• دوشنبه / ۲۸ مهر ۱۳۹۹ / ۱۴:۰۷
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99072820577
  • خبرنگار : 71129

چین گزارش مربوط به احتمال بازداشت آمریکایی‌ها را رد کرد

چین گزارش مربوط به احتمال بازداشت آمریکایی‌ها را رد کرد

چین امروز (دوشنبه) در پی گزارش یک روزنامه که پکن به واشنگتن هشدار داده شاید آمریکایی‌های ساکن این کشور آسیایی را بازداشت کند، این مساله را رد کرد که اتباع خارجی هدف تهدید بازداشت خودسرانه قرار دارند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه چین گفته که این واشنگتن است که شهروندان خارجی را مورد سوءرفتار قرار می‌دهد و آمریکا را به سرکوب قاطع و سرسختانه سیاسی دانشگاهیان چینی متهم کرد.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین در یک نشست خبری گفت: آمریکا مدعی است که اتباع خارجی در چین با تهدید بازداشت خودسرانه روبرو هستند. چین از حقوق مشروع و امنیت خارجی‌ها دفاع می‌کند.

روزنامه وال استریت ژورنال روز شنبه گزارش کرد، مقام‌های چینی هشدارهایی مکرر را برای مقام‌های دولت آمریکا ارسال کرده‌اند که چین ممکن است اتباع آمریکایی را در واکنش به حکم پیگرد دادگستری آمریکا علیه دانشگاهیان چینی مرتبط با ارتش این کشور دستگیر کند.

در سپتامبر سال جاری میلادی، یکی از مشاوران وزارت دادگستری آمریکا درباره سفر به چین هشدار داد و گفت: دولت پکن از بازداشت خودسرانه و ممنوعیت خروج برای شهروندان آمریکایی و دیگران به عنوان اهرم چانه‌زنی علیه دولت‌های خارجی استفاده می‌کند.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، چین را بابت استفاده از عملیات سایبری و جاسوسی به منظور سرقت فناوری‌های آمریکا، نظامی و سایر اطلاعات متهم می‌کند اما پکن این مساله را رد کرده است.

اوایل سال جاری میلادی، دادستان‌های چینی در ژوئن دو شهروند کانادایی را به اتهام جاسوسی مجرم شناختند؛ اقدامی که دولت‌های غربی آن را مجازاتی در مقابل دستگیری منگ وانژو، مدیر مالی کمپانی فناوری هوآوی توسط دولت کانادا در اواخر ۲۰۱۸ دانستند.

پکن این محکومیت‌ها را بی ارتباط با پرونده این مقام هوآوی دانست و مکررا خواستار آزادی این زن شده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین گفت، پکن امیدوار است که کانادا بتواند درباره آینده روابط دو کشور بیشتر فکر و پرونده این مدیر مالی کمپانی هوآوی را به زودی حل و فصل کند.

انتهای پیام