• چهارشنبه / ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۲:۰۲
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99052216343
  • خبرنگار : 71129

ادای احترام فرستاده آمریکا به رئیس جمهوری فقید تایوان

ادای احترام فرستاده آمریکا به رئیس جمهوری فقید تایوان

وزیر بهداشت آمریکا امروز (چهارشنبه) در آخرین روز سفرش به تایوان از معبد مربوط به رئیس جمهوری درگذشته این کشور بازدید کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، سفر الکس ازار، وزیر بهداشت و خدمات انسانی آمریکا به تایوان در بحبوحه روابط متشنج آمریکا و چین صورت گرفته و دو کشور بر سر یکسری مسائل شامل موضوعات امنیتی و نظامی و تجاری، حقوق بشر و پاندمی ویروس کرونا با یکدیگر تنش دارند. دولت پکن حتی خواستار لغو این سفر شد و تایوان نیز پکن را به اعزام جنگنده‌هایش بر فراز مرز دو فاکتوی دو طرف در روز دوشنبه متهم کرد؛ دقیقا روزی که وزیر بهداشت آمریکا با تسای اینگ ون، رئیس جمهوری تایوان دیدار کرد.

وزیر بهداشت آمریکا در روز آخر سفر سه روزه خود به تایوان از معبدی که محل دفن "لی تنگ-هویی"، رئیس جمهوری فقید تایوان است، بازدید و ادای احترام کرد؛ وی ماه گذشته میلادی در سن ۹۷ سالگی درگذشت.

رئیس جمهوری فقید تایوان یک شخصیت برجسته در تاریخ معاصر بود و با تلاش‌هایش برای به رسمیت شناخته شدن تایوان به عنوان یک کشور مستقل، باعث خشم چین شد، چون دولت پکن، تایوان را جزیره‌ای از آن خود می‌داند و حتی هشدار داده که در صورت نیاز، با زور هم شده آن را تحت کنترل خود درمی‌آورد. از رئیس جمهوری فقید تایوان با عنوان "آقای دموکراسی" هم یاد می‌کنند.

هم واشنگتن و هم تایپه، سفر وزیر بهداشت آمریکا را فرصتی برای یادگیری از موفقیت این کشور آسیایی در مقابله با کرونا ویروس می‌دانند.

کمتر از ۵۰۰ تن در این جزیره به بیماری ویروسی کرونا مبتلا شده و تنها هفت تن جان باخته‌اند.

انتهای پیام