• چهارشنبه / ۷ آبان ۱۳۹۹ / ۰۹:۵۶
  • دسته‌بندی: علم و فناوری جهان
  • کد خبر: 99080704021
  • خبرنگار : 71607

عکس روز آژانس فضایی اروپا

پنل‌های خورشیدی بزرگ را دوست داریم!

پنل‌های خورشیدی بزرگ را دوست داریم!

آژانس فضایی اروپا اخیرا در حساب کاربری خود در اینستاگرام با انتشار این تصویر نوشت: ما پنل‌های خورشیدی بزرگ را دوست داریم و نمی‌توانیم دروغ بگوییم.

به گزارش ایسنا، در ۱۶ اکتبر، هر ۱۰ پنل خورشیدی کاوشگر اقمار یخی مشتری(Jupiter Icy Moons Explorer) یا (JUICE) به شرکت "ایرباس دیفنس اند اسپیس" در هلند رسیدند و حال آماده تبدیل شدن به دو بال خورشیدی فضاپیما هستند.

کاوشگر اقمار یخی مشتری یک سفینه فضایی بین سیاره‌ای است که توسط آژانس فضایی اروپا(ESA) در حال توسعه است و پیمانکار اصلی آن ایرباس دیفنس اند اسپیس می‌باشد. این ماموریت سه قمر مشتری به نام‌های گانیمد، کالیستو و اروپا را مطالعه خواهد کرد.

صفحات خورشیدی یکی از عناصر اصلی این مأموریت هستند که نیروی لازم برای اداره فضاپیما و استفاده از ابزارهای علمی را فراهم خواهند کرد. ابعاد هر صفحه حدود ۲.۵ متر در ۳.۵ متر است و پنج عدد از آنها در هر طرف فضاپیما قرار خواهند گرفت.

در کل مساحت آنها حدود ۸۵ متر مربع است. این فضاپیما در مسیر رفتن به سیاره مشتری، پروازهای در ارتفاع کم کمک گرانشی مختلفی را درسیاره زمین، زهره و مریخ انجام خواهد داد به این معنا که پنل‌های خورشیدی باید بتوانند در محدوده دمایی زیاد از مثبت ۱۱۰ درجه سانتیگراد تا منفی ۲۳۰ درجه سانتیگراد مقاومت کنند. کاوشکر مذکور قرار است در سال ۲۰۲۲ پرتاب شود و در سال ۲۰۲۹  نیز وارد سیستم جوویان(Jovian system) خواهد شد. سیستم جوویان مشتری، حلقه‌ها و اقمار آن را در بر می‌گیرد. این کاوشگر سیاره مشتری و سه قمر آن را بررسی خواهد کرد.

انتهای پیام