• چهارشنبه / ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۳:۴۷
  • دسته‌بندی: علم و فناوری جهان
  • کد خبر: 99052216500
  • خبرنگار : 71603

رصدخانه "آرسیبو" آسیب دید

رصدخانه "آرسیبو" آسیب دید

رصدخانه بزرگ "آرسیبو"(Arecibo) در پورتوریکو پس از آسیب، به حالت تعلیق درآمد.

به گزارش ایسنا به نقل از نیواطلس، به نظر می‌رسد یک کابل کمکی که از یک قسمت بلندی در رصدخانه آرسیبو پشتیبانی می‌کرد، سقوط کرده و به بشقاب این رصدخانه آسیب رسانده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که کابل پاره شده و سپس روی بشقاب بازتابنده افتاده است. به این ترتیب یک بریدگی به طول ۳۰ متر ایجاد کرده و به هشت پانل در گنبد رصدخانه آسیب رسانده و همچنین سکوی پشتیبان هم غیرقابل دسترس شده است.

هنوز دقیقا مشخص نیست که این کابل به چه دلیلی پاره شده است که سبب شده عملیات‌های تحقیقاتی در رصدخانه تا پس از تعمیر متوقف شود.

 "فرانسیسکو کوردووا"(Francisco Cordova) ، مدیر رصدخانه آرسیبو گفت: ما تیمی از متخصصان را برای تحقیقات تعیین کرده‌ایم. تمرکز اصلی ما اطمینان از ایمنی کارکنان، محافظت از امکانات و تجهیزات و احیای مجدد تأسیسات برای انجام عملیات‌های کامل در اسرع وقت است. بنابراین رصدخانه می تواند مجددا به دانشمندان سراسر جهان کمک کند.

این برای اولین بار نیست که این تلسکوپ دچار مشکلات این چنینی می‌شود. پیش از این در سال ۲۰۱۷ میلادی بود که آرسیبو در جریان یک طوفان آسیب دید.

رصدخانه آرسیبو به طور مرتب به ردیابی سیارک‌های نزدیک زمین، تحقیق در مورد منابع رادیویی و گهگاه بررسی پیام‌های پرتویی که شاید از بیگانگان به گوش برسد، می‌پردازد.

انتهای پیام