• چهارشنبه / ۱۲ آذر ۱۳۹۹ / ۱۷:۵۲
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99091209941
  • خبرنگار : 71145

طرفین مذاکرات افغانستان بر سر مسائل مورد اختلاف به توافق رسیدند

طرفین مذاکرات افغانستان بر سر مسائل مورد اختلاف به توافق رسیدند

منابع افغان از حصول تحولی در مذاکرات جاری کنونی در پایتخت قطر بین طالبان و دولت افغانستان خبر دادند.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، بعد از چند هفته دیدارهای متعدد بر سر اصول اساسی این مذاکرات در قطر در راستای تحقق صلح فراگیر در افغانستان توافق حاصل شده است.

دکتر محمد نعیم، سخنگوی طالبان توییت کرد، اصول اجرایی مذاکرات افغانی تکمیل شد.

مسؤول مذکور تاکید کرد، مذاکرات بر سر دستورکارها و برنامه‌ها آغاز خواهد شد.

مذاکره‌کننده‌گان دولت و طالبان اعلام کرده‌اند که دستور کار مذاکرات بین‌الافغانی نهایی شده است.

به گزارش اسپوتنیک، هیئت‌های مذاکره کننده صلح جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان سرانجام پس از نزدیک به سه ماه رایزنی، دستور کار مذاکرات صلح را نهایی کردند.

نادر نادری، سخنگوی هیئت مذاکره‌کننده دولت امروز چهارشنبه، دوازدهم آذر در توییتی نوشته است که این دستورکار به‌شمول مقدمه آن نهایی شده است و کار روی اجندای مذاکرات آغاز می‌شود.

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز با نشر توییت مشابهی این خبر را تأیید کرده است.

پیشتر گروه طالبان اعلام کرد که دستورکار مذاکرات در ۲۱ ماده تهیه و نهایی شده است.

زمان توافق روی این دستورکار ۲۱ ماده‌ای از سوی طالبان پانزدهم نوامبر اعلام شده بود. طبق اعلام این گروه، در هفدهم همین ماه دستورکار در حضور نمایندگان قطر به خوانش گرفته شده است و نسخه‌ای از آن نیز به میزبان سپرده شده است.

هیئت دولت اما اعلام کرده بود که این دستور کار در ۲۱ ماده نهایی است، اما مقدمه‌ آن نهایی نیست.

گزارش شده بود که محمداشرف غنی، رییس جمهوری از توافق دو هیئت ناراضی است و به همین دلیل با آن مخالفت کرده است.

در این راستا رئیس شورای عالی مصالحه ملی از توافق میان هیئت‌های مذاکره‌کننده حکومت و طالبان روی دستورکار مذاکرات استقبال کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی از توافق میان هیئت‌های مذاکره کننده حکومت و طالبان روی دستور کار مذاکرات بین‌الافغانی استقبال کرده است.

رئیس شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید که «از پیشرفت به دست آمده استقبال می‌کنیم. توافق روی دستورکار، زمینه برای پرداختن به مباحث اصلی و گفت‌وگو روی آجندای مذاکرات صلح را فراهم می‌سازد».

عبدالله از تلاش‌ها و زحمات هیئت مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان، کشورهای دوست، تسهیل کننده و کشور میزبان قطر برای توافق روی دستورالعمل تشکر و قدردانی می‌کند.

عبدالله عبدالله می‌گوید «توقع مردم افغانستان از دو طرف مذاکره این است که از فرصت پیش آمده برای ختم جنگ استفاده نمایند و زمینۀ برقراری هرچه زودتر صلح پایدار، باعزت، سرتاسری و همه‌شمول را فراهم سازند».

انتهای پیام