• شنبه / ۵ مهر ۱۳۹۹ / ۰۹:۳۶
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99070502935
  • خبرنگار : 71496

عمران‌خان: از راه‌حل دو کشوری حمایت می‌کنیم/ روز جهانی مبارزه با اسلام‌هراسی تعیین شود

عمران‌خان: از راه‌حل دو کشوری حمایت می‌کنیم/ روز جهانی مبارزه با اسلام‌هراسی تعیین شود

نخست وزیر پاکستان با تاکید بر حمایت کشورش از راه‌حل دو کشوری و تشکیل کشور فلسطین با پایتختی قدس، تعیین تاریخی به عنوان روز جهانی مبارزه با اسلام‌هراسی را خواستار شد.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه "داون" پاکستان، عمران خان، نخست وزیر پاکستان در سخنانی ویدئویی که در هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل داشت، درباره اشغالگری اسرائیل در فلسطین اظهار کرد: سازشی عادلانه و پایدار به ویژه برای خاورمیانه و در کل برای جهان ضروری است.

نخست وزیر پاکستان گفت: الحاق غیرقانونی اراضی فلسطینی‌ها، ساخت شهرک‌های غیرقانونی و  تحمیل شرایط معیشتی غیرانسانی به مردم فلسطین نمی‌توانند با صلح پایان یابند.

عمران خان در ادامه تاکید کرد: پاکستان از راه‌حل دو کشوری که همسو با قطعنامه‌های مجمع عمومی سازمان ملل و شورای امنیت و در چارچوب استانداردهای بین‌المللی توافق شده یعنی مرزهای قبل از سال ۱۹۶۷ و پایتختی قدس است، حمایت می‌کند.

او درباره افزایش اسلام‌هراسی نیز ضمن انتقاد از تعداد روبه‌فزونی حملات علیه مسلمانان در غرب گفت: مسلمانان جهان هدف قرار می‌گیرند بدون اینکه این اقدامات مجازاتی به دنبال داشته باشند، اماکن مقدس ما تخریب، مساجد هتک حرمت، قرآن کریم سوزانده و به پیامبر ما اهانت می‌شود و همه این اقدامات به اسم آزادی بیان انجام می‌شوند.

عمران خان با انتقاد از اقدام نشریه فرانسوی "شارلی ابدو" در بازنشر کاریکاتور موهنی از پیامبر (ص) این اقدام را سوء استفاده از آزادی بیان توصیف کرد.

نخست وزیر پاکستان با تاکید بر لزوم ممنوعیت اقدامات تحریک‌آمیز عامدانه، نفرت‌انگیزی و تحریک به خشونت در جهان، از مجمع عمومی سازمان ملل خواست تاریخی را به عنوان روز جهانی مبارزه با اسلام‌هراسی تعیین کند.

او در ادامه گفت: متاسفم که در این شرایط که جامعه جهانی باید برای مبارزه با ویروس کرونا متحد باشد، نژادپرستی و نفرت مذهبی تحریک شده‌اند.

عمران خان، هند را به حمایت از اسلام‌هراسی و اشغال جامو و کشمیر با "نقض آشکار قطعنامه‌های شورای امنیت" متهم کرد و گفت: تا زمانی که اختلاف بر سر کشمیر حل نشود، هرگز صلحی پایدار در جنوب آسیا برقرار نخواهد شد.

نخست وزیر پاکستان هم‌چنین گفته که کشورش از آتش‌بس در افغانستان حمایت می‌کند، خواهان یک راه حل سیاسی برای بحران افغانستان است و تلاش‌های زیادی در این راستا انجام داده است.

وی گفت که هیچ راه حل نظامی برای بحران افغانستان وجود ندارد و تنها راه حل توافق سیاسی است. توافقی که به گفته او، همه جناح‌های سیاسی در آن شامل باشند.

نخست وزیر پاکستان گفت که او در دو دهه گذشته همواره روی این موضوع تاکید کرده است.

افغانستان بارها پاکستان را به حمایت مالی و نظامی از گروه طالبان متهم کرده، اتهامی که همواره از سوی اسلام‌آباد رد شده است.

عمران خان با اشاره به گفتگوهای صلح افغانستان گفت که پاکستان نقش‌اش را در تسهیل گفتگوها میان آمریکا و گروه طالبان به صورت کامل ایفا کرده و حالا که مذاکرات بین‌الافغانی آغاز شده، بر عهده رهبران افغانستان است که از این فرصت تاریخی استفاده کرده و صلح و امنیت را در افغانستان برقرار سازند.

انتهای پیام