• چهارشنبه / ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۰:۰۵
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99051511107
  • خبرنگار : 71592

ظرف چند هفته آتی

دولت سودان با گروههای مسلح توافق نهایی صلح امضا میکند

دولت سودان با گروههای مسلح توافق نهایی صلح امضا میکند

نخست وزیر سودان با بیان اینکه دولتش دستاوردهای چشمگیری از جمله بازگشت کشور به جامعه بین الملل به دست آورده، از تحقق صلحی جامع با گروههای مسلح سودان در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش ایسنا، روزنامه الشرق الاوسط نوشت، عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان در آستانه نخستین سالروز امضای توافقنامه سیاسی برای تقسیم قدرت میان نیروهای انقلاب سودان یعنی ائتلاف آزادی و تغییر و شورای نظامی که به تشکیل دولت انتقالی منجر شد، اعلام کرد، ظرف چند هفته آتی، یک توافق نهایی صلح بین دولت انتقالی و جنبش های مسلح به امضا می رسد.

دولت و تعدادی از گروههای مسلح در دارفور و دو منطقه نیل آبی و کردفان جنوبی در ماه ژوئیه بر سر مشارکت این گروهها در دولت انتقالی به توافق رسیدند و در حال حاضر دو طرف برای تعیین تکلیف پرونده تدارکات امنیتی و امضای توافقنامه صلح مشغول مذاکره هستند.

وی گفت، دولت انتقالی با وجود چالش های زیادی که پیش روی خود داشت، به بسیاری از وظایفش عمل کرد از جمله اینکه کشور را قدرتمندانه به جامعه بین الملل بازگرداند و پیشرفت خوبی در پرونده صلح کسب کرد.

دولت سودان در انتظار موافقت دولت آمریکا با حذف نام این کشور از لیست کشورهای حامی تروریسم است تا مسیر عضویت کاملش در جامعه بین الملل هموار شود.

حمدوک در ادامه برای نظارت بر عملکرد دولت و بررسی مسائل مهم کشور خواستار تشکیل پارلمان انتقالی شد.

گروههای ائتلاف آزادی و تغییر و فرماندهی ارتش سودان ۱۷ اوت ۲۰۱۹ سند قانون اساسی برای دوره انتقالی را امضا کردند. براساس این سند باید دولتی متشکل از شورای حاکمیت و شورای وزیران در کنار پارلمان تشکیل شود.

پس از برکناری دولت عمر البشیر، رئیس جمهوری مستعفی سودان در پی اعتراضات مردم در آوریل ۲۰۱۹،  حمدوک ریاست نخستین دولت انتقالی در این کشور را بر عهده گرفته است.

انتهای پیام