• دوشنبه / ۳ آذر ۱۳۹۹ / ۱۵:۰۹
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 99090302432
  • خبرنگار : 71605

افشاگری تلویزیون ژاپن از نقض قوانین کمپین و بودجه توسط گروه شینزو آبه

افشاگری تلویزیون ژاپن از نقض قوانین کمپین و بودجه توسط گروه شینزو آبه

تلویزیون ملی ژاپن "ان‌اچ‌کی" روز دوشنبه با ارجاع به منابع ناشناس اعلام کرد، اسناد هتل نشان می‌دهد کارزار "شینزو آبه" نخست‌وزیر سابق ژاپن بخشی از هزینه‌های مراسم شامی را که برای طرفداران او شب قبل از جشن دیدن شکوفه‌های گیلاس ترتیب شده بود، پرداخت کرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، سیاست‌مداران در ژاپن به شکل سخت‌گیرانه‌ای از دادن هر چیزی به رأی‌دهندگان که می‌تواند به عنوان هدیه تعبیر شود، منع شده‌اند. این قانون به قدری سخت‌گیرانه است که یک وزیر کابینه در سال ۲۰۱۴ پس از توزیع بادبزن‌های کاغذی در تابستان، استعفا داد.

خبرگزاری کیودو در ماه مه گزارش داد که حدود ۶۶۰ وکیل و محقق شکایتی را به دادستان‌های توکیو ارائه کرده و خواستار تحقیق در این رابطه شدند که آیا آبه و دو مدیر گروه پشتیبان سیاسی او با تأمین کمک هزینه حامیان در مراسم سال ۲۰۱۸، قوانین کارزار و بودجه را زیر پا گذاشته‌اند یا خیر.

آبه انجام هرگونه عمل اشتباهی را انکار کرده است.

ان‌اچ‌کی گفت دادستان‌های توکیو به عنوان بخشی از تحقیق خود، از یکی از دستیاران آبه و برخی افراد دیگر در یک روال داوطلبانه سؤال پرسیده‌اند.

خبرگزاری کیودو گفت دفتر آبه بیانیه‌ای صادر و اعلام کرده که در حال همکاری با تحقیق دادستان‌ها است.

هر یک از حاضران مهمانی سالانه، ۵ هزار یِن (۴۸ دلار) به عنوان هزینه پذیرش پرداخت کردند، اما قانون‌گذاران اپوزیسیون گفتند که این مقدار بسیار کمتر از هزینه پذیرش دیگر مراسمات این هتل مجلل بوده است.

آبه، نخست‌وزیر ژاپن با طولانی‌ترین دوره خدمت، در ماه سپتامبر به خاطر مشکلات سلامتی کناره‌گیری کرد، اما به عنوان نماینده مجلس عوام ادامه فعالیت داده است.

انتهای پیام