• دوشنبه / ۳ آذر ۱۳۹۹ / ۱۵:۵۸
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 99090302487
  • خبرنگار : 71592

استقبال فرانسه، آلمان، ایتالیا و انگلیس از نتایج گفت‌وگوی سیاسی لیبی

استقبال فرانسه، آلمان، ایتالیا و انگلیس از نتایج گفت‌وگوی سیاسی لیبی

کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا و انگلیس امروز (دوشنبه) با صدور بیانیه مشترکی از نتایج دور نخست گفت‌وگوی سیاسی لیبی که براساس قطعنامه شماره ۲۵۱۰ شورای امنیت و نتایج کنفرانس برلین در تونس برگزار شد، استقبال کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری الجزیره، در بیانیه مشترک وزارت خارجه آلمان آمده است، موافقت طرف‌های درگیری در لیبی با برگزاری انتخابات در دسامبر ۲۰۲۱ اقدامی مهم در احیای حاکمیت لیبی و مشروعیت دموکراتیک نهادهای آن است. این تلاش‌های سیاسی مبتنی بر توافقنامه آتش‌بسی است که طرف‌های لیبی در ژنو ۲۳ اکتبر امضا کردند و نیز بر پایه پیشرفت چشمگیر کمیته نظامی مشترک (۵+۵) است.

در این بیانیه ضمن اشاره به تلاش طرف‌های درگیر در لیبی در نشست‌های خود در شهرهای غدامس، سرت و البریقه لیبی برای اجرای توافقنامه آتش‌بس، از همه طرف‌های درگیر خواسته شده کاملا این توافقنامه آتش‌بس را اجرایی کنند.

در بیانیه مذکور آمده است که کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا و انگلیس از سرگیری تولید گسترده نفت و مذاکرات لیبی پیرامون اصلاح روش‌های ایمنی در تاسیسات تولید نفت استقبال می‌کنند و کاملا روشن است که این قوانین باید در اختیار لیبیایی‌ها باشد. همچنین طرف‌های لیبی باید پیرامون سازوکار استفاده منصفانه و شفاف از درآمد حاصل از نفت در راستای منافع مردم لیبی توافق کنند.

کشورهای مذکور در بیانیه مشترک به استفانی ویلیامز، نماینده موقت سازمان ملل در لیبی بابت نقش برجسته‌اش در پرونده لیبی تبریک گفتند و افزودند: از روند هیئت حمایتی سازمان ملل در لیبی کاملا حمایت می‌کنیم و از طرف‌های تاثیر گذار در داخل لیبی و در سطح بین‌المللی می‌خواهیم از ابتکارعمل‌های موازی و ناهماهنگی که می‌تواند تلاش سازمان ملل را تضعیف کند، خودداری کنند.

کشورهای مذکور اعلام کردند، برای اتخاذ اقدامات علیه کسانی که در مقابل گفت‌وگوی سیاسی لیبی و دیگر روندها مانند روند برلین سنگ اندازی می‌کنند و نیز علیه اختلاسگران اموال کشور یا مرتکبان تخلفات حقوق بشری امروز بیش از هر زمان دیگر آماده هستند و از ملت لیبی در مخالفت با وضعیت موجود، تلاش برای حل نظامی بحران کشور، استفاده از زور و تروریسم، مداخله خارجی‌ها در امور داخلی کشورشان و شروع گفت‌وگوی ملی صلح آمیز حمایت می‌کنند.

انتهای پیام