• چهارشنبه / ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۵:۵۶
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 99051511628
  • خبرنگار : 30054

داستان چوپانی که کیمیاگر شد!

داستان چوپانی که کیمیاگر شد!

کیمیاگر مشهورترین رمان پائولو کوئیلو در ایران است؛ البته در ابتدا او با این رمان، مشهور نشد و اثر دیگری او را به شهرت رساند و سپس خوانندگان را به سمت کتاب کیمیاگر متمایل کرد. پس از خواندن این کتاب بود که تحسین ها و درخواست‌های متعدد برای ترجمه‌اش فراگیر شد.

به گزارش ایسنا، بنابراعلام کتابچین، کیمیاگر با اقتباس از آثار زیادی مثل داستان‌های خورخه لوئیس بورخس (به گفته خود نویسنده) و دفتر ششم مثنوی معنوی نوشته شده است.

تحقق بخشی برای افسانه‌ی شخصی تنها وظیفه آدمیان می‌ باشد. – از متن کتاب

پس برای آن دسته از خوانندگانی که این کتاب را نخوانده‌اند چندان غریب و دور نیست که آن را درک کنند. در واقع، پائولو کوئیلو در این رمان با بهره گیری از تمثیل سازی برای انتقال مفاهیم به خواننده ها کمک کرده است که داستان و حرف اصلی اش را بهتر درک کنیم.

اینکه باید به دنبال رویاهای زندگی رفت و نباید قالب شدن سرنوشت به هدف مان را جدی بگیریم، چون این فریب دنیاست، باید در میانه زندگی با هر رویدادی تغییر کنیم و این تغییرات را بپذیریم.

دلیل نوشتن کیمیاگر توسط پائولو کوئیلو

در حقیقت، اکثر رمان ها و نوشته های پائولو کوئیلو عقاید و برداشت های او از مفاهیم و تجربیاتش هستند. او این موضوع را کتمان نمی کند و اعلام کرده است که: کتاب هایم بازتابی از افکار و تجربیاتم هستند؛ مانند اکثر رمان نویس ها و نویسنده های مشهور جهان، کوئیلو با رویای نویسندگی مدرسه اش را ترک کرد و مدتها با رنج و سختی فراوان زندگی نمود تا به جایگاه امروزی اش رسید.

شاید فلسفی بودن و دیدگاه عرفانی رمان کیمیاگر را هم بتوان به همین دلیل دانست، کوئیلو بخشی از زندگی و فکر های خودش را در این رمان به خواننده منتقل می کند.

جریان داستان به سمت پند و نصیحت های واقع گرایانه پیش می رود و همین موضوع کتاب را برای عده ای محبوب کرده است. هدف کوئیلو نیز چنین است که مهمترین آنها انتقال مفاهیم به شیوه درست و اثرگذار و تعریف جریان زندگی می باشد.

پیام کیمیاگر: گنج زندگی ات را پیدا کن.

پیام اصلی کتاب کیمیاگر همین است. پیدا کردن گنجی که فقط متعلق به خود شماست و شخص دیگری با یک نقشه راه دیگر و روش خاص نمی‌تواند به آن دست پیدا کند. همانطور که ما هر کدام یگانه و خاص آفریده شده‌ایم، گنج زندگی‌مان هم یکتا و بیهمتاست.

این درون مایه کتاب از جنبه فلسفی، تمام حرف آقای کوئیلو برای خوانندگان است. در این کتاب برای شخصیت اصلی اتفاقات بسیاری می‌افتد تا او را به سمت گنج زندگی‌اش راهنمایی کند، چیزی که در خواب آن را می‌بیند و بعد از پرسش و تحقیق به سمت آن حرکت می‌کند.

او بعد از دیدن یک رویا برای راست و یا نادرست بودن آن دست به دامن زن کولی و ملک صدَق می‌شود و پس از تایید و راهنمایی آنها به سمت مقصدش (اهرام ثلاثه مصر) حرکت می‌کند.

او باید از اندلسی اسپانیا این سفر را آغاز کند و در بین راه با افراد مختلف برخورد نماید تا از آنچه که هست (یک جوان چوپان) به یک فرد والا تبدیل شود.

در این میان اینکه آیا گنج واقعا پای اهرام ثلاثه است و یا آیا گنجی در کار است و این تنها تمثیل فلسفی نویسنده بوده یا خیر بر عهده خوانش شما از داستان؛ اما در اینجا ما به درون مایه داستان خواهیم پرداخت.

کیمیاگر

ساختار داستان کتاب کیمیاگر

داستان کتاب کیمیاگر با اینکه روایت خطی و مشخص (برعکس سیال ذهن) دارد، اما به واقعیت های کلی زندگی محدود نیست. مهم‌ترین بخش داستان رویایی است که شخصیت اصلی برای آن از زندگی معمولی اش صرفنظر می‌کند و قصد کشف گنج (حقیقت) می‌کند.

این داستان عمده‌ترین توجه خود را به یک رویا دارد، پس در سبک سورئال نوشته شده است. سورئال یعنی فراواقع‌گرایی و توجه به رویدادهای خیال‌انگیز و احساسات به همراه عدم قرارگیری در یک چارچوب ذهنی و واقعی خاص که برای خیلی از افراد جذاب و دوست داشتنی است.

با تمام تفاسیر اما نگارش کتاب و جریان داستان پیچیده نیست. حتی اگر به داستان‌های فلسفی علاقه‌مند نباشید می‌توانید با این کتاب به کمک استعاره‌ها و شخصیت پردازی‌های متعدد به این نوع داستان‌ها گرایش پیدا کنید.

داستان کتاب بی حد و مرز است. مخصوص بومیان اسپانیا نیست (زادگاه نویسنده). اگر به نام‌های موجود در این کتاب نگاهی بیندازید متوجه خواهید شد که هر کدام یک شخصیت دارند و به یک مرز و بوم تعلق دارند. از شخصیت اصلی گرفته تا فاطمه، مرد انگلیسی، ملک صدَق و غیره. به این واسطه داستان برای بسیاری از افراد قابل لمس خواهد بود.

دانلود کتاب کیمیاگر

دانلود کتاب کیمیاگر

برای دانلود و خرید کتاب کیمیاگر به صورت قانونی و جهت دسترسی آسان می‌توانید به سایت کتابچین مراجعه کنید. در این سایت نسخه متنی و صوتی کتاب موجود است که بنا به علاقه خود می‌توانید به سراغ دانلود کتاب صوتی کیمیاگر بروید یا نسخه متنی را انتخاب کرده یا هر دو مورد را دانلود نمایید.

نسخه متنی کتاب کیمیاگر توسط نشر آتریسا و با ترجمه آریا فلاحتگر در دسترس است. همچنین کتاب صوتی کیمیاگر به واسطه ناشر صوتی آن یعنی آوانامه دانش گستر و ترجمه حسین نعیمی و صدای احمد گنجی در دسترس شماست.

انتهای رپرتاژ آگهی