• دوشنبه / ۶ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۳:۳۸
  • دسته‌بندی: ادبیات و کتاب
  • کد خبر: 99050604152
  • خبرنگار : 71626

پیشنهاد راه‌اندازی ویترین امانی نسخ خطی

پیشنهاد راه‌اندازی ویترین امانی نسخ خطی

مشاور علمی ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با تاکید بر اهمیت حفاظت و نگهداری کتاب‌های خطی در دسترس نهادها و عموم جامعه، در قالب طرحی، پیشنهاد راه‌اندازی ویترین امانی نمایش نسخ خطی نفیس را ارائه کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، حبیب الله عظیمی، مشاور علمی ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران که پیش از این مسئولیت معاونت کتابخانه و ریاست بخش نسخ خطی کتابخانه ملی را برعهده داشت، به تشریح جزئیات پیشنهاد راه‌اندازی ویترین امانی نمایش نسخ خطی نفیس در سازمان اسناد و کتابخانه ملی پرداخت.

او با اشاره به این‌که برخی از نسخ خطی نفیس موجود در کتابخانه‌های کشور، نهادهای موزه‌ای و دیگر ارگان‌ها به دلیل فقدان تجهیزات و امکانات نگهداری استاندارد در معرض آسیب هستند، گفت: براین اساس پیشنهاد می‌شود به مانند صندوق جواهرات بانک مرکزی، ویترین امانی نمایش نسخ خطی نفیس در سازمان اسناد و کتابخانه ملی راه اندازی شود تا با برنامه‌ریزی مناسب به صورت دوره‌ای این نسخ خطی به صورت فیزیکی و مجازی با حفظ منشا نسخه به نمایش گذاشته شود.

عظیمی ادامه داد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران براساس قانون و با توجه به امکانات و پتانسیل کارشناسان و استادانی که دارد بهترین مکان استاندارد برای حفاظت و نگهداری از نسخ خطی نفیس است.

رئیس پیشین بخش نسخ خطی کتابخانه ملی ایران تصریح کرد: در گذشته و دوران مدیریت بنده در بخش نسخ خطی کتابخانه ملی، صندوق امانات برای نگهداری تمامی نسخ خطی را راه اندازی کرده بودیم و می‌طلبد با توجه به دغدغه‌ها برای فقدان نگهداری مناسب برخی نسخ خطی نفیس که حتی به عنوان آثار ایرانی در حافظه جهانی ثبت شدند، ویترین امانی نمایش نسخ خطی نفیس در سازمان اسناد و کتابخانه ملی راه اندازی شود.

انتهای پیام