• چهارشنبه / ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۶:۰۱
  • دسته‌بندی: البرز
  • کد خبر: 99051511635
  • خبرنگار : 50022

اراضی خرد شده کشاورزی البرز یکپارچه می‌شود

اراضی خرد شده کشاورزی البرز یکپارچه می‌شود

ایسنا/البرز رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز گفت: خرد شدن اراضی کشاورزی یکی از عواملی است که بهره وری در بخش کشاورزی را پائین می‌آورد.

سید مجید موسوی روز چهارشنبه ۱۵ مرداد در اولین کارگروه استانی جلوگیری از پدیده خرد شدن و پراکندگی اراضی کشاورزی در استان البرز که در محل سالن جلسات سازمان جهاد کشاورزی استان برگزار شد گفت: خرد شدن اراضی کشاورزی یکی از عواملی است که بهره وری در بخش کشاورزی را پائین آورده و باعث می شود کشاورزی در این زمین‌ها اقتصادی نباشد.

به گزارش ایسنا، موسوی افزود: ما ایجاد توسعه پایدار در بخش کشاورزی و امنیت غذایی را از وظایف اصلی خود می‌دانیم و لذا خرد شدن اراضی کشاورزی که از موانع و مشکلات در  تحقق این وظیفه هست را باید به جد دنبال نمائیم و با افراد سودجو و فرصت طلب که موجبات تقسیم اراضی یکپارچه و تغییر کاربری این اراضی می شوند برخورد می‌شود.

وی بیان کرد: با توجه به قوانین و دستورالعمل‌های وزارت جهاد کشاورزی امیدواریم با تدابیر تشویقی که در نظر گرفته شده است بتوانیم با تجمیع و یکپارچه سازی اراضی خرد شده، این نعمت خدادادی را دوباره به چرخه تولید برگردانیم.

وی عنوان کرد: اعطای تسهیلات ، مشوق ها و معافیت ها به اشخاص حقیقی و حقوقی، صدورسند مالکیت رسمی، پرداخت یارانه در جهت اجرای عملیات زیربنایی آب و خاک ، سامانه های نوین آبیاری و عملیات تسطیح اراضی، اعطای یارانه نهاده های تولید و ماشین آلات کشاورزی به افراد معرفی شده از سوی کارگروه های استانی و شهرستانی از جمله موارد تشویقی در جهت یکپارچه سازی و جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی است که در اولویت برنامه های اجرایی  سازمان خواهد بود.

این مسئول ضمن تاکید بر استفاده از ظرفیت های سازمان های مردم نهاد از مروجین بخش کشاورزی استان خواست با ترویج این فرهنگ در بین کشاورزان منطقه و آگاهی دادن به آنها در خصوص بهره وری بالای اراضی کشاورزی  یکپاچه سازی شده بر این امر همت گمارند.

تشکیل تعاونی‌های کشت و صنعت جدید و حفظ و تقویت تعاونی‌های موجود بخش کشاورزی در استان، اجرای امور رفع تداخلات در کوتاهترین زمان ممکن و پرداخت تسهیلات یارانه ای کم بهره  به بهره برداران و مالکین اراضی کشاورزی خرد متقاضی تجمیع و یکپارچه سازی با کمترین میزان کارمزد از دیگر مطالب عنوان شده در این جلسه بود.

انتهای پیام