• یکشنبه / ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۲:۲۰
  • دسته‌بندی: سیستان و بلوچستان
  • کد خبر: 99051208508
  • خبرنگار : 50340

شروع مجدد بارش های مونسون با ۱۹ میلی متر باران در قصرقند

شروع مجدد بارش های مونسون با ۱۹ میلی متر باران در قصرقند

ایسنا/سیستان و بلوچستان معاون فنی و شبکه ایستگاه های هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در شبانه روز گذشته موج جدید بارش های مونسون در استان فعال شد و از «دهیرک» قصرقند ۱۹ میلی متر باران گزارش شد.

محمود دیانتی در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: همانطور که انتظار می رفت موج جدید بارش های مونسون از عصر روز گذشته در استان فعال شد و از شش ایستگاه بارانسنجی استان بارندگی گزارش شد.

وی افزود: پس از دهریک قصرقند، بیشترین بارش ها به ترتیب از ایستگاه های «دلگان» با ۱۰، «پیپ» ۵، «مچان» سرباز ۳.۵ ، شهر نیکشهر و کشیک سرباز ۲ میلی متر گزارش شده است.

معاون فنی و شبکه ایستگاه های بارانسنجی استان اضافه کرد: بارش های روز گذشته در برخی نقاط منجر به آبگرفتگی معابر و بالاآمدن برخی رودخانه های فصلی شد.

دیانتی ادامه داد: علاوه بر بارش باران، تندباد موقتی نیز برخی ایستگاه ها نظیر دلگان با سرعت ۱۲۶ و قصرقند با سرعت ۱۰۱ کیلومتر بر ساعت فرا گرفته که بر اساس گزارش ها در دلگان خساراتی نیز در پی داشته است.

وی گفت: وزش این تندبادها در اثر انرژی بالای ابرهای جوششی و همرفت شدید هوا روی داده که جزو ویژگی های سامانه های همرفتی بشمار می رود.

معاون فنی و شبکه ایستگاه های هواشناسی استان افزود: بر اساس شاخص های همرفت باز هم احتمال بروز خسارت در اثر بادهای شدید لحظه ای، سیلابی شدن ناگهانی مسیل ها، وقوع صاعقه و بارش تگرگ در ارتفاعات جنوب و برخی نقاط ارتفاعات مرکزی استان وجود دارد.

دیانتی خاطرنشان کرد: توصیه می شود در زمان بارش، صاعقه و تندباد لحظه ای  طول این مدت از تردد در فضای باز به ویژه ارتفاعات خودداری شود.

انتهای پیام