• شنبه / ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۰:۲۵
  • دسته‌بندی: انرژی
  • کد خبر: 99052517892
  • خبرنگار : 71263

نفت در شکستن سقف قیمت ناکام ماند

نفت در شکستن سقف قیمت ناکام ماند

بهای معاملات نفت روز جمعه تحت تاثیر پیش بینی های بدبینانه از دورنمای تقاضای جهانی برای نفت کاهش داشت اما در پی افت عرضه آمریکا به رشد هفتگی دست یافت.

به گزارش ایسنا، مایکل هیوسون، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت "سی ام سی مارکتس" اظهار کرد: انتظارات درباره تقاضا برای نفت در آینده هفته گذشته از سوی آژانس بین المللی انرژی و اوپک تعدیل شد.

آژانس بین المللی انرژی (IEA) در گزارشی که روز پنج شنبه منتشر شد، پیش بینی خود از تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۰ را ۸.۱ میلیون بشکه در روز کاهش داد و به ۹۱.۹ میلیون بشکه در روز رساند که نخستین بازنگری منفی این آژانس در هفت ماه گذشته بود. یک روز قبل از آن اوپک در جدیدترین گزارش ماهانه خود پیش بینی کرد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۰ به میزان ۹.۰۶ میلیون بشکه در روز نسبت به سطح سال ۲۰۱۹ کاهش پیدا کرده و به ۹۰.۶ میلیون بشکه در روز می رسد در حالی که یک ماه پیش میزان کاهش تقاضا را ۸.۹۵ میلیون بشکه در روز پیش بینی کرده بود. اداره اطلاعات انرژی آمریکا نیز روز سه شنبه میزان تقاضا برای نفت در سال میلادی جاری را ۹۳.۱ میلیون بشکه در روز پیش بینی کرد که ۸.۱ میلیون بشکه در روز کاهش نسبت به سال گذشته نشان می دهد.

مارشال استیوز، تحلیلگر بازارهای انرژی در شرکت "آی اچ اس مارکیت" به مارکت واچ گفت: دورنمای تقاضا برای نفت تحت تاثیر تحولات مربوط به ویروس کرونا قرار دارد. همچنین بن بست در خصوص بسته کمک مالی جدید در آمریکا هم ابهاماتی را درباره شدت تاثیر پاندمی ایجاد کرده است.

بهای وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در سپتامبر ۲۲ سنت معادل ۰.۵ درصد کاهش یافت و در ۴۲ دلار و دو سنت در هر بشکه بسته شد. بهای نفت برنت برای تحویل در اکتبر ۲۳ سنت معادل ۰.۵ درصد کاهش یافت و در ۴۴ دلار و ۷۳ سنت در هر بشکه بسته شد.

برای کل هفته وست تگزاس اینترمدیت ۱.۹ درصد و نفت برنت ۰.۷ درصد رشد هفتگی داشتند.

به گفته استیوز، عرضه جهانی با صادرات کمتر نفت عربستان به آمریکا و کاهش دوباره تولید آمریکا محدودتر می شود.

گزارش هفتگی اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان داد تولید نفت آمریکا با ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش، به ۱۰.۷ میلیون بشکه در روز رسیده و ذخایر نفت ۴.۵ میلیون بشکه کاهش پیدا کرده که سومین کاهش هفتگی متوالی بوده است.

با وجود کاهش تولید و واردات، سطح ذخایر نفت آمریکا ۱۷ درصد بالاتر از یک سال پیش و ۱۵ درصد بالاتر از میانگین پنج ساله است.

طبق گزارش شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز، شمار دکلهای حفاری نفت و گاز آمریکا که معیاری برای سنجش تولید آینده است، هفته گذشته برای پانزدهمین هفته متوالی کاهش یافت و به رکورد پایینی رسید.

در این بین، توافق کاهش تولید اوپک پلاس ادامه دارد و قرار است نشست کمیته فنی مشترک و کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک و غیراوپک در هفته جاری برگزار شود و سهمیه فعلی کاهش تولید احتمالا تا سپتامبر ادامه خواهد داشت.

بر اساس گزارش مارکت واچ، گروه اوپک پلاس از اول اوت کاهش تولید داوطلبانه خود را از ۹.۷ میلیون بشکه به ۷.۷ میلیون بشکه در روز تسهیل کرده است و برآوردها نشان می دهد که تولید این گروه در ژوئیهافزایش داشته است.

طبق نظرسنجی پلاتس، نرخ پایبندی اعضای اوپک و متحدانشان به توافق کاهش تولید از ۱۰۶ درصد در ژوئن به ۹۶ درصد در ژوئیه کاهش پیدا کرد و تولید اعضای اوپک مجموعا ۱.۱ میلیون بشکه در روز افزایش داشت.

انتهای پیام