• شنبه / ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۲:۲۵
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 99061510643
  • خبرنگار : 71415

صد روزه شدن اعتراضات در پورتلند

صد روزه شدن اعتراضات در پورتلند

با برپایی جدیدترین تظاهرات معترضان مخالفان نژادپرستی و خشونت پلیس طی جمعه شب در شهر پورتلند این اعتراضات صدمین شب خود را تجربه کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، معترضان جمعه شب ضمن راهپیمایی در خیابانهای پورتلند در نزدیکی یک ساختمان پلیس در حالی که افسران در بیرون از ساختمان به حال انتظار ایستاده بودند، تجمع کردند.

پورتلند در حالی صدمین شب متوالی تظاهرات را تجربه کرد که این تظاهرات با خشونتها و خرابکاری‌هایی همراه بوده است.

جمعه شب ابتدا چند صد معترض در محل پارک کنتون تجمع کرده و سپس شروع به رفتن به سمت ساختمان انجمن پلیس پورتلند کردند. در آنجا ماموران پلیس به معترضان هشدار دادند تا از اموال شخصی و خیابانها دور بمانند و آنهایی که از این اخطار سرپیچی کنند با خطر دستگیری، احضار، استفاده از گاز اشک آور، تکنیکهای کنترل معترضان و یا مهمات ضدشورش مواجه می‌شوند.

ماموران پلیس مجهز به تجهیزات ضد شورش و علامتهای مخصوص پلیس ایالتی اورگان در حالی در محل استقرارشان محکم ایستاده بودند که معترضان در ضمن شعار دادن و فریاد کشیدن به تدریج به آنها نزدیک می‌شدند. گاها یکی از ماموران نور چراغ قوه خود را مستقیما به سمت برخی تظاهرکنندگان می‌تاباند تا به آنها در خصوص پایبندی به دستورات پلیس که از یک بلندگو پخش می‌شد، اخطار دهد.

تظاهرکنندگان در پورتلند ابتدا از اواخر مه و بعد از کشته شدن جورج فلوید به دست پلیس در مینیاپولیس اعتراضاتشان را علیه نژادپرستی و خشونت پلیس شروع کردند.

چند روز پیش در این شهر یک حامی راستگرای دونالد ترامپ به نام آرون "جی" دنیلسون، بعد از آنکه با یک کاروان از راستگراها چند روز پیش به مرکز شهر پورتلند آمد در اثر اصابت گلوله کشته شد.

یک مظنون اصلی این تیراندازی به نام مایکل فارست رینول نیز سه شنبه شب توسط ماموران پلیس کشته شد.

تاریخ دقیق صد روزه شدن تظاهرات شبانه پورتلند بستگی به زمانی که به عنوان مبدا شمارش تعیین می‌شود دارد اما همه قبول دارند که مبدا شروع اعتراضات در تعطیلی یکشنبه مربوط به روز کارگر بوده است. یک سری اعتراضات جنبش "جان سیاهپوستان مهم است" به همراه مراسمهای سخنرانی و روشن کردن شمع برای این مناسبت و در طی سه روز تدارک دیده شده‌اند و همزمان حامیان ترامپ نیز برای برپایی یک تجمع دیگر از طریق فرستادن کاروان خودرویی برنامه ریزی کرده‌اند.

چندی پیش تداوم اعتراضات شبانه در پورتلند و هدف گرفته شدن یک ساختمان دادگاه فدرال در این شهر از سوی معترضان دونالد ترامپ را بر آن داشت تا ماموران امنیتی فدرال را برای محافظت از ساختمانها به این شهر اعزام کند. این ماموران از ۳۱ ژوئیه طبق توافقی میان وزارت امنیت داخلی آمریکا و کیت براون، فرماندار دموکرات پورتلند از این شهر خارج شدند.

انتهای پیام