• شنبه / ۵ مهر ۱۳۹۹ / ۱۱:۳۵
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99070503125
  • خبرنگار : 71516

ریاض و ابوظبی در بازداشت ظالمانه و شکنجه در یمن دست دارند

ریاض و ابوظبی در بازداشت ظالمانه و شکنجه در یمن دست دارند

سازمان حقوق و آزادی‌های "سام" اعلام کرد نیروهای وابسته به دولت مستعفی یمن از چهار سال پیش ده‌ها غیرنظامی را به شکل ظالمانه و با نظارت ائتلاف عربی ربوده و بازداشت و شکنجه کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه عربی۲۱، سازمان آزادی‌ها و حقوق سام در گزارشی نوشت: امارات و عربستان بر شکنجه ده‌ها غیر نظامی نظارت داشته‌اند که طی عملیات امنیتی به بهانه جنگ با القاعده در استان حضرموت بازداشت شده بودند. بازداشت‌شدگان به زندان مرکزی المکلا برای محاکمه منتقل شدند اما مقامات آن‌ها را بدون محاکمه در بازداشت نگه داشتند. خانواده‌های برخی بازداشت‌شدگان اعلام کردند که نزدیکانشان به زندان ذهبان در عربستان منتقل شده‌اند.

این سازمان اعلام کرد، بیش از ۱۵ تن از جمله دو کودک طی سال ۲۰۱۶ در معرض بازداشت ظالمانه در شهر سیئون در استان حضرموت قرار گرفتند. نیروهای مورد حمایت عربستان آن‌ها را بازداشت کردند و در زندان الطین در شهر سیئون قبل از انتقالشان به زندان المکلا بازداشت شدند.

توفیق الحمیدی، رئیس سازمان سام که مقر آن در ژنو قرار دارد، گفت: بازداشت ظالمانه و شکنجه یک جنایت غیرقانونی است. نمی‌توان حتی با توجیهات مبارزه با گروه‌های تروریستی مثل القاعده و داعش بدون تضمین هیچ حقوقی برای بازداشت‌شدگان درباره ملاقات، خدمات پزشکی و بهداشتی و محاکمه عادلانه آن را قبول کرد. بازداشتگاه الطین که تحت نظارت نیروهای عربستانی است شاهد عملیات شکنجه تعدادی از بازداشت‌شدگان بعد از بازداشت ظالمانه آن‌هاست.

وی گفت: تیم کارشناسان بین‌المللی نیز به اسناد موثقی درباره نقض‌های صورت گرفته در این زندان دست یافتند. افسران سازمان اطلاعات عربستان و یمن رهبری عملیات بازجویی و شکنجه را برعهده گرفتند.

براساس گزارش شاهدان عینی از جمله مهم‌ترین مسئولان، افسری عربستانی است که لقب وی الخالدی است و دیگری "بدر العتیبی" و سومی "ابونواف" است. اما مدیر زندان عبده المری است که دارای تابعیت یمنی است. افسران سعودی درباره بازداشت و آزادی تصمیم می‌گیرند.

این سازمان، نیروهای ائتلاف عربی را به کشتن سعید عوض منصور مبروک منیباری ۳۴ ساله از منطقه حوطه احمد بن زین در شهر شبام در حضرموت متهم کرد. سعید در ژوئیه ۲۰۱۹ بازداشت شده بود.

این سازمان اعلام کرد: انجام عملیات قتل غیرقانونی از سوی نمایندگان مقامات به منزله اعدام خارج از چارچوب قضایی است. همچنین دو کودک ۱۸ و ۱۶ ساله در معرض شکنجه و ضرب و شتم و قرار گرفتند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس ۲۰۱۸ جزئیاتی درباره زندان‌های امارات در جنوب یمن و خشونت جنسی در این زندان‌ها فاش کرد.

در گزارشات حقوقی بین‌المللی، نیروهای اماراتی و هم‌پیمانان محلی آن به دست داشتن در شکنجه وحشیانه زندانیان متهم شده‌اند. آن‌ها در این زندان‌ها از جمله زندان الریان در شهر المکلا به شکنجه و تعرضات جنسی می‌پردازند.

از جمله زندان‌هایی که توسط امارات و هم‌پیمانانش در شهر عدن اداره می‌شود، زندان بئر احمد است.

زندان بئراحمد یکی از زندان‌های سری در شهر عدن است. زندان دیگری در پایگاه البریقا در شهر عدن واقع است.

زندان سومی نیز در منزل شلال شایع، مدیر امنیتی برکنار شده عدن وجود دارد. زندان چهارمی به نام "وضاح" نیز وجود دارد.

انتهای پیام