• دوشنبه / ۵ آبان ۱۳۹۹ / ۱۲:۰۰
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: 99080502348
  • خبرنگار : 50057

چادرشب بافی در قزوین احیا می‌شود

 چادرشب بافی در قزوین احیا می‌شود

ایسنا/قزوین معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی میراث فرهنگی استان قزوین گفت: از ابتدای سال جاری برنامه‌ریزی و اقدامات حمایتی لازم جهت باز زنده سازی رشته چادرشب بافی در دستور کار قرار گرفت و اقداماتی ازجمله برگزاری کارگاه تولید زنده چادرشب در طول هفته صنایع‌دستی صورت گرفت.

سیدمیثم حصاری تصریح کرد: به‌منظور حفظ و صیانت از صنایع‌دستی و هنرهای سنتی بومی مناطق مختلف، هرسال یکی از رشته‌های درخطر فراموشی استان در اولویت احیاء و باز زنده سازی قرار می‌گیرد. برگزاری کارگاه‌های یک‌روزه شناخت و معرفی رشته‌های درخطر فراموشی، برگزاری دوره‌های آموزشی مقدماتی و پیشرفته، مشاوره در خصوص بازطراحی محصولات صنایع‌دستی در رشته‌های موردنظر و خرید حمایتی این اقلام هنرمندان ازجمله فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه صنایع‌دستی انجام‌شده است.

وی افزود: در سال‌های گذشته، رشته‌های آیینه‌کاری، نقاشی لاکی،  نقاشی پشت شیشه و پاپیه ماشه با تلاش کارشناسان حوزه معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی استان و به همت استادکاران و هنرمندان رشته‌های مذکور موردحمایت و احیا قرار گرفت و هنرمندان محدودی در این رشته‌ها در حال فعالیت هستند.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی استان قزوین اظهار کرد: از ابتدای سال جاری نیز برنامه‌ریزی و اقدامات حمایتی لازم جهت باز زنده سازی رشته چادرشب بافی در دستور کار قرار گرفت و اقداماتی ازجمله برگزاری کارگاه تولید زنده چادرشب در طول هفته صنایع‌دستی و تجهیز کارگاه برای آشنایی علاقه‌مندان با روند تولید این محصول صورت گرفت.

وی تأکید کرد: علاقه‌مندان به هنر چادرشب بافی می‌توانند با هماهنگی قبلی از این کارگاه واقع در عمارت تاریخی داعی، حوزه معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی استان قزوین، بازدید کنند.

انتهای پیام