• یکشنبه / ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۱:۴۱
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: 99061611520
  • خبرنگار : 50057

نظر باغداران باغستان قزوین درخصوص شورای فنی میراث فرهنگی چیست؟

نظر باغداران باغستان قزوین درخصوص شورای فنی میراث فرهنگی چیست؟

ایسنا/قزوین شورای فنی میراث فرهنگی شورایی است که برای باغستان تصمیم‌گیری می‌کند و تلاش دارد که باغستان را حفظ کند اما در قانون حضور باغدار در شورای فنی در نظر گرفته نشده و باغستان را فارغ از باغدار دیده است. در این گزارش نظرات چند باغدار باسابقه و جوان باغستان سنتی قزوین را در مورد این شورا جویا شدیم.

باغستان سنتی قزوین میراثی ۲۰۰۰ ساله‌ای  است که با تلاش فراوان باغدارانی که نسل در نسل عمر خود را صرف باغستان کرده‌اند باقی‌مانده، باغدارانی که معتقدند جایشان در شورای فنی میراث فرهنگی خالی است، شورای فنی میراث فرهنگی شورایی است که برای باغستان تصمیم‌گیری می‌کند و تلاش دارد که باغستان را حفظ کند اما در قانون حضور باغدار در شورای فنی در نظر گرفته نشده است.

باغستان بدون باغدار معنایی ندارد

مرتضی تدین که از باغداران قدیمی قزوین است در این خصوص می‌گوید: شورای فنی میراث فرهنگی هنوز مصوبه‌ای نداشته است اما معتقد هستم که این شورا به‌جز دردسر چیزی برای باغداران ندارد؛ مشکل این است که همیشه می‌گوییم باغستان اما در نظر نمی‌گیریم که تا باغدار نباشد باغستانی وجود ندارد، درواقع اگر بودجه کل استان قزوین را برای باغستان در نظر بگیریم مسئولان نمی‌توانند یک روز باغستان را بدون باغدار اداره کنند.

وی ادامه می‌دهد: تا حمایتی از باغداران نباشد و باغدار دیده نشود، باغستان معنایی ندارد؛ طرح‌هایی که شورای میراث فرهنگی دارد درواقع به نفع باغدار نیست و دست‌وپای باغدار را بسته است چراکه در این شورا فردی که تخصص باغداری داشته باشد و درد باغداران را بشناسند، حضور ندارد.

تدین خاطرنشان می‌کند: شورای فنی میراث فرهنگی دو تن از باغداران را به جلسات دعوت کرده است و به آن‌ها گفته می‌خواهیم صحبت شما را گوش کنیم اما تصمیم‌گیری نهایی بدون حضور آن‌ها انجام می‌شود، این در حالی است که در شورای تصمیم‌گیری باید باغداری باشد که ایرادات را بگیرد و اعتراض کند؛ در خصوص مزیت باغستان می‌شود سال‌ها حرف زد اما در شورای فنی باغستان باید تصمیم‌گیری‌های درستی انجام شود این امر نیاز به شناخت میدانی از باغستان دارد.

نگاه ما به شورای فنی میراث فرهنگی منفی نیست

محمدرضا بابوک بابیان اینکه هیچ باغداری عضو شورای فنی میراث فرهنگی نیست می‌گوید: باغداران به‌عنوان افرادی که در میدان عمل هستند بهتر می‌توانند نظر بدهند، ما می‌خواهیم یک نماینده از ما، عضو شورای فنی باشد چراکه در این شورا قوانینی برای باغستان تصویب می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: از ابتدای فعالیت شورای فنی میراث فرهنگی در دو جلسه از بنده به‌عنوان باغدار و مهمان دعوت شد که در این شورا حضورداشته باشم و از ما مشورت گرفتند اما این کافی نیست، نگاه ما به شورای فنی میراث فرهنگی منفی نیست و منتظریم که قانونی تدوین و مطرح شود اگر خلاف منافع باغستان باشد با آن مخالفت می‌کنیم.

این باغدار تأکید می‌کند: مدیر میراث فرهنگی گفته است هر قانون، تدوین و پیش‌نویس قانون را قبل از اینکه به شورای عالی معماری شهرسازی تهران بفرستیم با باغداران مطرح می‌کنیم درحالی‌که اگر نماینده باغداران در شورای فنی حضورداشته باشند طبیعتاً مخالفت کمتری می‌شود چراکه باغداران در پیش‌نویس‌ها نظر می‌دهند، اما میراث فرهنگی تأکید دارد که ازلحاظ قانونی نمی‌شود باغدار عضو شورای فنی باشد.

حضور باغداران در شورای فنی میراث فرهنگی ضروری است

مصطفی حاجی‌کریمی یکی دیگر از باغداران قدیمی قزوین بابیان اینکه دو جلسه در شورای فنی میراث فرهنگی حضور پیدا کردم، در این خصوص می‌گوید: در این جلسه سؤالاتی از ما پرسیدند و ما نیز نظراتمان را بیان کردیم، به گفته اعضای شورا چندین جلسه را پشت سر گذاشته و در جلسات گذشته باغداران حضور نداشتند، اما جلساتی که ما حضور داشتیم مفید بود و امیدوارم صحبت‌های مطرح‌شده در جلسات عملی شود.

وی تأکید می‌کند: ما تقاضا داریم که چند باغدار به‌صورت مستمر در تمامی جلسات مربوط به باغستان حضور داشته باشند اما می‌گویند ازنظر قانونی محدودیت وجود دارد؛ جلساتی که تشکیل می‌شود دارای اهمیت است، تاکنون درب اتاق مدیرکل میراث فرهنگی به روی ما باز بوده و صحبت‌های ما را شنیده است اما دوست داریم در شورای فنی نیز نمایندگان باغداران حضورداشته باشند.

حاجی کریمی خاطرنشان می‌کند: درست است که افراد حاضر در شورای فنی متخصص هستند اما باید توجه کرد که افرادی که از کودکی در باغستان بزرگ‌شده‌اند نظری دارند که افراد فنی آن را نمی‌دانند از طرفی جلسات با حضور باغداران پربارتر می‌شود، باغستان مشکلات زیادی دارد خیلی از کارها انجام‌شده است اما برای خیلی از آن‌ها هنوز فکری نشده است و باغداران می‌توانند کمک خوبی در تصمیم‌گیری‌ها داشته باشند.

تصمیم‌گیری کلی در خصوص باغستان درست نیست

پوریا کاکوند یکی از باغداران جوان باغستان نیز معتقد است: شورای فنی میراث فرهنگی آن‌طور که باید از نظرات باغداران استفاده نمی‌کند، در این شورا به باغداران حاضر گفته‌اند صحبت‌های شما را شنیدیم حالا بروید ما تصمیم‌گیری می‌کنیم.

وی عنوان می‌کند: یکی از مشکلاتی که در قسمت مدیریتی داریم این است که مدیریت ما شاید دلسوز باشند و بخواهند کاری کنند اما اطلاع دقیقی در خصوص باغستان ندارند، در حالی تصمیم‌گیری می‌کنند که نمی‌دانند مشکلات چیست؛ میراث فرهنگی باید توجه کند که باغدار باغستان را ساخته و تلاش باغداران باعث شده این باغ حفظ شود.

این باغدار تأکید می‌کند: اگر بخشی از باغی را نگهداشتیم به حرمت پدرانمان است، اگر درختی ۶۰۰ ساله است نشان می‌دهد که این درخت توسط نسل‌های مختلفی موردتوجه قرارگرفته و باغداران آن را حفظ کردند این در حالی است که برای باغدار که درخت را نگه‌داشته احترام قائل نمی‌شوند، درنهایت حضور باغداران در این شورا اهمیت بسیاری دارد و باید به‌صورت جدی موردتوجه قرار بگیرد.

کاکوند خاطرنشان می‌کند: باغستان دارای محله‌های مختلفی است و از میراث فرهنگی توقع داریم که برای هر محله باغستان تصمیمی که می‌گیرد بزرگان همان محله را دعوت کند و از نظرات آن‌ها استفاده کند چراکه تصمیم‌گیری کلی در خصوص باغستان درست نیست.

انتهای پیام