• پنجشنبه / ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۹:۱۸
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: 99062720987
  • خبرنگار : 50403

استاندار:

استاد شهریار متعلق به کل دنیا است

استاد شهریار متعلق به کل دنیا است

ایسنا/آذربایجان شرقی استاندار آذربایجان شرقی گفت: مرحوم استاد شهریار متعلق به کل دنیا است و محدود کردن این شاعر به آذربایجان و تبریز ، ظلم در حق این شاعر است.

محمدرضا پورمحمدی بعد از ظهر امروز در مراسم گرامیداشت استاد شهریار و روز شعر و ادب فارسی که در مقبره الشعرای تبریز برگزار شد، اظهار کرد: معمولا ما وقتی که در پشت تریبون صحبت می‌کنیم، برای اینکه فوت وقت نشود، با عجله می آییم ولی امروز من در این جلسه برای صحبت کردن خیلی بیمناک و با اضطراب به پشت تریبون آمدم. چون که اینجا مقبره الشعرا است. جایی که ملک الشعراها در روزهای آخر عمر خود به تبریز می‌آمدند تا بعد از فوت کردنشان، در اینجا دفن شوند. حضرت مولانا بعد از اینکه شوریده و شیفته شمس تبریزی می شود، وصیت می‌کند خاک مقبره الشعرا و ‌سرخاب را در مزارش بریزند.

وی ادامه داد: اینجا تبریز و آذربایجان است .جایی که هر وقت جان ایران به سردی گراییده ، چون خورشیدی تابناک تن ایران را گرمی بخشیده و در حماسه های زیادی حضور داشته و استاد شهریار نیز یکی از این ستارگان پرفروغ این مرز و بوم است.

وی با بیان اینکه تبریز اسطوره‌ی تاریخ و نقطه‌ی عطف انقلاب اسلامی است که تاریخ مبارزان آزادی بخش کشور مدیون تبریز است، گفت: حتی ایران مدرن نیز مدیون تبریز است. متاسفانه کاری کردند که باید با احتیاط از آذربایجان حرف بزنیم درحالیکه همه این بزرگانی که در مقبره الشعرا مدفون هستند، عشق ایران را داشتند.

استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد: استاد شهریار تنها شاعر تبریز نیست و محدود کردن او به آذربایجان ظلم در حق این استاد است چون که این استاد متعلق به کل دنیا است و عاطفه و عشق در اشعار استاد شهریار موج میزند. در دیوان اشعار کدام شاعر می توان این شعر ها را پیدا کرد؟ کدام شاعر همانند استاد شهریار در رویای صادقانه آیت الله مرعشی شعر علی ای همای رحمت را سراییده و مورد نظر حضرت علی(ع) قرار گیرد؟ 

وی در پایان از برگزار کنندگان این مراسم قدردانی کرد و گفت: از ارادتمندان استاد شهریار که نگذاشتند  این روز علی رغم وجود بیماری کرونا در سکوت برگزار شود، تشکر می‌کنم. 

براساس این‌ گزارش؛ این مراسم به مناسبت فرارسیدن روز درگذشت استاد شهریار که به روز شعر و ادب فارسی نام دارد، در مقبره الشعرای تبریز برگزار شد و در پایان این مراسم از کتاب تاریخ مفاخر و مشاهیر سرخاب و مقبره الشعرا رونمایی شد.

انتهای پیام