• دوشنبه / ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۴:۴۵
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 99063123919
  • خبرنگار : 71129

اتحادیه اروپا در حال بررسی تحریم‌ها علیه لوکاشنکو

اتحادیه اروپا در حال بررسی تحریم‌ها علیه لوکاشنکو

وزیران خارجه اتحادیه اروپا امروز (دوشنبه) در حال بررسی این مساله هستند که آیا باید علیه مقام‌های بلاروسی از جمله رئیس جمهوری این کشور پس از مذاکرات با رقیب وی تحریم وضع کنند یا خیر.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشتیدپرس، اتحادیه اروپا فهرستی از ۴۰ مقام بلاروسی را تهیه کرده که علیه آنها مسدودی اموال و ممنوعیت سفر وضع کند که در نتیجه  دست داشتن آنها در انتخابات ۹ اوت در بلاروس است.

مساله اینجاست که آیا این تحریم‌ها باید شامل حال الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس هم شود یا خیر. برخی از کشورهای عضو اتحادیه می‌خواهند فشارها بر وی را با بیشتر کردن اسامی فهرست تحریم به صورت تدریجی بیشتر کنند و این در صورتی اتفاق می‌افتد که وی از انجام گفت‌وگو با اپوزیسیون مخالفت کند.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان پس از گفت‌وگو با سوتلانا تیخانوفسکایا، اپوزیسیون بلاروس گفت، خشونت از سوی پلیس و نیروهای امنیتی در بلاروس علیه معترضان صلح طلب کاملا غیرقابل قبول است.

وی افزود: وزرای اتحادیه اروپا باید از خودشان بپرسند آیا لوکاشنکو که مسؤول اصلی این وضعیت در کشورش است نباید تحریم شود؟

از انتخابات ۹ اوت در بلاروس که به گفته مقام‌های غربی و اپوزیسیون این کشور با تقلب همراه بود و در آن لوکاشنکو بار دیگر توانست پیروز شود، اعتراضات گسترده‌ای در کشور به وقوع پیوسته و معترضان خواستار استعفای لوکاشنکو و برگزاری انتخابات جدید شده‌اند.

انتهای پیام