• یکشنبه / ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۵:۲۴
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99051913908
  • خبرنگار : 71605

انتقاد کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از نقض حقوق روزنامه‌نگاران در یمن

انتقاد کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از نقض حقوق روزنامه‌نگاران در یمن

تعداد بالای موارد نقض حقوق روزنامه‌نگاران در کشور چندپاره بر اثر جنگ یمن، شامل قتل، ناپدید شدن و مجازات مرگ، در تقابل با قوانین بین‌المللی حقوق بشر است.

به گزارش ایسنا به نقل از دفتر اطلاع رسانی سازمان ملل، تنها از ابتدای آوریل، دفتر حقوق بشر سازمان ملل یک قتل و یک ربایش، سه مورد بازداشت و دستگیری خودسرانه و محکومیت چهار روزنامه‌نگار به مرگ - در نقض قوانین حقوق بشر- را در یمن ثبت کرده است. این دفتر همچنین شش مورد زندانی شدن، سه مورد آزار فیزیکی و تهدید به خشونت فیزیکی را به ثبت رسانده است.

"میچل باچله"، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در این باره ضمن ابراز تأسف، تصریح کرد: "آن‌ها (روزنامه‌نگاران) به قتل می‌رسند، مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرند و ناپدید می‌شوند؛ آزار می‌بینند و تهدید می‌شوند؛ زندانی می‌شوند و عمدتاً بابت نوری انداختن بر بی‌رحمی این بحران، محکوم به مرگ می‌شوند".

وی با بیان اینکه شرایط در حال تغییر از بد به بدتر است، افزود: یمن در حالی که هنوز بعد از سال‌ها جنگ دچار سردرگمی است، هنوز بزرگ‌ترین بحران بشری جهان تلقی می‌شود.

باچله یادآور شد: افراد مسئول گزارش از قساوت‌های انجام شده در درگیری مسلحانه و درد و رنجی که غیرنظامیان متحمل می‌شوند، خود هدف قرار می‌گیرند.

کمیسر عالی حقوق بشر اظهار کرد: امنیت روزنامه‌نگاران برای تمام ما ضروری است، و در زمینه درگیری مسلحانه، نقش حیاتی در آشکارسازی حقیقت و پاسخ‌گو کردن طرفین درگیری در نزد عموم، ایفا می‌کنند.

وی خواستار آن شد که تمام افراد درگیر در جنگ، "زندانیان سیاسی را آزاد کرده و کسانی را که مسئول حملات و تهدیدها علیه روزنامه‌نگاران هستند، تفتیش و تنبیه کنند".

باچله تأکید کرد که روزنامه‌نگاران تحت قانون بشری بین‌المللی به عنوان غیرنظامیان تحت حفاظت هستند و حملات علیه آن‌ها، ممکن است  جرایم جنگی تلقی شود.

انتهای پیام