• شنبه / ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۲:۱۵
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99052518063
  • خبرنگار : 71516

اعلام آمادگی عربستان برای پیگیری شکایت علیه بن سلمان در آمریکا

اعلام آمادگی عربستان برای پیگیری شکایت علیه بن سلمان در آمریکا

یک مسئول عربستانی اعلام کرد دولت آماده پاسخگویی به شکایتی است که سعد الجبری علیه محمد بن سلمان مطرح کرده است.

به گزارش ایسنا، یک منبع در دفتر پادشاهی عربستان به خبرگزاری دولتی فرانسه گفت: شکایتی که سعد الجبری، مسئول سابق سازمان اطلاعات عربستان علیه محمد بن سلمان، ولیعهد در آمریکا مطرح کرده، صرفا یک پرونده "ساختگی" است که هیچ سند و مدرکی ندارد. الجبری در پرونده‌های فساد میلیاردها دلاری طی دوره فعالیتش در وزارت کشور دست دارد.

این اولین باری است که یک مسئول ارشد سابق علیه ولیعهد شکایت می‌کند.

این شکایت علیه محمد بن سلمان و ۱۲ تن که اسامی‌شان ذکر شده و ۱۱ تن دیگر که نامشان ذکر نشده، به موجب قانون حمایت از قربانیان شکنجه مطرح شد و آن‌ها به تلاش برای قتل خارج از چارچوب قضایی متهم شده‌اند.

شبکه سی ان ان تصاویر شکایت مطرح شده علیه ولیعهد عربستان و دیگران را منتشر کرده است. متن شکایت به این صورت است: "یک شکایت علیه شما (بن سلمان) مطرح شده است. ظرف ۲۱ روز بعد از ارسال این شکایت برای شما باید پاسخگو باشید. اگر در موعد مقرر پاسخگو نباشید حکم غیابی علیه شما صادر خواهد شد. پاسخ یا شکایتتان را باید به دادگاه بدهید."

الجبری اعلام کرده که ولیعهد عربستان تیمی را برای قتل وی به دلیل نزدیک بودنش به محمد بن نایف، ولیعهد سابق این کشور و به دلیل داشتن اطلاعات مهم و حساس فرستاده است.

مسئولان سابق آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) حمایتشان را از الجبری اعلام کرده و او را شریک مهمی در تلاش‌هایشان در زمینه مبارزه با تروریسم می‌دانند.

وزارت خارجه آمریکا اخیرا درباره بازداشت دختر و پسر ۲۰ ساله الجبری هشدار دادند و خواهان آزادی آن‌ها شدند.

دانیال هافمن، مدیر سابق بخش خاورمیانه در سیا گفت: طی سال‌های فعالیتم هرگز یک مسئول خارجی "بهتر" از سعد در موضوع مبارزه با تروریسم نیافته‌ام.

وی افزود: این نزاع بین سعد و دولت عربستان است. باید به دختر و پسر الجبری اجازه دهند عربستان را ترک کنند.

بازپرسان عربستانی الجبری را به فساد و استفاده از اموال عمومی طی دوره فعالیتش متهم می‌کنند.

انتهای پیام