• شنبه / ۵ مهر ۱۳۹۹ / ۱۶:۳۷
  • دسته‌بندی: سمنان
  • کد خبر: 99070503535
  • منبع : نمایندگی سمنان

نظر پژوهشگر مهدیشهری در خصوص انتقادها به مرمت مسجد پامنار

نظر پژوهشگر مهدیشهری در خصوص انتقادها به مرمت مسجد پامنار

ایسنا/سمنان مسئول موزه‌های"عشایری ایل سنگسر" و "سنگ و فسیل" مهدیشهر از مرمت مسجد پامنار مهدیشهر به عنوان تلاشی برای ‌بازگشت این بنا به اصالت گذشته خود نام برد.

حسن پاکزادیان 5 مهرماه در جمع خبرنگاران با اشاره به انتقادات به مرمت منار این مسجد قدیمی مهدیشهر اظهار کرد: مسجد امام حسن مجتبی(ع) یا همان مسجد پامنار از جمله آثار کهن به جا مانده در سنگسر است که گمانه‌زنی در خصوص پیشینه تاریخی آن متفاوت است و این به آن معنی است که نیاز به بررسی و مطالعات بیشتری در خصوص این بنا احساس می‌شود. بررسی شالوده بنا، مصالح بکار رفته، سبک معماری و .... در این خصوص از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

این موزه‌دار برتر کشور ادامه داد: نام متداول و معمول این مسجد از اسم همین تک منار، بر سر زبان‌ها افتاده و مسجد ساخته شده در کنار آن به "مسجد پامنار" شهرت یافته است.

این فعال میراث فرهنگی ادامه داد: مصالح بکار رفته در بدنه این منار از خشت خام بوده و در نوع خود در سطح استان بی نظیر است.

وی خاطرنشان کرد: در سال‌های اوایل انقلاب، مسئولین و هیئت امنای مسجد جهت حفاظت بیستر از این بنا در برابر باران و برف، اقدام به استفاده از مصالح روز (ملات سیمان) جهت پوشش سطح بیرونی بنا کرده و با استفاده از ابزار، طرح نمای سنگی را اجرا کردند.

این پژوهشگر مهدیشهری با بیان اینکه در سال های اخیر، ضرورت ثبت منار مسجد در فهرست آثار میراث فرهنگی توسط دوستداران میراث و مسئولین احساس شد اضافه کرد: بی شک ثبت چنین اثری فاخر و منحصر بفرد نیازمند حذف الحاقات ناصواب از بدنه این بنای ارزشمند و تاریخی بود که با نظارت کارشناسان سازمان میراث فرهنگی این کار انجام پذیرفت.

وی افزود: با توجه به اینکه مصالح بومی مورد استفاده در دوره‌های گذشته در بناهای مشابه، از روکش گچ اندود بوده، کارشناسان مرمت آثار تاریخی میراث هم از این مصالح استفاده کردند که البته هر چند سال یکبار نیاز به تعمیر مجدد دارد.

این فعال میراث فرهنگی حوزه میراث ایل سنگسری تصریح کرد: به نظر می رسد برخی از دوستداران میراث این مرز و بوم، از روی دلسوزی، تحت تاثیر اخبار نصفه و نیمه موثق قرار گرفته و ناخواسته به این موضوع دامن زده اند. بنده به نوبه خود ضمن تشکر از دلسوزی همشهریان دوستدار میراث سنگسر، قدردانی خود را از زحمات همکاران میراث فرهنگی شهرستان مهدیشهر و همکاران اداره کل میراث استان سمنان که صبورانه انتقادات تحمل کردند، اعلام می‌کنم.

انتهای پیام