• سه‌شنبه / ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۳:۴۰
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 99051410473
  • خبرنگار : 71132

تصویب کلیات طرح تامین کالاهای اساسی در کمیسیون بودجه

تصویب کلیات طرح تامین کالاهای اساسی در کمیسیون بودجه

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه از تصویب کلیات طرح تامین کالاهای اساسی در جلسه این کمیسیون خبر داد.

به گزارش ایسنا، محمدمهدی مفتح با اشاره به نشست امروز(سه‌شنبه) کمیسیون برنامه و بودجه گفت‪:‬ کلیات طرح یک فوریتی تامین کالاهای اساسی در جلسه امروز صبح بعد از بحث و بررسی تصویب شد.

وی افزود: به موجب این طرح، کالاهای مورد نیاز خانوارها بویژه ۷ دهک پایین جامعه تامین خواهد شد. همچنین قرار است، به دلیل اهمیت بسیار بالای این طرح جزئیات آن طی چندین جلسه با حضور مسئولان دستگاه‌های مختلف اجرایی رسیدگی شود تا براساس طراحی یک شیوه مناسب خود کالاها در اختیار اقشار آسیب‌پذیر جامعه قرار بگیرد.

مفتح یادآور شد: برخی اعضا معتقدند که با پرداخت پول کالاها به مردم امکان دارد این پول صرف کارهای دیگری شود و بنابراین به طور مثال با استفاده از کارت الکترونیکی شرایطی فراهم شود تا مردم کالاهای مورد نیاز خود را مانند گوشت، برنج، مرغ، روغن و ... دریافت کنند.

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: همچنین قیمت این کالاها نباید به میزان نرخ بازار آزاد باشد و اگر دولت می‌خواهد تخفیف‌ها یا یارانه‌ای در این رابطه بپردازد بر روی قیمت خود جنس اعمال شود. البته برخی نمایندگان می‌خواهند در کنار این طرح سیستم ارزی کشور را اصلاح کنند که آن بحث جداگانه‌ای دارد.

وی اضافه کرد: سامانه‌ای با استفاده از ابزار نوین باید طراحی شود و براساس آن کالاهای اساسی مورد نیاز خانوارها در اختیار مردم قرار گیرد.

به گفته وی، تمامی طرح‌های مشابه طرح تامین کالاهای اساسی به همراه پیشنهادات نمایندگان در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تجمیع خواهد شد و در نهایت گزارش نهایی تا هفته آینده به صحن علنی مجلس ارائه می‌شود.

مفتح همچنین با اشاره به بررسی طرح تنظیم بخشی از مقررات مالی-اداری آموزش و پرورش اعاده شده از سوی شورای نگهبان در این نشست گفت: این قانون برای دور دهم مجلس بود که به دلیل ایراد اصل ۷۵ قانون اساسی همچنان ابلاغ نشده بود که امروز مصوب شد، مدرک دوم فرهنگیان از بهمن ماه امسال در حقوقشان اعمال شود و امیدواریم به این طریق نظر شورای نگهبان تامین شود.

انتهای پیام