• چهارشنبه / ۱۲ آذر ۱۳۹۹ / ۰۸:۲۹
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99091209165
  • خبرنگار : 50072

محققان هشدار دادند:

ضدعفونی کردن سطوح با هیدروژن پر اکسید، تهدیدی برای سلامت است

ضدعفونی کردن سطوح با هیدروژن پر اکسید، تهدیدی برای سلامت است

ایسنا/خراسان رضوی بر اساس نتایج تحقیقات دانشگاه ساسکاچوان کانادا (USask) تمیز کردن سطوح با مواد ضدعفونی‌کننده مبتنی بر هیدروژن پر اکسید (آب‌اکسیژنه) موجب آلودگی محیط می‌شود و تهدیدی برای سلامتی است.

به گزارش مدیکال نیوز، گروهی از محققان دریافتند تمیز کردن سطوح با مواد ضدعفونی‌کننده مبتنی بر هیدروژن پر اکسید موجود در بازار، میزان پر اکسید هیدروژن موجود در هوا را به میزان زیادی افزایش می‌دهد و این میزان حدود ۶۰ درصد از حداکثر سطح مجاز برای قرار گرفتن در معرض این ماده در بیش از هشت ساعت است.

تارا کاهان، محقق شیمی ایالات‌متحده و محقق ارشد این تحقیق اظهار کرد: هنگام شستن سطوح با هیدروژن پر اکسید کیفیت هوای تنفسی خود را تغییر می‌دهید که این تغییرات با بیماری‌های تنفسی مانند آسم همراه است.

بر اساس گزارش مراکز کنترل بیماری ایالات‌متحده، قرار گرفتن در معرض زیاد هیدروژن پر اکسید می‌تواند منجر به تحریک تنفس، پوست و چشم شود.

شایان‌ذکر است، بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ منجر به افزایش تمیز کردن و تقاضای انواع محصولات تمیزکننده ازجمله گزینه‌های سفیدکننده حاوی هیدروژن پر اکسیدشده است.

گروه کاهان شامل محققانی از دانشگاه سیراکیوس ایالات متحده، دانشگاه یورک تورنتو و دانشگاه یورک انگلیس بودند، آنان ماده شیمیایی وینیل را در یک محیط اتاق شبیه‌سازی‌شده با ۰.۸۸ درصد ضدعفونی‌کننده هیدروژن پر اکسید اسپری و بلافاصله آن را با حوله کاغذی خشک کردند، همچنین آزمایش را با ماندگاری یک‌ساعته وینیل انجام دادند. سپس کیفیت هوا را بر اساس ارتفاع قد افراد اندازه‌گیری کردند.

کاهان هشدار داد: "خطر واقعی برای افرادی است که به‌طور مکرر در معرض این مواد قرار می‌گیرند. نتایج نشان داد، با انتشار این مواد میزان غلظت مواد در کف یا سطح یک پیشخوان افزایش می‌یابد. "

کاهان خاطرنشان کرد: تاثیر هیدروژن پر اکسید بر روی کودکان و حیوانات اهلی خانگی که ازنظر جسمی به سطوح ضدعفونی شده نزدیک‌تر هستند، هنوز مشخص نیست.

چند روش برای کاهش خطرات در هنگام ضدعفونی کردن

• استفاده از آب و صابون را به‌جای ماده ضدعفونی‌کننده در نظر بگیرید؛ مشخص‌شده است که آب و صابون در از بین بردن ویروس کووید-۱۹ موثر است.

• باز کردن پنجره، روشن کردن هود یا استفاده از سیستم هوای مرکزی می‌تواند سطح آلاینده‌های موجود در هوا را به طرز چشمگیری کاهش دهد و یکی از موثرترین روش‌های حذف ذراتی است که می‌توانند ویروس را حمل کنند.

• ضدعفونی‌کننده‌های مبتنی بر هیدروژن پر اکسید را به‌جای مواد سفیدکننده انتخاب نکنید، زیرا کاهان می‌گوید: "پر اکسید هیدروژن هنوز هم به‌طور بالقوه مضرتر از ماده سفیدکننده است."

نتایج این تحقیق در نشریه Environment Science & Technology منتشرشده است.

انتهای پیام