• سه‌شنبه / ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ / ۲۱:۰۴
  • دسته‌بندی: علم و فناوری ایران
  • کد خبر: 99062519521
  • خبرنگار : 71624

در پیام مدیرکل ایسسکو به بیست‌ودومین کنگره سراسری همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت بیان شد

لزوم تقویت علوم جدید در کشورهای اسلامی

لزوم تقویت علوم جدید در کشورهای اسلامی

مدیر کل ایسسکو(سازمان جهانی اسلامی برای آموزش و پرورش، علوم و فرهنگ) در پیامی به بیست‌ودومین کنگره سراسری همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت بر لزوم تقویت علوم جدید مانند نانوتکنولوژی، هوش مصنوعی، بیوتکنولوژی، حوزه‌های بین‌رشته‌ای و فنی‌حرفه‌ای در کشورهای اسلامی تاکید کرد.

به گزارش ایسنا،  دکتر عباس صدری رئیس دفتر منطقه ای ایسسکو در تهران، در بیست‌ودومین کنگره سراسری همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت برای توسعه ملی که از امروز آغاز به کار کرده است، پیام دکتر سالم بن محمد المالک مدیر کل سازمان ایسسکو را برای کنگره قرائت کرد.

در این پیام دکتر سالم بن محمد المالک از برگزاری نشست دبیران کل ایسسکو توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام تقدیر نموده و دستاوردهای ارزشمندی را برای آن برشمرد. مدیر کل ایسسکو همچنین ابراز امیدواری کرد که این کنگره مبنای تدوین راهکارهای مفیدی برای تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه شود و از نتایج آن برای توسعه مراکز آموزشی کشورهای اسلامی بهره گرفته شود. وی بر لزوم تقویت علوم جدید مانند نانوتکنولوژی، هوش مصنوعی، بیوتکنولوژی، حوزه‌های بین رشته‌ای و فنی حرفه‌ای در کشورهای اسلامی تاکید کرد.

دکتر سالم بن محمد المالک افزود: موضوع این کنگره بسیار قابل توجه است و دستاورد آن به حتم می تواند زمینه اثربخشی هر چه بیشتر دانشگاه ها و موسسات آموزشی کشورهای عضو را فراهم آورد.

همچنین دکتر غلامحسین رحیمی معاون پژوهش وفناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گزارشی از عملکرد موثر مراکز کارآفرینی، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری، دفاتر ارتباط صنعت و دانشگاه، و شورای تحول در ارتباط دانشگاه و صنعت، به عنوان بازوهای ارتباط دهنده صنعت و دانشگاه ارائه داد.

 ایشان همچنین بر لزوم فراهم آوردن زمینه های تشویق و ترغیب اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی تاکید کرده و خواستار تصویب پایان نامه ها و رساله های تقاضا محور شدند. همچنین، دکتر غلامحسین رحیمی بر اهتمام جدی به کارورزی و مهارت آموزی و توجه به دانش پایه در همه حوزه ها تاکید نمود.

سپس، دکتر محمدمهدی فنایی، بنیانگذار یک گروه صنعتی، به بررسی ضرورت بازنگری در محتوای دروس مهندسی و وارد کردن مفاهیم اثرگذار جهانی مانند استاندارد سازی پرداخته و خواستار اهتمام بیش از پیش به اخلاق حرفه ای و مهندسی، رعایت اصول کیفی تولید، تحقق اخلاق گرایی، حصول منافع جمعی و هدف گذاری صحیح و واقع گرایانه در صنعت  شد.

در پایان مراسم افتتاحیه، دکتر سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، به تشریح تحولات حوزه صنعت و علم در جهان با حضور فناوری های نو و حرکت از فناوری شیئی به سوی فناوری رقومی پرداخته و بر تخصیص بودجه کافی به تحقیق و توسعه در جهت رشد فناوری های نو تاکید کرد.

موضوعات نشست اول و دوم که در روز نخست این کنگره برگزار شد، به ترتیب عبارتند از: "باز آفرینی نظام آموزش عالی با تاکید بر کارآفرینی و مهارت محوری" و " فرصتها و چالش‌های ارتباط بازیگران اکو سیستم فناوری و نوآوری کشور".

بنا بر اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، این کنگره فردا چهارشنبه ۲۶ شهریور با برگزاری سه نشست تخصصی مجازی دیگر دنبال خواهد شد.

انتهای پیام