• سه‌شنبه / ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۰:۵۲
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 99061107731
  • خبرنگار : 71415

دولت رومانی از رای عدم اعتماد جان سالم به در برد

دولت رومانی از رای عدم اعتماد جان سالم به در برد

دولت میانه‌روی رومانی از رای عدم اعتماد پارلمان این کشور جان سالم به در برد و این اتفاق ثبات سیاسی را در این کشور در حالی که به مبارزه‌اش برای مهار همه‌گیری کروناویروس ادامه می‌دهد، بهبود بخشید.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، جلسات مناظره پارلمانی و رای‌گیری بر سر رای عدم اعتماد به لودوویک اوربان، نخست‌وزیر رومانی به دلیل عدم رسیدن به حد نصاب لغو شدند و این به اوربان در خنثی کردن تلاش سوسیال دموکرات‌ها برای سرنگون کردنش کمک کرد.

این در حالی است که مخالفان دولت رومانی امیدوار بودند طی این رای عدم اعتماد جایگاه خود را با نزدیک‌تر شدن به موعد برگزاری انتخابات شهرداری‌ها در ۲۷ سپتامبر تقویت کنند.

اوربان با استقبال از این تحولات گفت، این اتفاق به نفع کشور و دولت وی در ضمن "رویارویی با چالش‌های کوتاه مدت و میان مدتی است که ما را ملزم به کار با تمامی ظرفیت می‌سازند."

این نخست وزیر رومانی بعد از آنکه تنها ۲۲۶ قانونگذار از مجموع حد نصاب ۲۳۳ قانونگذار لازم برای رقم زدن سرنگونی دولتش در جلسه روز دوشنبه پارلمان حاضر شدند گفت: ما اکنون می‌توانیم دریابیم که اکثریتی هست که ما را درک کرده و از ما حمایت کرده است.

پارلمان رومانی که متشکل از دو مجلس است ۴۶۵ قانونگذار دارد.

مارسل سیولاکو، رهبر سوسیال دموکرات‌های رومانی در گفت‌وگو با خبرنگاران در خصوص اینکه آیا برای سازماندهی مجدد این رای‌گیری تلاش خواهد کرد، گفت: چیزی برای برنامه‌ریزی مجدد وجود ندارد. این رای‌گیری شکست خورد. ما تلاش کردیم به یک اکثریت پارلمانی با ۲۳۳ کرسی شکل دهیم و در این تلاش شکست خوردیم.

سیولاکو خاطر نشان کرد، حزبش همه کسانی را که با غیبتشان در پارلمان به شکست خوردن تلاش برای رقم زدن رای عدم اعتماد کمک کردند، اخراج خواهد کرد.

سوسیال دموکرات‌ها بزرگترین حزب رومانی باقی مانده‌اند اما سال گذشته میلادی در پی اعتراضات گسترده از بابت تلاش‌های مکرر این حزب برای سیاسی کردن قوه قضاییه و مساله محکومیت رهبرش لیویو دراگنیا در پرونده‌های فساد کنترل دولت را از دست داد.

آنها از آن زمان به بعد حدود نیمی از محبوبیتشان را در نظرسنجی‌ها از دست داده‌اند. در این وضعیت میانه‌روهای متعلق به اوربان شانس خوبی برای تشکیل یک دولت ائتلافی بعد از انتخابات پارلمانی که احتمالا در ماه دسامبر برگزار می‌شود، خواهند داشت. این اتفاق می‌تواند باعث بازیابی اعتماد سرمایه‌گذاران شود که در اثر سال‌ها بی‌ثباتی سیاسی تضعیف شده بود.

انتهای پیام