• جمعه / ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۰:۵۱
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99051712659
  • منبع : بی بی‌ سی

لویه جرگه برای بحث درباره زندانیان طالبان آغاز شد

لویه جرگه برای بحث درباره زندانیان طالبان آغاز شد

لویه جرگه مشورتی با حضور بیش از ۳ هزار شرکت کننده از سراسر افغانستان امروز جمعه افتتاح شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از بی.بی.سی با حضور محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، لویه جرگه برای بحث درباره زندانیان طالبان آغاز شد.

سرود ملی افغانستان در حالی  در آغاز جرگه مشورتی در مورد آزادی زندانیان گروه طالبان پخش شد که آنها هر گونه موسیقی را حرام می‌دانند.

سرپرست وزارت صحت افغانستان، در آغاز از شرکت کنندگان خواست تا ماسک بپوشند، دست شسته و فاصله دو متری را رعایت کنند.

اشرف غنی در این نشست گفت: امروز نه تنها روز تاریخی، بلکه روز تاریخ ساز است.

او گفت که در مورد صلح افغانستان با کشورهای منطقه از جمله هند و پاکستان صحبت‌هایی داشته و حمایت همه جانبه آن‌ها را با خود دارد.

غنی هم‌چنین گفت: طالبان گفته‌اند که در صورت رهایی زندانیان این گروه تا سه روز آینده گفت‌وگوهای بین‎الافغانی را آغاز می‌کنند.

غنی هم‌زمان از تلاش‌های آمریکا برای "اعاده صلح و دستیابی به راه حل سیاسی" در کشورش قدردانی کرده و گفت که به هرنوع تصمیم آمریکا مبنی بر خروج احتمالی نظامیان‌اش از افغانستان احترام می‌گذارد.

در این نشست عبدالرب رسول سیاف، از رهبران پر نفوذ مجاهدین و از منتقدان طالبان هم گفت: ریختن خون آسان است. مرد آن است که جنگ را متوقف سازد.

او از شرکت کنندگان در این جرگه خواست مشوره‌هایی بدهند که راه را برای رسیدن به صلح هموار بسازد.

در همین حال حامد کرزای، رئیس جمهور پیشین افغانستان، که خودش در جرگه حضور ندارد، از انتخاب عبدالله عبدالله به عنوان رئیس جرگه مشورتی صلح استقبال کرد و آنرا یک انتخاب بجا و شایسته دانست. کرزای گفته که آرزومند است، همه با اتحاد و اتفاق کامل برای آغاز بلادرنگ گفت‌وگوهای بین‌الافغانی (میان طالبان و دولت افغانستان) که تنها راه رسیدن به صلح در کشور است همصدا شوند و برای رسیدن به این هدف تمام اقدامات لازم را انجام دهند.

انتهای پیام