• یکشنبه / ۶ مهر ۱۳۹۹ / ۱۳:۱۶
  • دسته‌بندی: حقوقی و قضایی
  • کد خبر: 99070604235
  • منبع : قوه قضاییه

با حضور معاون حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه انجام شد

رونمایی از چاپ سوم کتاب قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲

رونمایی از چاپ سوم کتاب قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲

از کتاب «قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲/۱۲/۴ با اصلاحات و الحاقات بعدی و نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه» با حضور معاون حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه رونمایی شد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه، حجت‌الاسلام و المسلمین محمد مصدق روز شنبه ۵ مهرماه، در حاشیه جلسه شورای مدیران این معاونت، از کتاب «قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲/۱۲/۴ با اصلاحات و الحاقات بعدی و نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه» رونمایی کرد.

نسخه اخیر از کتاب یادشده، در قالب چاپ سوم و ویراست دوم منتشر شده و ضمایم آن علاوه بر برخی قوانین مربوط، مشتمل بر آرای وحدت رویه هیأت عمومی دیوان عالی کشور، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مربوط و دستورالعمل‌ نحوه استعلام حقوقی و پاسخ به آن در قوه قضاییه است.

در مقدمه این اثر خاطرنشان شده است: متن قانون آیین دادرسی کیفری ۱۳۹۲ با اصلاحات و الحاقات بعدی چارچوب اصلی اثر به شمار می‌رود و در کنار آن مهم‌ترین و کاربردی‌ترین نظریات مشورتی صادر شده تا پایان آذر ۱۳۹۸ در ذیل مواد قانونی مربوط قرار گرفته است؛ همچنین در مواردی که این نظریات با مواد قانونی دیگر مرتبط است در این مواد به نظریات مذکور ارجاع شده است.

از دیگر مولفه‌های قابل اشاره اثر مذکور این است که در چاپ نخست مواد قانونی منسوخ در ذیل هر یکی از مواد قانونی مرتبط آورده شد تا برای قضات و حقوقدانانی که در آغاز اجرای قانون جدید، ذهنشان همچنان با مواد قانونی منسوخ، مأنوس بود، امر تطبیق مواد قانون جدید با قانون سابق را آسان کند، اما در چاپ اخیر با عقیده به انس جامعه حقوقی کشور با مواد قانون جدید و با هدف کاستن از حجم زیرنویس‌ها که موجب سهولت در مراجعه و استفاده می‌شد موارد مذکور حذف شده است. علاوه بر آن با توجه به اینکه قانون آیین دادرسی کیفری جدید، متضمن نوآوری‌های بسیار است به جهت اشراف بیشتر بر این قانون، مواد مرتبط دیگر از همین قانون و یا دیگر قوانین در ذیل هر یک از مواد قانونی آورده شده است. همچنین آراء وحدت رویه هیأت عمومی دیوان عالی کشور و هر گونه مقرراتی که بتواند به تفسیر و برداشت صواب از قانون آیین دادرسی کیفری کمک کند از جمله آیین نامه و دستورالعمل‌های مرتبط نیز درج شده است.

کتاب «قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲/۱۲/۴ با اصلاحات و الحاقات بعدی و نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه»، به اهتمام اداره کل حقوقی تهیه و تدوین شده و توسط روزنامه رسمی کشور در شمارگان ۵۰۰۰ جلد انتشار یافته است.


انتهای پیام