• سه‌شنبه / ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۳:۱۲
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 99051410433
  • خبرنگار : 50402

رئیس سازمان نظام پرستاری استان خبر داد

تزریق ۹۲ نفر به کادر پرستاری همدان

تزریق ۹۲ نفر به کادر پرستاری همدان

ایسنا/همدان رئیس سازمان نظام پرستاری استان همدان با بیان اینکه۲۶۱ نفر از کادر پرستاری به کروناویروس مبتلا شده اند، اعلام کرد: ۹۲ نفر در همدان را با قرارداد ۸۹ روزه به کادر پرستاری تزریق کرده ایم.

هادی زرینی در گفت‌وگو با ایسنا، مطرح کرد: کادر پرستاری شامل پرستاران، بهیاران، پرسنل اتاق عمل، پرسنل بیهوشی و پرسنل فوریت های پزشکی در تمام مقاطع است و طبق آخرین آمار، از زمان شیوع کروناویروس ۲۶۱ نفراز کادر پرستاری به این بیماری مبتلا شده اند که خوشختانه هیچ مورد فوتی نداشتیم و تعداد خیلی محدودی در مرخصی استعلاجی هستند و بقیه هم به سر کار خود بازگشتند.

وی با بیان اینکه کمبود نیروی پرستار از قبل در کل کشور وجود دارشته و شیوع کرونا آن را تشدید کرده است، توضیح داد: برای حل این مشکل، پرسنلی با قرارداد ۸۹ روزه به صورت اورژانسی به سیستم وارد شدند که تعداد آنها در استان همدان ۹۲ نفر بود اما واقعیت این است که قرارداد ۸۹ روزه جذابیتی برای همکاران ما ندارد. این افراد با شرایط کاری یکسان با بقیه کار می کنند اما وضعیت دریافتی نیروهای شرکتی یا پیمانی هم از اینها بهتر است.

زرینی ادامه داد: طبق گفته های پروفسور هاملمن، نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران، همدان دو پیک را پشت سر گذاشته که این امر نتیجه تلاش پرستاران بوده و ما به عنوان کسانی که پیگیر مطالبات این عزیزان هستیم تقاضا داریم توجه ویژه ای به کادر پرستاری در بحث جذب نیرو و پرداخت معوقات آنها شود چراکه بیشتر حجم کاری بیماران مبتلا به کرونا بر دوش این عزیزان است.

وی با بیان خستگی کادر پرستاری اظهار کرد: همکاران ما ۱۷۵ ساعت شیفت موظفی و حدود ۵۰ تا ۶۰ ساعت اضافه کاری در ماه های عادی داشتند اما الان همان ۱۷۵ ساعت نیز طاقت فرسا است، با این وجود پرستاران همان شیفت ها و چه بسا بیشتر هم به علت اینکه نیروی جایگزینی برای پرستارانی که به مرخصی استعلاجی می روند، نیست و مجبور به کار هستند و این باعث خستگی بیشتر این عزیزان شده و امیدواریم با جذب نیروهای جوان و پرانرژی به این سیستم، همکاران بتوانند خدمات با کیفیت تری ارائه دهند.

رئیس سازمان نظام پرستاری استان همدان ادامه داد: طبق فرمایشات نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، مبلغ ۱۰۰۰ میلیار به وزارت بهداشت بابت پرداخت معوقات پرستاران داده شده و تأکید بر این بوده که معوقات پرستاران به روز شود بنابراین انتظاری که از مسئولان دانشگاه داریم این است که معوقات پرستاری را به روز کنند و این اقدام به صورت سریع اتفاق بیفتد.

وی افزود: مبلغ کارانه پرستاران نیز بسیار ناچیز است، در اصل همکاران ما کارانه ای دریافت نمی کنند و فقط پول اضافه کار آنها است پس انتظار داریم این معوقات فوری پرداخت شود و به گونه ای باشد که برای پرستاران انگیزه ایجاد کند نه این که آنها را ناراحت کند. همکاران ما پولی که برای اضافه کار و کارانه دریافت می کنند فقط پول اضافه کار است و مبلغی حدود ۲۰۰، ۳۰۰  هزار تومان کارانه پرداخت می شود که ما از بیان این مبلغ نیز شرم داریم.

زرینی در پایان با بیان اینکه کمبود تجهیزات فردی استاندارد در تمام دنیا وجود دارد، توضیح داد: از نظر تجهیزات حفاظت فردی در استان همدان در اسفندماه و اوایل فروردین ماه مشکلاتی داشتیم اما خوشبختانه پس از آن مشکلات کمتر شد، در حال حاضر تقریباً وضعیت ایده آل نیست اما شرایط بحرانی هم وجود ندارد و تجهیزات نیز از طرف معاونت درمان و معاونت غذا و دارو به بیمارستان ها توزیع شده است.

انتهای پیام