تاکید بر این که طی سال‌های اخیر عربستان با محوریت بن‌ سلمان در جبهه مقابل ایران قرار گرفته است، اظهار کرد: عربستان و نتانیاهو نگران بازگشت بایدن به برجام هستند از این رو تلاش می کنند تا زمانی که فرصت هست شرایط منطقه را به گونه دلخواه خود تغییر دهند. 

سیدهادی برهانی در گفت‌وگو با ایسنا درباره استفاده رژیم صهیونیستی از حریم هوایی عربستان گفت: در این که عربستان در زمان ملک سلمان و همچنین با محوریت محمد بن سلمان در جبهه بندی‌های منطقه‌ای خودش را در جبهه اسرائیل و مقابل ایران می بیند جای شکی وجود ندارد، طی سال‌های اخیر عربستان به اسرائیل نزدیک تر شده است. 
وی افزود: البته خبرها و تحولاتی که در این زمینه وجود دارد با بدبینی مضاعفی به آن ها توجه می شود و به نوعی در مورد آنها  بزرگ‌نمایی صورت می گیرد، به این معنا که اجازه عربستان به اسرائیل برای استفاده از حریم هوایی تنها در چارچوب و محدوده هواپیماهای مسافربری آن در مسیر امارات و احتمالا بحرین است. بنابراین این اقدام به منزله استفاده دلخواه از آسمان عربستان و یا به منظور مسائل نظامی نیست. 
این کارشناس مسائل منطقه خاطرنشان کرد: در واقع این موضوعات در اسرائیل هم بزرگ نمایی می شود برای این که بگویند دستاوردی در منطقه دارند البته به نفع شان است، آن ها می خواهند بگویند در منطقه کشورهای عربی و اسلامی تسلیم شده و می‌خواهند با اسرائیل صلح کنند در نتیجه اینگونه اخبار را بزرگ می کنند. 
برهانی تاکید کرد: در ایران هم باید نسبت به اخباری که از اسرائیل منتشر می شود هوشیاری داشته باشیم زیرا این اخبار حقیقت ندارد، منافع اسرائیل اقتضا می کند تا به این شکل منتشر شود. 
این استاد دانشگاه همچنین با اشاره با تحولات اخیر بین المللی به ویژه انتخابات آمریکا گفت: پیروزی بایدن در آمریکا، خلاف برنامه‌های عربستان و نتانیاهو بود، هر دو این ها تمایل داشتند تا مجددا ترامپ برنده شود و در این زمینه تلاش های زیادی کردند اکنون نتیجه، مطلوب آن‌ها نیست نگران بوده و زمینه‌های دیگری برای همکاری جدید فراهم می‌کنند. 
وی اظهار کرد: عربستان و نتانیاهو به دنبال این هستند تا شرایط منطقه را تغییر دهند به گونه ای که بایدن چاره ای نداشته باشد و مجبور شود وارد داستان دیگری شود، آن ها می دانند اگر بایدن طبق برنامه‌های خود که اعلام کرده به برجام بازگردد، شرایط اقتصادی در ایران تغییر می کند در نتیجه این مساله خبر بد و نگران کننده ای برای آن ها است. 
انتهای پیام