• یکشنبه / ۶ مهر ۱۳۹۹ / ۱۰:۳۱
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 99070603945
  • خبرنگار : 71496

فرستاده سازمان ملل به لیبی: تنها راه خروج از بن‌بست سیاسی لیبی، گفتگو است

فرستاده سازمان ملل به لیبی: تنها راه خروج از بن‌بست سیاسی لیبی، گفتگو است

فرستاده سازمان ملل به لیبی تنها راه خروج از بن‌بست سیاسی کنونی در لیبی را گفتگو و راه‌حل‌هایی میانه دانست که می‌تواند به یک سازش سیاسی جامع ختم شود.

به گزارش ایسنا، استفانی ویلیامز، فرستاده سازمان ملل به لیبی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه اظهار کرد: روشن است که تنها راه خروج از بن‌بست سیاسی فعلی در لیبی گفتگو و راه‌حل‌هایی میانه است که می‌تواند به یک سازش سیاسی جامع ختم شود. ما می‌گذاریم لیبیایی‌ها در گفتگوی سیاسی مستقیم‌شان که آن را با شرکای بین‌المللی ترتیب می‌دهیم، درباره اولویت‌هایی که برایشان مناسب است، تصمیم‌گیری کنند.

ویلیامز گفت: در جریان رایزنی‌هایی که در هفته‌های گذشته با تعدادی از لیبیایی‌ها داشتم، متوجه شدم درخواست تعداد بسیار زیادی از مردم از آنهایی که در گفتگوی سیاسی شرکت می‌کنند این است که از مسیر رقابت خارج شوند و یا تعهد دهند کاندیدا نشده و یا هیچ پست و جایگاه بالایی را در کابینه طی مرحله انتقالی و یا دوره مقدماتی پیش از انتخابات قبول نکنند، فکر می‌کنم شایسته است سازمان ملل از این اصل حمایت کرده و از شرکت‌کنندگان در گفتگو بخواهد آن را رعایت کنند.

فرستاده سازمان ملل به لیبی درباره سرنوشت مزدوران نیز گفت: گفتگو درباره سرنوشت مزدوران و نیروهای خارجی در لیبی یکی از بندهای گفتگوی کمیته نظامی مشترگ (۵+۵) در کنار سایر بندها در رابطه با آتش‌بس، انحلال شبه‌نظامیان و ساماندهی دوباره و ادغام نیروهای مسلح در نهادهای امنیتی است.

او افزود: در اینجا باید به این مساله اشاره کنم که طرف‌های لیبیایی شرکت‌کننده در مذاکرات (۵+۵) تعیین کرده‌اند در صورت توافق بر سر آتش‌بس، این نیروها و مزدوران باید کشور را ظرف ۹۰ روز و تحت نظارت سازمان ملل ترک کنند.

انتهای پیام