• دوشنبه / ۳ آذر ۱۳۹۹ / ۱۲:۳۷
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 99090302211
  • خبرنگار : 50037

علت اتلاف گوسفندان در اسدآباد

علت اتلاف گوسفندان در اسدآباد

ایسنا/همدان رئیس اداره دامپزشکی شهرستان اسدآباد از تلفات ۱۱ رأس دام سبک در یکی از دامداری های این شهرستان خبر داد.

عادل بصیری‌محمدپور در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در یکی از دامداری های اسدآباد در اراضی قزله شهرستان طی ۲۰ روز ۱۱ رأس دام سبک به علت نامعلوم تلف شده است.

وی با بیان اینکه متأسفانه مالک دام ها تلفات دام خود را دیر به دامپزشکی اطلاع داده است، افزود: در صورتی که ظرف ۲۴ ساعت دامدار مربوطه ماجرا را به دامپزشکی اطلاع داده بود با نمونه برداری های لازم و اولیه علت تلف شدن دام ها مشخص و از تلفات مابقی دام های این دامداری جلوگیری می شد.

بصیری‌محمدپور در ادامه تصریح کرد: از دامداران شهرستان تقاضا داریم هر گونه تلفات دام خود را در ساعات اولیه نهایت ۲۴ ساعت به دامپزشکی اطلاع داده و سهل انگاری نکنند چراکه اطلاع این گونه از موارد بعد از ۴۸ ساعت قابل نمونه برداری نیست و ممکن است این نوع تلفات دارای منشأ ویروسی و همه گیر بوده و دیگر دام ها را آلوده ساخته و سلامت دام ها را به خطر بیندازد.

وی خاطرنشان کرد: با نمونه برداری های لازم و علت تلف شدن دام ها در صورت بیماری دام از نوع گروه ۱ و ۲ امکان پرداخت غرامت نیز برای دامداران وجود دارد ضمن اینکه امسال به سه تا چهار مورد از تلفات دام دامداری ها اسدآباد غرامت پرداخت شده است.

دقایقی پیش طی تماس تلفنی رئیس اداره دامپزشکی شهرستان اسدآباد با خبرنگار ایسنا، علت تلفات دام ها نفخ به علت پرخوری در خوردن یونجه اعلام شد.

به گزارش ایسنا، نفخ گوسفندان یکی از حالت هایی است که باید دامداران حتماً به آن توجه ویژه داشته باشند چراکه نفخ می تواند کشنده باشد و سبب ایجاد خسارات در مزراع پرورش دام شود. این مشکل از بیماری های دستگاه گوارش گوسفند محسوب می شود و مهمترین عوامل ایجاد مرگ و میر ناگهانی در گله به شمار می رود.

نفخ در گوسفند به علت تراکم گازهای موجود در شکمبه گوسفند ایجاد می شود که در اغلب موارد ناشی از تغذیه دام از علوفه های تازه نظیر شبدر و یونجه به وجود می آید و سبب تغییر میزان اسیدوز می شود.

انتهای پیام