• دوشنبه / ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ / ۰۹:۰۶
  • دسته‌بندی: علم و فناوری ایران
  • کد خبر: 99063123322
  • خبرنگار : 30057

توسط محققان دانشگاهی صورت گرفت

تولید غشای مقاوم به نفوذ آب برای استفاده در تجهیزات حفاظت شخصی و گان‌ پزشکی

تولید غشای مقاوم به نفوذ آب برای استفاده در تجهیزات حفاظت شخصی و گان‌ پزشکی
عکس تزیینی است

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر ضمن بررسی انتقال آب در لایه هیبریدی نانولیفی آبگریز- آبدوست، موفق به تولید غشاهای مقاوم به نفوذ آب برای استفاده در تجهیزات حفاظت شخصی کارکنان صنایع شیمیایی شدند.

به گزارش ایسنا، گلچهر امینی، دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «مطالعه تئوری و تجربی انتقال آب در لایه هیبریدی نانولیفی آبگریز- آبدوست» گفت: غشاهای آبگریز تنفس‌پذیر در بسیاری از حوزه‌ها از جمله غشاهای تصفیه آب، منسوجات پزشکی (گان‌های بیمارستانی) و منسوجات حفاظتی کاربرد دارند. 

وی افزود: این دسته از غشاها از یک سو قابلیت عبور بخار آب را دارند و از طرف دیگر در برابر نفوذ آب مقاوم هستند.

امینی با بیان اینکه تولید پوشاک محافظ برای کارکنان صنایع از جمله صنایع شیمیایی و کادر درمان از اهمیت بالایی برخوردار است، بیان کرد: در شرایط کنونی جهان، با پیشرفت صنایع و گسترش خطرات بالقوه برای نیروی کار و اهمیت حفظ سلامت نیروی کار چه در محیط های صنعتی و چه در محیط‌های درمانی، نقش تجهیزات حفاظت شخصی مناسب پررنگ‌تر شده است. 

وی ادامه داد: این دسته از غشاها می‌بایست به گونه‌ای طراحی شوند تا ضمن حفاظت از شخص در مقابل خطرات شیمیایی و میکروبی، راحتی شخص را نیز فراهم کنند.

امینی خاطر نشان کرد: در بسیاری از موارد مشاهده می‌شود که افراد شاغل در مشاغل پر خطر از جمله کادر بیمارستانی و پرسنل صنایع به دلیل داشتن احساس ناخوشایند ناشی از استفاده از تجهیزات حفاظت شخصی ناگزیر به عدم استفاده از این تجهیزات می‌شوند و خود را در معرض خطرات قرار می‌دهند.

امینی با بیان اینکه انتقال بخار آب (عرق بدن) از این غشاها اهمیت دارد، افزود: این پژوهش نیز با هدف طراحی غشایی محافظ با قابلیت تنفس‌پذیری و انتقال عرق بدن شخص به بیرون به نحوی که راحتی پوشنده را فراهم کند، انجام شده‌است.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: غشاهای تولیدشده ضمن دارا بودن تنفس‌پذیری مطلوب (انتقال مناسب عرق بدن شخص به بیرون) مانع از نفوذ حلال‌های آلی به سمت بدن شخص می‌شوند؛ به بیان دیگر غشای طراحی شده در مقابل عوامل شیمیایی و ذرات موجود در محیط های کار نفوذناپذیر است و از شخص محافظت به عمل می آورد اما از طرف دیگر قابلیت عبور بخار آب حاصل از عرق بدن شخص را به بیرون دارد. 


به گفته دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر، نتایج به دست آمده از این پژوهش می‌تواند برای تولیدکنندگان پوشاک حفاظتی (از جمله پوشاک کارکنان صنایع شیمیایی، کادر بیمارستان‌ها و ...) مورد توجه قرار گیرد. 

وی با بیان اینکه غشای محافظ پیشنهاد شده، با به کارگیری یک جزء نانولیفی آبگریز و یک جزء آبدوست با استفاده از فرایند الکتروریسی تولید شد و مورد آزمون قرار گرفت، گفت: انتقال بخار آب از غشای تولید شده نیز با استفاده از تئوری‌های موجود مدل‌سازی شد.


امینی عنوان کرد: به منظور بهبود خاصیت حفاظتی غشا از ذرات اکسید گرافن که به عنوان سدی در برابر نفوذ حلال‌های آلی عمل می کنند، استفاده شد. خاصیت نفوذناپذیری (سدگر بودن) غشاها با افزودن ذرات اکسید گرافن تقویت شد و منجر به کاهش ۸۷ درصدی  نفوذ بخار تولوئن از غشا و بهبود خاصیت حفاظتی آن شد. 


وی با اشاره به کاربرد این غشا گفت: از غشای تولیدشده می‌توان برای تولید تجهیزات حفاظت شخصی کارکنان صنایع شیمیایی استفاده کرد؛ به علاوه با توجه به ویژگی‌های غشای تولید شده امکان ارزیابی و استفاده در تولید پوشش‌های محافظتی کادر درمانی (گان‌های پزشکی) نیز وجود دارد.


امینی ادامه داد: همان‌طور که بیان شد از آنجایی‌که غشاهای آبگریز آبدوست کاربردهای بسیاری در زمینه‌های مختلف دارند، مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته‌اند. دو مقاله از این پژوهش چاپ شده است و یک مقاله دیگر نیز درحال نگارش است.


وی با تاکید بر این که این کار در راستای ارزیابی و امکان سنجی تولید صنعتی غشای محافظ انجام گرفت، گفت: ویژگی غشا حفاظت از پوشنده در مقابل بخار حلال‌های آلی و ذرات موجود در محیط است، در حالی که عرق بدن شخص را به بیرون منتقل می‌کند و بدن پوشنده را خشک و خنک نگه می‌دارد تا مانع از ایجاد تنش حرارتی در بدن پوشنده شود.


وی با اشاره به مزیت‌های رقابتی طرح گفت: تنفس پذیری و سبک بودن غشای تولید شده مزیتی است که این غشا نسبت به غشاهای محافظتی متداول دارد.


امینی افزود: از غشای تولید شده می‌توان برای تولید تجهیزات حفاظت شخصی کارکنان صنایع شیمیایی استفاده کرد. به علاوه با توجه به ویژگی‌های غشای تولید شده امکان ارزیابی و استفاده در تولید پوشش‌های محافظتی کادر درمانی نیز وجود دارد.


بر اساس اعلام دانشگاه امیرکبیر، اساتید راهنمای این پروژه دکتر محمد کریمی و دکتر فرزین ذکایی آشتیانی اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده اند.

انتهای پیام