• چهارشنبه / ۳۰ مهر ۱۳۹۹ / ۱۸:۰۴
  • دسته‌بندی: دین و اندیشه
  • کد خبر: 99073022729
  • منبع : سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

وحدت امت اسلامی، ضرورت و نیاز استراتژیک محسوب می‌شود

وحدت امت اسلامی، ضرورت و نیاز استراتژیک محسوب می‌شود

میثم فراهانی در دیدار با رییس مؤسسه تحقیقاتی و پژوهش‌های علمی الحبیب المستاوی تونس گفت: نقش علما و صاحب‌نظران اسلامی در حمایت از مردم مظلوم فلسطین در برابر جنایات رژیم غاصب قدس بسیار مهم و سازنده است.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، همزمان با آغاز ماه ربیع‌الاوال، میثم فراهانی، رایزن فرهنگی ایران در تونس با شیخ محمد صلاح الدین المستاوی، عضو سابق مجمع عمومی تقریب مذاهب اسلامی و رییس مؤسسه تحقیقاتی و پژوهش‌های علمی الحبیب المستاوی تونس دیدار و گفت‌وگو کرد.

فراهانی با اشاره به سابقه حضور شیخ مستاوی در کنفرانس‌های بین‌المللی وحدت اسلامی در تهران و تلاش‌های وحدت گرایانه وی در زمینه های مختلف، وحدت اسلامی و دوری از اختلافات مذهبی را امری ضروری و نقش علماء در این زمینه را سازنده توصیف کرد.

وی تأکید کرد: وحدت امت اسلامی، ضرورت و نیاز اجتماعی ـ سیاسی و امری حیاتی و استراتژیک محسوب می‌شود و جنبه صوری و تشریفاتی ندارد و عاملی برای تصحیح نگاه جامعه جهانی نسبت به دین مبین اسلام و ترسیم خطوط حایل میان اسلام و فِرق جعلی است.

رایزن فرهنگی ایران در تونس با اشاره به تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای تحقق وحدت اسلامی و تعیین هفته وحدت از سوی امام خمینی(ره) آن را گامی عملی برای اتحاد صفوف مسلمین و ایجاد زمینه‌ای سازنده جهت بحث و تبادل نظرات علمی پیروان مذاهب اسلامی در سراسر جهان دانست.

فراهانی مطرح کرد: دشمنان اسلام همواره کوشیده‌اند با ارائه تصویری غیر واقعی از اسلام و نیز، ایجاد تفرقه بین مسلمانان، اتحاد و همبستگی آنان را در برابر موج سهمگین هجمه‌های علمی، تبلیغاتی و رسانه‌ای از بین ببرند و با نفوذ در بین مذاهب مختلف اسلامی، همدلی و یکپارچگی انان را مخدوش کنند. از این رو نقش علماء و اندیشمندان جهت آگاه سازی جامعه و بیان سیاست‌های تفرقه برانگیز دشمنان، بسیار مهم و سرنوشت ساز است.

رایزن فرهنگی ایران در تونس با اشاره به برگزاری سی‌وچهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، یاد و خاطره آیت‌الله تسخیری(ره) و مجاهدت‌های خالصانه او برای تحقق وحدت اسلامی و تقریب مذاهب اسلامی را ماندگار توصیف کرد.

وی افزود: یکی از دغدغه‌های همیشگی آن عالم فرزانه، بالابردن آگاهی جامعه اسلامی نسبت به ضرورت اتحاد و همبستگی و دوری از اختلافات بود و همواره با تأکید بر مشترکات فراوان مذاهب اسلامی، با حضور فعال در کنفرانس‌های مختلف بین‌المللی تلاش کردند تصویری حقیقی از اسلام و ثمرات اتحاد مسلمین را با استناد به قرآن کریم و سیره و سنت پیامبر اعظم(ص) و اهل بیت مکرمشان به تصویر بکشند و در این میان از هیچ تلاشی فروگذار نکردند.

فراهانی خاطرنشان کرد: امروز و در شرایط کنونی جهان اسلام که رژیم اشغالگر قدس با وقاحت تمام، مسیر عادی سازی روابط با برخی از کشورهای اسلامی را در پیش گرفته است، نقش علما و صاحب‌نظران اسلامی برای تبیین اهداف این اقدام بسیار مهم و سازنده بوده و لازم است جهان اسلام در برابر رفتار برخی از کشورهای عربی و اسلامی که چشم خود را در برابر جنایات رژیم اشغالگر قدس علیه مردم مظلوم فلسطین بسته‌اند و روابط خود را با آن رژیم عادی کرده‌اند، سکوت نکرده و موضعی اساسی در برابر این اقدام اتخاذ کنند.

وحدت اسلامی یک ضرورت قرآنی است

شیخ محمد صلاح الدین المستاوی نیز در سخنانی، به سوابق فعالیت‌ها و حضور خود در کنفرانس‌های مختلف وحدت اسلامی در تهران اشاره و بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره به عنوان منادی وحدت مسلمین توانسته است، اقدامات مؤثر و مفیدی را در این زمینه به منصه ظهور برساند.

وی با تأکید بر ضرورت پیگیری تصمیمات اتخاذ شده در نشست‌ها و کنفرانس‌های مختلف وحدت اسلامی در ایران و دیگر کشورها و یافت راه حل‌های عملی برای کاهش فاصله مذهبی بین پیروان مذاهب گوناگون، از هوشیاری، علم و باورپذیری به عنوان سه عنصر مهم برای تحقق وحدت اسلامی نام برد و گفت: وحدت اسلامی نه تنها یک شعار بلکه یک ضرورت قرآنی است و در عصر حاضر که جهان با انواع مختلف تهدیدات مجازی و رسانه‌ای روبرو است، باید اندیشمندان مسلمان با تقویت دانش و آگاهی خود و حفظ هوشیاری در برابر توطئه‌های مختلف دشمنان، سدی محکم برای نفوذناپذیری آنان در فکر و باور جوانان مسلمان ایجاد و با بیان حقایق واقعی اسلام و تأکید بر مشترکات فراوان مذاهب اسلامی، تصویری روشن و حقیقی از اسلام را به جهانیان عرضه کنند.

کارشناس مجمع فقه اسلامی جده در ادامه با گرامیداشت یاد و خاطره حضرت آیت‌الله تسخیری از ایشان به عنوان شخصیتی بی نظیر و وحدت جویی بی مانند نام برد و افزود: طی سال‌های متمادی آشنایی و ارتباط با آن مرحوم، وحدت گرایی و تلاش مخلصانه برای تحقق جامعه‌ای بدور از تعصب و اختلاف را از مهمترین ویژگی‌ها ایشان یافتم و هیچ گاه چهره متبسم و نورانی همراه با وقار و متانت همیشگی ایشان را از یاد نخواهم برد.

مدیر مجله جوهر اسلام تونس همچنین با اشاره به تلاش‌های علمی مؤسسه تحقیقاتی و پژوهشی الحبیب المستاوی، بر تقویت همکاری‌های دوجانبه با رایزنی فرهنگی ایران تأکید و جهت گسترش همکاری‌ها اعلام آمادگی کرد.

انتهای پیام